Rasy brytyjskie - spis ras psów i kotów pochodzących w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie rasy psów i kotów to ogromna grupa zwierząt. Angielscy hodowcy mogą poszczycić się istotnym wkładem w rozwój interesujących odmian. Wygląd wielu z nich nie kojarzy się z Europą. W zwierzętach widoczne są domieszki egzotycznej krwi. Trzeba pamiętać, że Imperium Brytyjskie zajmowało ogromne terytorium. Zatem krzyżowanie ras nie było trudne. Dzięki temu dziś możemy przedstawić listę angielskich psów i kotów.

Mniej i bardziej znane psy brytyjskie

Angielskie rasy psów i kotów stanowią ogromną grupę czworonogów. Już wśród tych pierwszych można zauważyć dużą różnorodność. Do wyboru są między innymi małe, sympatyczne psy do towarzystwa. Przyszły opiekun ma możliwość zaopiekowania się zwierzakami średniej wielkości. Występuje także niejeden duży i silny dog. Jeśli chodzi o koty, zróżnicowanie rasowe jest spore, choć nieco mniejsze niż w przypadku psów. Przed wszystkim, dlatego, że celowa hodowla kotów pojawiła się dość późno. Dopiero od około 150 lat prowadzona jest selekcja konkretnych cech. Tyle względem wstępu, czas na psy brytyjskie i ich opis.

Sporą grupę tworzą angielskie czy też brytyjskie teriery. Psy tego typy dzielą się na cztery kategorie. Zalicza się do nich teriery małe, miniaturowe, duże i średnie oraz teriery typu bull. Jednym z popularnych małych okazów jest jack russel terrier. Pies dorasta do 25-30 cm wysokości w kłębie. Zbiera pozytywne opinie, bowiem to zdrowa rasa. Ponadto szczenięta maja żywiołowe, wesołe usposobienie. Do opisywanej grupy należy także wyraźnie większy i silniejszy staffordshire bull terrier. Warto też wspomnieć myśliwskie psy brytyjskie. Zalicza się do nich na przykład setery. Typową rasą jest seter angielski.

Pewna rasa wywodząca się z Anglii została rozsławiona przez królową Elżbietę II. Jest ona miłośniczką odmiany welsh corgi pembroke. Te żyjące średnio 12-15 lat zwierzaki dorastają do 25-30 cm wysokości w kłębie. Waga samców to 10-12 kg a samic 9-11 kg. Dog corgi jest uważany za jedną z najzdrowszych ras. Ma też bardzo pogodny, przyjacielski charakter. Wykazuje ogromną cierpliwość w stosunku do dzieci. Za szczenięta z rodowodem trzeba sporo zapłacić. Minimalna cena wynosi około 4000 zł. Czworonogi wymienione powyżej to tylko kilka przykładów. Pełną listę ras pochodzących z Wielkiej Brytanii można znaleźć na naszej stronie.

Brytyjskie koty rasowe – przykłady, usposobienie

Kot, podobnie jak pies, występuje w wielu odmianach. Różnicą jest to, że każda rasa pochodzi od kota nubijskiego. Będącego podgatunkiem żbika europejskiego. Mało tego, te dwa zwierzaki krzyżowały się ze sobą. Dając początek wielu europejskim rasom. Nas jednak najbardziej interesują te pochodzące z wysp. Obecnie największą popularnością cieszy się brytyjski kot krótkowłosy. Jest to duży czworonóg, samiec może ważyć od 4 do 8 a samica od 3 do 5 kg. Ciało zwierzaka jest mocno zbudowane, muskularne i przysadziste. Te koty mają bardzo spokojny, zrównoważony charakter.

Ciekawym czworonogiem jest kot brytyjski długowłosy. W jego żyłach płynie krew zwierzaka opisanego powyżej. Jest jednak krzyżówką z persem, pierwsza hodowla pojawiła się między 1914 a 1918 rokiem. Co ciekawe za odrębną rasę został uznany stosunkowo niedawno. Do rejestracji w World Cat Congress doszło w 2008 roku. Długowłosy brytyjczyk, podobnie jak swój krótkowłosy kuzyn, jest spokojny i zrównoważony. Cieszy się dobrym zdrowiem, może żyć nawet 18 lat. Cena kociąt z rodowodem to minimum 2000 zł.

Wspominaliśmy już, że nie wszystkie koty z wyglądu lub nazwy kojarzą się z Wielką Brytanią. Doskonałym przykładem potwierdzającym te słowa jest kot azjatycki zwany też burmilla. To nieźle umięśnione zwierzę osiągające 4-7 kg wagi. Wśród opiekunów zbiera doskonałe opinie. Jest, bowiem inteligentny, przyjacielski i bardzo towarzyski. W Polsce nie ma problemów z zakupem. Cena kociąt rozpoczyna się w okolicach 3000 zł. Tak jak w przypadku angielskich psów przedstawiliśmy opis przykładowych ras. Pełną listę kotów brytyjskich, zdjęcia i charakterystykę opublikowaliśmy na naszej stronie.