Niemieckie rasy psów

Narodami, które wyhodowały najwięcej ras psów, są Brytyjczycy i Francusi. Jednak także w Niemczech hodowla psów ma wielowiekowe tradycje i lista ras pochodzących z tego kraju jest bardzo długa. Oglądając klasyfikacje FCI znajdziemy niemieckie rodzaje i gatunki psów w prawie wszystkich grupach. Co ciekawe wśród ras niemieckich dominuje hodowla psów myśliwskich, stróżujących i bojowych, które obecnie pełnią rolę rodzinnych psów do towarzystwa.

Niemieckie rasy psów - lista i zdjęcia psów wyhodowanych w Niemczech

Wśród ras niemieckich królują psy myśliwskie i obronne, zaś psów pasterskich i ozdobnych jest niewiele. Wśród ras niemieckich nie występują tylko charty. W grupie 1 FCI psów pasterskich i owczarków znajduje się tylko jedna rasa niemiecka: owczarek niemiecki.

Wśród ras pierwotnych, sklasyfikowanych w grupie 5 FCI znajdziemy szpica niemieckiego, który występuje w kilku odmianach. Szpice są potomkami najdawniejszych psów, które występowały w Europie już w czasach neolitu.

W grupie 9 ras ozdobnych i do towarzystwa znajdziemy tylko jedną rasę niemiecką : kromfohrländer. Ten nieduży piesek jest przyjaznym i nie sprawiającym kłopotu towarzyszem, który przystosuje się do warunków miejskich jak i wiejskich.

Niemieckie rasy myśliwskie - lista ras i zdjęcia

Niemcy stawiają głównie na gatunki psów użytkowych i pracujących, szczególnie na psy myśliwskie, co może wynikać z dużego wpływu lobby myśliwskiego. Nacisk na użytkowy charakter psów ma dobre opinie, gdyż w hodowli nie dochodzi do wytworzenia cech ekstremalnych, co się często zdarza w przypadku psów ozdobnych.

W grupie 3 terierów mamy tylko jedną rasę niemiecką: niemiecki terier myśliwski (jagdterier), który ma korzenie w Anglii, jednak wzorzec rasy powstał w Niemczech. Eksperci wyrażają opinie, że są to najlepsze teriery myśliwskie.

Z Niemiec pochodzą popularne jamniki, małe psy myśliwskie o wielkim charakterze. Sporo ras niemieckich występuje również w grupie 6 psy gończe i posokowce wyhodowane w celu tropienia i zaganiania zwierząt:

 • gończy niemiecki,
 • gończy westfalski,
 • gończy krótkonożny,
 • posokowiec bawarski,
 • posokowiec hanowerski.

Popularnymi psami myśliwskimi są różne gatunki wyżłów, które występują w większości krajów Europy. Spośród ras niemieckich najbardziej popularne są:

 • wyżeł niemiecki krótkowłosy i szorstkowłosy,
 • wyżeł weimarski krótkowłosy,
 • münsterländer.

Ciekawą rasą myśliwską jest płochacz niemiecki, który świetnie sprawdza się jako przyjazny i wesoły pies rodzinny, nadający się nawet dla początkujących psiarzy.

Niemieckie rasy psów obronnych i stróżujących - opis i zdjęcia

Wśród niemieckich ras psów użytkowych znajdziemy sporą reprezentację psów obronnych i stróżujących, które zakwalifikowano w grupie 2 FCI pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy.

Dobermany, pinczery i sznaucery wywodzą się z najstarszych psów europejskich, które już w epoce kamiennej pilnowały ludzkich siedzib i polowały na gryzonie. Obecnie psy te pełnią rolę psów do towarzystwa, szczególnie ich małe odmiany. Pinczery i sznaucery mają przyjacielski charakter i wesołe usposobienie i świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne. Wymagają jednak dużo ruchu i aktywności oraz nie tolerują innych zwierząt w tym samym domu. Małe odmiany pinczerów i sznaucerów nie są jednak spokojnymi pieskami kanapowymi. To wulkany energii, którym trzeba zapewnić sporo ruchu.

Wśród ras niemieckich mamy sporo molosów będących potomkami dawnych psów bojowych. Są to duże psy jak:

 • bokser,
 • rottweiler,
 • dog niemiecki,
 • hovawart,
 • leonberger,
 • nowofundland.

Większość z molosów wymaga doświadczonego opiekuna, gdyż mają one skłonności do dominacji. Najbardziej przyjazne usposobienie ma nowofundland, którego opiekuńczy charakter uwieczniono w powieściach. Z kolei rottweiler ma skłonności do dominacji i silny charakter, dlatego też jego hodowla w wielu krajach wymaga pozwolenia. Niestety rottweilery zasłużyły sobie na opinie najbardziej niebezpieczncyh psów, gdyż na świecie zanotowano najwięcej niebezpiecznych sytuacji z ich udziałem.

Owczarek niemiecki - najpopularniejszy pies rasowy z Niemiec

Ten jedyny owczarek wśród niemieckich ras jest najbardziej popularnym psem świata i najbardziej kojarzącym się z Niemcami. Rasowy owczarek niemiecki to pies pracujący, który doskonale sprawdza się jako pies policyjny oraz pies ratownik wykorzystywany do poszukiwania ludzi zaginionych na dużym terenie oraz pod gruzami. Owczarek odznacza się doskonałym węchem, świetnie współpracuje z człowiekiem i jest łatwy do szkolenia. Owczarek gorzej sprawdza się jako pies stróżujący, gdyż wymaga stałego kontaktu z człowiekiem i wykonywania wyznaczonych przez niego zadań. Dlatego też nie sprawdzi się do pilnowania dużych terenów lub obiektów, gdzie będzie sam. Przyjazne usposobienie owczarka niemieckiego sprawia, że jest to idealny pies rodzinny dla rodzin z dziećmi.

Wśród owczarków występują dwa rodzaje długowłosy i krótkowłosy, które stały się odrębnymi rasami. Bardzo rzadki jest rasowy owczarek czarny i biały. Od białego owczarka powstała osobna rasa biały owczarek szwajcarski.