Łyse koty - lista ras, opis oraz zdjęcia kotów bez sierści

Łyse koty to zwierzęta o nietuzinkowym, ciekawym i niezwykle wytwornym wyglądzie. Wbrew pozorom nie są to koty dla każdego. Ich utrzymanie wymaga sporego nakładu pracy oraz odpowiedniego przystosowania mieszkania. Zanim mały kotek zagości w twoim mieszkaniu dowiedz się więcej o tych ciekawych rasach. Odpowiemy także czy sfinks to kot egipski i skąd się wzięła jego nazwa. Wyjaśnimy czy łyse koty uczulają mniej niż koty z sierścią.

Rasy kotów bez sierści - opis i zdjęcia

Gołe koty pojawiały się na świecie spontanicznie w wyniku różnych mutacji. Próbowano na ich podstawie, tworzyć rasy kotów bez sierści. Udało się to dopiero w XX wieku. Obecnie istnieje tylko 4 rasy kotów bez sierści:

  1. sfinks kanadyjski,
  2. sfinks doński,
  3. kot peterbald,
  4. kot elfi.

Koty te nie poradzą sobie bez opieki człowieka i są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne. Mimo wszystko są to zwierzęta bardzo aktywne, lubiące towarzystwo człowieka. Gołe koty nie nadają się na kota wychodzącego. Latem narażone są na poparzenia słoneczne, zaś zimą na przeziębienia, ponadto ich skóra jest podatna na urazy.

Koty te mają większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego też jedzą więcej niż zwykłe koty domowe. Wymagają one dobrej jakości karmy, przeznaczonej dla danej rasy.

Gołe koty są bardzo trudne w pielęgnacji. Brak sierści powoduje, że na ich skórze zbiera się łój i bród. Dlatego też koty te wymagają regularnych kąpieli. Bardzo ważne jest również czyszczenie uszu raz w tygodniu. Kota należy przyzwyczajać od małego do tych zabiegów, aby nie było to dla niego stresujące.

Utarło się przekonanie, że gołe koty nie uczulają i są odpowiednie dla alergików. Nie jest to do końca prawdą. Alergeny znajdują się w ślinie i łoju kotów. Natomiast koty gołe mają łoju znacznie więcej niż koty z sierścią. Brak sierści powoduje tylko to, że łój mniej się roznosi i mniej zostaje na meblach. Osoby z alergią powinny najpierw przetestować kontakt z kotem bez sierści, aby przekonać się czy dana rasa lub dany kot uczula czy nie.

Sfinks kanadyjski - opis i zdjęcia

Pochodzenie i nazwa rasy

Wbrew nazwie sfinks to nie jest kot egipski. Początkowo jego nazwa brzmiała “kot księżycowy”, aby zasugerować jego nieziemskie pochodzenie. Jednak nazwa ta nie przyjęła się i hodowcy zaczęli zastanawiać się nad inną. Gdy kot usiadł w pozie egipskiego sfinksa, nazwa nasunęła się sama.

Rasa ta pochodzi od kociąt, które przyszły na świat gołe w wyniku spontanicznej mutacji. Hodowcy kotów zachwycili się tymi kociętami i zapoczątkowali hodowlę. Niestety pierwsze próby skończyły się niepowodzeniem, gdyż w wyniku zbyt bliskiego pokrewieństwa u kotów pojawiły się znaczne problemy zdrowotne. Wskutek tego pierwsze linie rasowe wymarły. Ostatecznie rasa powstała w wyniku współpracy hodowców z Kanady i Holandii. Sfinks kanadyjski jest rasą uznawaną przez FIFe.

Jak wyglądają rasowe sfinksy

Sfinks kanadyjski nie jest kotem całkowicie bez sierści. Jego skóra pokryta jest delikatnym meszkiem jak zamsz lub skórka brzoskwini. Małe kotki rodzą się z opadniętmi uszami, które podnoszą się około 3 tygodnia życia. Z powodu skomplikowanej pielęgnacji skóry sfinksa, koty te nie są polecane początkującym.

Są to koty średniej wielkości, przy czym kotka jest mniejsza od kota. Sfinks jest umięśniony i muskularny, o średniej głowie i dużych uszach. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie kolory, także biały.

Sfinks kanadyjski - charakter

Koty te odznaczają się ogromnym przywiązaniem do opiekuna. Mają bardzo przyjacielski i przymilny charakter. Uwielbiają przebywać obok człowieka i uczestniczyć w jego życiu. Nie znoszą samotności. Lubią głaskanie, przytulanie i przebywanie na kolanach człowieka. Lubią także dzieci i inne zwierzęta.

Jest to kot bardzo aktywny, a nawet wszędobylski. Warto wiedzieć, że mały sfinks jest bardzo energiczny, ciekawski i radosny. Z wiekiem kot staje się bardziej spokojny.

Łyse koty - inne rasy - opis i zdjęcia

Sfinks doński

Sfinks doński nie jest spokrewniony z kanadyjskim. Rasa ta powstała w Rosji, po tym jak w Rostowie nad Donem przyszły na świat kocięta bez sierści. Są to koty średniej wielkości, o muskularnej budowie ciała. Preferowane są koty całkowicie gołe. Jednak dopuszczalna jest delikatny puch. Końce łap, kufa lub ogon mogą być pokryte krótką sierścią.

Kot ten ma wesoły, przyjacielski charakter i bardzo przywiązuje się do opiekuna. Lubi być w centrum zainteresowania, chętnie przesiaduje na kolanach opiekuna, choć nie bardzo lubi głaskanie. Nie przeszkadzają mu inne zwierzęta w domu.

Kot peterbald

Podobnie jak sfinks doński, peterbald powstał w Rosji, w Sankt Petersburgu, w skutek krzyżówek sfinksa dońskiego z innymi rasami. Hodowla tego kota idzie w kierunku wyhodowania rasy orientalnej, o wydłużonym pyszczku, głowie w kształcie klina i dużych uszach. Rasowe koty Peterbald stanowią symbol kociej elegancji i wytworności.

Koty Peterbald mają bardziej psi charakter. Nie odstępują opiekuna na krok i uczestniczą w jego życiu. Jest to kot pogodny, wesoły, łagodny i bardzo związany z człowiekiem. Kot ten nadaje się wyłącznie do trzymania w mieszkaniu. Jego utrzymanie jest kosztowne i wymagające, gdyż należy dbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu i takie zabezpieczenie, aby kot nie ulegał wypadkom.

Ile kosztuje sfinks

Niestety koty gołe kosztują znacznie więcej niż koty z sierścią. Warto też pamiętać, że koszty ich utrzymania są znacznie wyższe. Cena kota rasy sfinks kanadyjski wynosi około 1500 do 3000 zł. Sfinks doński kosztuje od 2000 do 5000 zł. Co ciekawe cena tych kotów zależy od ilości fałd na skórze, im jest ich więcej tym cena jest wyższa. Najwięcej fałd mają małe kotki.

Sfinks peterbald kosztuje od 1800 do 6000 zł. Jego cena zależy od wielu czynników jak: status hodowli, rodzaj sierści czy też utytułowanie jego przodków. Najdroższą rasą jest kot Elfi. W Polsce nie ma hodowli tej rasy, zaś sprowadzany z USA kot może kosztować nawet 2 tysiące USD.