Kot Savannah - charakterystyka, pochodzenie, zdjęcia, opinie

Wielu miłośników kotów marzy o posiadaniu w domu ogromnego, dzikiego kota ale takiego, który ma charakter kota domowego. Jest to całkiem możliwe, szczególnie że rasowe kocięta można nabyć w Polsce. Ogromny, cętkowany kot o przyjaznym, niemal psim usposobieniu to kot Savannah, rasa hybrydowa pochodząca od afrykańskiego serwala. Przedstawiamy opis tej ciekawej rasy oraz usposobienie i temperament tego kota. Doradzamy kto powinien zdecydować się na kota tej rasy oraz podajemy ile kosztuje rasowy kociak.

Kot Savannah - opis rasy

Kot Savannah pochodzi ze skrzyżowania kota domowego z serwalem afrykańskim. Rasa ta została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku, zaś nazwę zawdzięcza kotce będącej wnuczką serwala. Hodowla tej rasy miała na celu utrwalenie cech zewnętrznych dzikiego serwala i usposobienia kota domowego. Dopiero po wielu pokoleniach udało się uzyskać płodne kocury.

Hodowla ras hybrydowych boryka się problemami krzyżowania ras, gdyż dzikie serwale nie krzyżują się z kotami domowymi. Dlatego też w hodowli tej rasy brały udział udomowione serwale wychowane wśród kotów domowych. Rasowe savannah oznaczane są literami F1 do F7 w zależności od ilości genów dzikiego serwala. Im mniejszy numer tym więcej genów serwala, bardziej egzotyczny wygląd lecz także bardziej dziki temperament. W hodowli biorą udział samice F1 - F3 oraz samce F5 - F7, gdyż samce starszych pokoleń są bezpłodne. Im mniej genów serwala tym cena kociąt jest niższa. Koty tej rasy oznacza się również skrótami literowymi w zależności od ilości serwali wśród przodków.

W Polsce istnieje kilka hodowli savannah, dlatego też można nabyć kocięta w kraju. Nie jest to jednak łatwe i na kocięta trzeba czekać. Hodowli nie jest dużo, a mioty są bardzo mało liczne. Cena kociąt przeważnie waha się w przedziale od 3,5 do 10 tysięcy zł (aktualizacja cen: lipiec 2021). Cena zależy od generacji i przodków. Im więcej genów serwala tym kociak kosztuje więcej. Cena najlepszych kociąt bliżej spokrewnionych z serwalem dochodzi nawet do 20 tysięcy zł.

Kot Savannah - wygląd i usposobienie

Podstawowe informacje

Najważniejsze informacje o rasie:

  • wielkość: kot osiąga wielkość do 48 cm, zaś kotka do 43 cm,
  • waga: 5 - 12 kg,
  • sierść: średniej długości, mocno przylega do ciała, sztywny włos okrywowy i miękki podszerstek,
  • umaszczenie: czarne, srebrne tabby, brązowe tabby oraz czarne z szarym odcieniem w czarne lub brązowe plamki,
  • odporność: rasa odporna na choroby i długowieczna,
  • długość życia: 15 - 20 lat.

Koty Savannah są bardzo duże. Ich wielkość zależy od ilości genów serwala. Kotki są mniejsze od kocurów.

Koty Savannach - charakter i usposobienie

Koty Savannah uchodzą za niezwykle inteligentne. Są one tak bardzo przywiązane do swego opiekuna, że zmiana domu stanowi dla zwierzęcia ogromną traumę. Tak więc kocięta tej rasy powinni wybierać miłośnicy kotów, którzy są w stanie poświęcić pupilowi wiele czasu oraz osoby lubiące ruch i zabawę. Koty te nie odstępują opiekuna na krok. Chodzą za nim po mieszkaniu i towarzyszą w różnych pracach domowych. Warto wiedzieć, że te inteligentne koty nauczą się szybko otwierania drzwi klamką, otwierania szafek, lodówki czy schowków. Nie należy używać zabezpieczeń przeznaczonych dla dzieci, gdyż kot z łatwością je przegryzie.

Koty Savannah są niezwykle sprawne fizycznie i aktywne. Zamiast głaskania i przytulania wolą wspólną zabawę, aportowanie, a nawet zabawy w wodzie. Można je nauczyć chodzenia na smyczy i wyprowadzać na spacery. Należy jednak uważać, gdyż są to koty ciekawskie, które mają charakter odkrywcy i do tego mogą wysoko skakać. Opiekun powinien spędzać ze swoich kotem dużo czasu na zabawach i różnych zajęciach. Znudzony kot może sam znaleźć sobie zajęcie i niszczyć sprzęty w mieszkaniu. Natomiast kot, który zaspokoił swoją potrzebę ruchu i rozładował energię, będzie spokojny.

Warto wiedzieć, że koty te mogą skakać na wysokość nawet 2.5 metra. Dlatego też nie ma miejsca w domu, gdzie nie wskoczą. Ponadto koty te mają skłonność do ucieczek i są na tyle inteligentne, że znajdują sposoby otwierania drzwi. Aby zapewnić kotu dużą ilość ruchu, dobrym rozwiązaniem jest woliera w ogrodzie.

Kto powinien wybierać tę rasę

Koty Savannah świetnie nadają się dla rodziny z dziećmi, gdyż lubią zabawy i z dziećmi się dobrze dogadują. Jednak zdaniem specjalistów rasa ta nie nadaje się do małych dzieci. Rasa ta nie nadaje się również dla osób starszych, które nie są w stanie zapewnić kotu dużej dawki ruchu i zabawy.

Kotu Savannah nie przeszkadza towarzystwo psów. Problem stanowi mieszkanie Savannach z kotami domowymi w tym samym mieszkaniu. Zdaniem specjalistów koty starszej generacji nie powinny mieszkać z kotami domowymi, gdyż są zbyt dzikie.

Warto pamiętać, że Savannah to nie jest kot kanapowiec. Geny dzikiego serwala sprawiają, że charakter tego kota jest nieprzewidywalny. Kocięta potrzebują socjalizacji i wychowania od małego. Bywają uparte i nieposłuszne. Szczególnie koty F1 do F3 wykazują cechy dzikie. Dlatego też rasę tę powinny wybierać osoby doświadczone i odpowiedzialne.

Kot Savannah - opieka i hodowla

Pielęgnacja kota Savannah nie jest trudna. Kota należy regularnie szczotkować, lecz nie jest to czynność pracochłonna. Kot ten linieje niewiele. Jest to rasa długowieczna i odporna na choroby. Mimo mocnego zdrowia, koty te mogą cierpieć na te same choroby co kot domowy. Dlatego też przynajmniej raz do roku należy przeprowadzić badania rutynowe.

Ten aktywny i ruchliwy kot potrzebuje bardzo dobrej jakości karmy, która dostarczy mu wszystkich odpowiednich składników. Dlatego też koszt miesięczny utrzymania tego kota utrzymuje się w granicach około 200 zł. Ten ruchliwy kot raczej nie ma skłonności do tycia.