Króliki - wszystko, co musisz wiedzieć o królikach domowych i hodowlanych

Króliki występują w wielu zakątkach świata. Ogromna część żyje dziko w europie i na innych kontynentach. Istnieją też gatunki udomowione, do wyboru jest wiele ciekawych ras. Dzielą się na dwie duże grupy. W pierwszej sklasyfikowano okazy hodowlane. W drugiej odmiany domowe spełniające tę samą rolę, co psy i koty. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć przedstawia seria artykułów znajdujących się na naszej stronie.

Udomowione zwierzęta z rodziny zającowatych

Króliki (króle) to zwyczajowa nazwa kilku gatunków zajęczaków należących do licznej rodziny zającowatych. Praktycznie na całym starym kontynencie dziko żyje królik europejski. W Polsce spotyka się go rzadko, głownie w południowo-zachodniej, zachodniej i środkowej części kraju. Poza tym występuje w północno-zachodniej Afryce, Australii oraz Nowej Zelandii. Poza gatunkami żyjącymi dziko, istnieją dwie grupy ras udomowionego królika europejskiego. Pierwszą jest królik hodowlany, rozmnażany dla mięsa, skór i wełny. Do drugiej grupy zalicza się króliki miniaturowe traktowane jak zwierzęta domowe tak jak pies czy kot.

Do niedawna chów królików był bardzo popularny w naszym kraju. Jednakże w ostatnich latach znacznie stracił na popularności. Między innymi z uwagi na pojawianie się chorób dziesiątkujących stada. Warto jednak wiedzieć, że hodowla nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie jest też specjalnie czasochłonna. Prawidłowo karmione i pielęgnowane króliczki hodowlane żyją 7-10 lat. Najlepiej rozwijają się na wolnym powietrzu w drewnianych klatkach z podwójną podłogą. Nie lubią hałasu i częstych zmian miejsca zamieszkania. Ważne jest coroczne szczepienie i żywienie odpowiednio dobraną paszą oraz zielonką.

Króle przede wszystkim są hodowane na mięso. Najczęściej to szybko rosnące i rozmnażające się rasy średniej wielkości. Najpopularniejszymi przedstawicielami tej grupy są odmiany nowozelandzkie, kalifornijskie, duńskie. Zazwyczaj w czasie około 90 dni osiągają wagę 2,3-2,5 kilograma. Do chowu nadają się również rasy duże takie jak francuski baran czy belgijski olbrzym. Pierwszy z wymienionych osiąga wagę 4,5-7 kilogramów. Drugi może ważyć nawet 8-10 kilogramów. Jest to oczywiście tylko podstawowy opis królików hodowlanych. Po więcej cennych informacji odsyłamy do innych artykułów na naszym portalu.

Popularne króliczki domowe

Króliki miniaturki to bardzo popularne i piękne zwierzęta domowe. Wystarczy tylko popatrzeć na ich zdjęcia. Spełniają tę sama rolę, co psy, koty czy chomiki. Pojawią się u boku człowieka, jako jego przyjaciele. Jak wygląda typowy król tego rodzaju? Zazwyczaj osiąga 35-40 cm długości. Jego uszy mają maksymalnie 5,5 centymetra długości. Waga zależy od rasy, zazwyczaj jednak utrzymuje się w przedziale 800-2500 gramów. Kolor sierści jest bardzo zróżnicowany, często pojawia się barwa biała, kremowa, brązowa, czarna. Występują też odmiany dwu i wielobarwne. Kolor oczu to głównie ciemny brąz a u albinosów czerwień.

Króliki miniaturki średnio żyją 6-8 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające do 10 lat. Są to zwierzęta delikatne, podatne na urazy i choroby. Dlatego bardzo ważne są profilaktyczne wizyty u weterynarza w celu kontroli stanu zdrowia. Chorobom trzeba zapobiegać, ponieważ leczenie jest trudne i nierzadko nieskuteczne. Króle to wesołe i ciekawskie stworzenia. Lubią pieszczoty, szczególnie długie głaskanie. Nie tolerują za to częstego podnoszenia i przytulania. Reagują na nie agresją w postaci gryzienia i drapania. Zatem rodzice kupujący królika muszą nauczyć dziecko obchodzenia się ze zwierzakiem. Pokazać, co wolno a czego nie wolno robić.

Króliczki domowe bardzo dobrze czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. W związku z tym warto kupować od razu parę czworonogów. Kwestią bardzo ważną dla ich zdrowia jest żywienie. Podawany pokarm musi być właściwie dobrany. Najważniejsze jest to by dieta była zróżnicowana a przy tym prosta. Warto, więc podawać suchy granulowany pokarm. Można go nabyć w każdy sklepie zoologicznym. Jako uzupełnienie posiłków najlepiej sprawdza się suche sianko oraz obrane owoce i warzywa. Więcej informacji na temat odżywiania i charakteru królików opublikowaliśmy na naszej stronie.

Króliki długo i krótkowłose

Wiadomo już jak wygląda i co je królik miniaturka. Poza tym trzeba wiedzieć, że jest to bardzo ruchliwe stworzenie. Klatka, w której zamieszka musi być jak największa i wyposażona w pewne akcesoria. Najważniejsze to paśnik na sianko, miski na pokarm, poidełko oraz domek będący azylem zwierzaka. Spore znaczenie ma także kuweta dla królika. Na podłodze klatki należy rozsypać podściółkę i dorzucić kilka gałęzi lub korzeni. Króliczek będzie je podgryzał i ścierał w ten sposób zęby rosnące przez całe życie. Zwierzak musi być wypuszczany z klatki na przynajmniej 3-4 godziny by mógł rozładować energię.

Rasy królików miniaturowych dzielą się na krótko i długowłose. Do pierwszej grupy należy na przykład hermelin zwany królikiem polskim, holenderskim lub amerykańskim. Pierwotnie jego sierść była tylko biała, obecnie przybiera wszystkie barwy dostępne dla gatunku. Odmiany krótkowłose reprezentuje też rex. To sympatyczny i ciekawski czworonóg a pielęgnacja jego sierści nie jest kłopotliwa. Ciekawą propozycją jest także królik znany, jako lew miniaturka. Wykształca dłuższe futro na głowie i w obrębie pyszczka. Dzięki temu przybiera niepowtarzalny wygląd przywodzący na myśl lwa. Stąd też wzięła się jego nazwa.

Listę zawierającą popularne, długowłose rasy królików otwiera angora. Ten domowy pupil ma długie, miękkie i jedwabiste futerko. Wymaga codziennego wyczesywania a także przycinania przynajmniej raz w miesiącu. Wielu miłośników ma króliczek teddy często zwany perskim pluszowym. Jego okrywa jest długa i bardzo gęsta. Podobnie jak w przypadku angora, wymaga codziennej pielęgnacji. Nie można dopuścić by się sfilcowała. Do najpopularniejszych ras długowłosych należy także baranek. Bardziej szczegółowy opis wspomnianych ras i ich zdjęcia można znaleźć na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.