Oczyszczanie wody w akwarium - sposoby, skuteczność, porady

Mętna woda stanowi problem, z którym zmagają się początkujący i doświadczeni akwaryści. Przyczyny tego stanu mogą być różne i różne są też sposoby na oczyszczanie wody w akwarium. Najlepiej nie dopuścić do zmętnienia wody, dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Doradzamy jak prawidłowo pielęgnować akwarium oraz jak wymieniać zmętniałą wodę. Wyjaśniamy czy woda z kranu nadaje się do akwarium oraz co stosować do jej uzdatniania.

Oczyszczanie wody w akwarium - dlaczego woda mętnieje

Klarowna i czysta woda w akwarium stanowi marzenie każdego akwarysty. Czysta woda pozwala obserwować ryby, ładnie wygląda, a przede wszystkim jest zdrowa dla ryb. Zmorą dla akwarysty jest sytuacja, kiedy woda zaczyna mętnieć.

Jeśli mikrosystem panujący w akwarium jest w harmonii, woda pozostaje czysta. Na czystość wody wpływają różne czynniki jak oświetlenie, natlenienie, filtracja, temperatura wody oraz związki chemiczne w wodzie. Mętnienie wody może oznaczać zachwianie równowagi w akwarium, kiedy to pojawia się nadmiar zanieczyszczeń jak odchody ryb, części roślin czy resztki pożywienia. Przyczyną zachwiania równowagi może być:

 • zbyt duża ilość ryb,
 • przekarmienie ryb,
 • zbyt mała ilość bakterii biorących udział w cyklu azotowym,
 • zbyt słabe filtrowanie wody,
 • za rzadkie podmiany wody.

Mleczny lub zielonkawy kolor wody w akwarium oznacza rozrost glonów i pierwotniaków. Najczęstszą przyczyną rozrostu glonów jest niewłaściwe oświetlenie, na przykład ustawienie akwarium na słońcu, zbyt mała ilość roślin lub ich nadmierne nawożenie.

Równowaga wytwarza się w akwarium w ciągu około 6 tygodni. Dlatego też w nowym akwarium mętnienie wody jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli mętnienie wody występuje w starym akwarium należy przetestować parametry wody, aby poznać przyczynę.

Sposoby oczyszczania wody w akwarium

Najlepszym sposobem oczyszczania wody akwariowej i niedopuszczenia do zmętnienia jest staranna pielęgnacja akwarium. Należy wykonywać następujące czynności:

 • codziennie sprawdzamy temperaturę, kondycję ryb, działanie urządzeń oraz usuwamy obumarłe części roślin,
 • co tydzień oczyszczamy przednią szybę z glonów przy pomocy specjalnego czyścika,
 • co 2 tygodnie przeprowadzamy dokładne czyszczenie akwarium: sprawdzenie parametrów wody, wymiana 20 - 25% wody (konieczne jest przygotowanie wody kranowej przy pomocy odpowiedniego uzdatniacza), odmulanie dna akwarium i czyszczenie filtra,
 • co kilka tygodni warto oczyścić dekoracje akwariowe i przyciąć rośliny.

Niezbędnym sposobem utrzymania wody akwariowej jest filtrowanie. Filtr oczyszcza wodę mechanicznie, chemicznie i biologicznie. Na rynku dostępne są filtry wewnętrzne, kaskadowe i kubełkowe. Aby filtrowanie wody akwariowej było skuteczne, filtr należy czyścić do około 2 tygodnie. Aby nie zniszczyć bakterii zasiedlających filtr, wkłady filtracyjne należy płukać wodą z akwarium.

W zależności od przyczyny zmętnienia wody, można stosować oczyszczanie wody w akwarium poprzez:

 • zmniejszenie ilości ryb,
 • bardziej wydajny filtr,
 • preparat zawierający pożyteczne bakterie,
 • preparat zwalczający glony,
 • lampa UV,
 • preparat do uzdatniania wody.

Co stosować do uzdatniania wody w akwarium

Uzdatnianie wody w akwarium polega zarówno na usunięciu z wody substancji niepożądanych oraz uzupełnieniu składników, których brakuje. Uzdatnienie oznacza przygotowanie wody z kranu, tak aby nadawała się do akwarium, jak również czyszczenie wody, która uległa zmętnieniu.

Woda z kranu nie nadaje się do akwarium, gdyż jest zbyt twarda lub zbyt miękka. Dlatego też konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. W tym celu stosuje się uzdatniacz obniżający lub podwyższający twardość wody. Aby uzdatnić wodę należy również dodać do niej mikro- i makroelementy konieczne do prawidłowego rozwoju ryb i roślin. Uzdatniacz wody kranowej kosztuje od około 10 do 90 zł w zależności od ilości.

Do szybkiego oczyszczania wody i podłoża w akwarium można zastosować również płyn do odmulania. Należy wlać odpowiednią ilość płynu do akwarium i po upływie 48-96h woda powinna być krystalicznie czysta. Płyn do odmulania akwarium kosztuje od 22 do około 500 zł w zależności od pojemności. Pozwala on zarówno uzdatnić i oczyścić wodę jak również oczyścić dno akwarium z mułu. Płyn należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Odmulanie chemiczne wody przy pomocy płynów spotyka się jednak z różnymi opiniami akwarystów. Kontrowersje budzi uzdatnianie wody przy pomocy środków chemicznych.