Border collie - wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie psów

Border Collie to krótkowłosy lub pół długowłosy pies pasterski, zazwyczaj czarny, niebieski lub czerwony z dodatkami bieli. Uważany za najinteligentniejszego psa na świecie, border collie jednak nie nadaje się dla każdego. Jako typowy owczarek wymaga dużo ruchu i dobrze się czuje jeśli ma do wykonania jakąś pracę. Opiszemy charakter i usposobienie tej rasy, dzięki czemu zdecydujesz czy jest to rasa dla ciebie i czy warto, aby szczeniak tej rasy zagościł w twoim domu.

Charakterystyka rasy Border Collie

Border collie - opis wyglądu tej rasy oraz cena szczeniaka

Rasę tę określa się jako średnią. Border collie osiąga wysokość około pół metra i niezbyt dużą masę ciała. Z racji przyzwyczajenia do pracy jako owczarek, porusza się on jakby się skradał.

Rasa ta ma ponad 100 odmian kolorystycznych, jednak wykluczona jest przewaga bieli. Biała sierść nie może przekraczać 30 %. Najbardziej typowy border collie to pies czarny z białym paskiem pośrodku pyszczka, białymi łapkami i białym brzuchem. Poza typowym czarno-białym występuje także wariant czerwony, niebieski, Blue-Merle, Red-Merle czy Lilac oraz wiele innych. Border Collie ma czarny, brązowy lub grafitowy nos oraz brązowe oczy.

Border Collie to pies krótkowłosy lub półdługowłosy z gęstym podszerstkiem. Sierść długa nie występuje u tej rasy. Sierść wymaga starannej pielęgnacji i wyczesywania. Pies ten intensywnie linieje dwa razy do roku.

Cena szczeniąt border collie zależy od tego czy nabywamy psa u hodowcy czy też przez internet. Szczeniak tej rasy kosztuje około 1500 zł. Na Allegro oraz na Olx cena tej rasy kształtuje się od 800 zł do 3500 zł.

Charakter i usposobienie

Border Collie uważany jest za najbardziej inteligentnego psa na świecie. Potrafi zapamiętać i wykonać najwięcej komend. Jednocześnie jest to pies ogromnie uczuciowy wobec swego opiekuna, oraz ogromnie energiczny. Podstawowe cechy tego psa to ogromny temperament i uległość wobec właściciela. Nie jest agresywny wobec ludzi, zaś dla dzieci bywa idealnym towarzyszem zabaw. Jego charakterystyczne cechy to łagodność i przyjacielskość wobec ludzi oraz tolerancyjność wobec innych psów.

Border collie to pies pasterski, zaganiający, który został wyhodowany jako pomocnik pasterza do pilnowania stada owiec. Sprawdza się również w sportach kynologicznych oraz jako pies ratowniczy, tropiący. Rasę tę wykorzystuje się w dogoterapii oraz jako psa poszukującego ludzi zasypanych przez lawiny lub gruzy, czy też do poszukiwania narkotyków. Reaguje na polecenia, jest skoncentrowany na zadaniu i umie współpracować z innymi psami. Z powodu nie przejawiania agresji pies ten nie nadaje się na psa obronnego.

Rasa ta wymaga starannego wyszkolenia, na które trzeba poświęcić wiele czasu. Szczególnie ważne jest nauczenie psa przychodzenia na zawołanie, w przeciwnym razie będzie gonił do utraty tchu.

Jest to pies typu owczarek, dlatego wymaga dużo ruchu i ćwiczeń fizycznych. Musi się codziennie wybiegać. Nie wystarczą mu krótkie spacery na smyczy, musi być puszczany wolno.

Opis tej rasy nie może się obejść bez przedstawienia jego wad. Pozbawiony codziennego ruchu i wybiegania się border collie może niszczyć rzeczy i nabrać skłonności do ucieczek. Nie znosi samotności i będzie sprawiał problemy pozostawiony sam w domu. Niestety może demolować mieszkanie. Jest nachalny w okazywaniu uczuć, skacze na właściciela oraz obce osoby. Warto wiedzieć, że zaganianie leży w jego naturze. Będzie się starał zaganiać dzieci, zwierzęta a nawet samochody. Dlatego przy ruchliwej ulicy lepiej nie puszczać go wolno.

Czy Border Collie to pies dla ciebie?

Charakterystyka tego psa wskazuje dokładnie jaki powinien być jego opiekun. Border Collie wyhodowany został jako pies pasterski, którego usposobienie cechuje posłuszeństwo, wytrzymałość i chęć do pracy. Zainteresowanie tą rasą jako psa rodzinnego, wynikające głównie z filmów, pojawiło się całkiem niedawno. Jednak wysiłki hodowców, aby ukształtować charakter tego psa w kierunku bardziej spokojnego psa rodzinnego, do tej pory nie przyniósł rezultatów. Cechy tego psa wykluczają go jako rodzinnego pieska dla początkujących.

Opiekun border collie musi mieć spore doświadczenie w szkoleniu psa. Ponadto osoba, która decyduje się na zakup szczeniaka border collie, musi mieć dużo wolnego czasu i sprawność fizyczną, aby odbywać długie spacery dające psu odpowiednią ilość ruchu, częste ćwiczenia i szkolenie psa. Ten inteligentny i uparty pies szybko zorientuje się, że ma do czynienia z nowicjuszem i może stać się trudny do opanowania. Dlatego też trzymanie tego psa wymaga dużego doświadczenia, szczególnie że nie wolno używać wobec niego siły.

Border collie to pies pracujący, który świetnie sprawdzi się jako pomocnik pasterza czy pies tropiący. Opiekun musi poświęcić wiele czasu na zabawy i aktywności, które zapewnią umysłowe zaangażowanie psa. Nie wystarczą nawet codzienne wycieczki rowerowe czy agility. Charakterystyka tego psa opiera się na dwóch zasadach: zaangażowanie umysłowe i aktywność fizyczna. Bez tego pies będzie się nudził i spróbuje sam znaleźć dla siebie zajęcie. Może to skutkować niszczeniem w mieszkaniu, próbami rządzenia dziećmi lub innymi zwierzętami, czy też agresją.

Pielęgnacja border collie nie jest trudna, jednak również wymaga regularnego zaangażowania opiekuna. Sierść border collie wymaga codziennego szczotkowania, co zapobiega pojawianiu się kołtunów. Ponadto konieczne są regularne kontrole uszu, oczu i zębów oraz umiejętne ich oczyszczanie.