Zbrojnikowate - rodzaje, opis, zdjęcia, hodowla, porady

Ryby zbrojnikowate, jak popularny glonojad, są często wybierane do akwarium z uwagi na niską cenę i małe wymagania co do warunków w akwarium. Te łagodne ryby żyją przy dnie i prowadzą nocny tryb życia. Poznaj najciekawsze gatunki zbrojników, ich usposobienie i wymagania co do wody w akwarium, aby przekonać się, czy te ryby będą pasowały do twojego akwarium.

Ryby zbrojnikowate w akwarium

Najbardziej znana ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych to glonojad, ale nie wszystkie zbrojnikowate zajmują się czyszczeniem akwarium z glonów. Ryby te zaczęły zdobywać popularność w akwariach dopiero pod koniec XX wieku. Cały czas odkrywane są nowe gatunki. Ryby te stały się popularne w akwariach ze względu na małą wielkość, dużą różnorodność kształtów i ubarwienia, duże zdolności przystosowania się do akwarium.

Nie są to małe ryby, gdyż dorosły osobnik osiąga wielkość od 8 do kilkudziesięciu cm. ich ciało jest szerokie i wybrzuszone z przodu, zaś wąskie i płaskie na końcu. Ceny zbrojników są dość małe. Najniższa cena za glonojada wynosi 5 zł. Zaś cena zbrojnika czerwonego może wynosić około 50 zł.

Najpopularniejsze gatunki zbrojnikowatych - ich wymagania i charakter

Zbrojnikowate obejmują 600 gatunków ryb. Najczęściej spotykane gatunki w akwariach to glonojad, zbrojnik lamparci, zbrojnik niebieski czy zbrojnik zebra.

W akwariach najczęściej spotykane są glonojady, czyli zbrojnik pospolity. Kupując młode glonojady warto korzystać z dobrego źródła, gdyż ryby te są często mieszańcami lub ich gatunki są mylone i nigdy nie wiemy jak duże urosną.

Glonojad to dość duża ryba akwariowa, która dorasta do około 13 cm długości. Przyjmuje ubarwienie od jasnobrunatnego do czarnego w jaśniejsze plamki. Glonojady mają łagodne usposobienie i nadają się do akwarium towarzyskiego oraz dla początkujących akwarystów. Najlepiej trzymać je w parach lub w haremach 1 samiec na 2 - 3 samice.

Glonojady to ryby wytrzymałe, które tolerują różne warunki w akwarium. Najważniejsze, żeby warunki były stabilne. Podstawowe wymagania tego gatunku to duża ilość kryjówek w postaci korzeni, stosów kamieni, roślin, czy łupin kokosowych. Ryby te mocno zanieczyszczają wodę, która wymaga dobrego filtra.

Zbrojnik niebieski jest często mylony z glonojadem. Są to raczej małe zbrojniki o długości do 10 cm. Aktywują się w nocy, zaś w ciągu dnia bytują przylepione do ścian akwarium, gdzie zeskrobują glony. Ryby te mają łagodny charakter, lecz mogą być agresywne wobec rywali tego samego gatunku.

Ryby te mają większe wymagania co do wody. Dobrze się czują w wodzie kwaśnej lub lekko kwaśnej. Należy je wprowadzać tylko do stabilnych biologicznie akwariów, gdyż ryby te nie znoszą zanieczyszczeń ani częstego zmieniania wody.

Najrzadszą rybą jest zbrojnik zebra, którego cena to około 300 zł. Jest to piękna ryba akwariowa o ciekawym, biało czarnym ubarwieniu. Mają bardzo terytorialny charakter, dlatego powinny być trzymane jako jedyne ryby denne. Gatunek ten ma łagodne usposobienie, jednak z uwagi na specyficzne wymagania co do warunków, nie powinien być trzymany w akwarium towarzyskim.

Jakie warunki w akwarium trzeba zapewnić zbrojnikowatym

Ryby te odżywiają się poprzez przyssanie do kamieni i korzeni, z których zeskrobują pokarm. Najczęściej są to glony. Niektóre zbrojnikowate w naturze żywią się padliną i szukają pokarmu mięsnego.

Mimo że żywią się mułem, nie należy wpuszczać ich do brudnego akwarium. Mają one duże wymagania co do czystości wody, dlatego też należy zadbać o dobry filtr. Woda może być miękka lub dość twarda, zaś odczyn zbliżony do neutralnego.

Zbrojnikowate żyją przy dnie. Mogą mieszkać w akwarium towarzyskim. Należy jednak stworzyć im takie warunki, aby mogły się ukryć. Brak dostatecznej ilości kryjówek może spowodować walki między rybami.