Pielęgnacja kota krok po kroku - tu znajdziesz sprawdzone porady

Koty to bardzo czyste zwierzęta, nawet te wychodzące na dwór. Codziennie poświęcają wiele czasu na czyszczenie swojej sierści. Czasem jednak to właściciel musi zadbać o swojego czworonoga. Ważne jednak by wiedział jak go pielęgnować by nie zaszkodzić. Gdzie należy szukać sprawdzonych porad? Znajdują się one w tym artykule oraz pozostałych materiałach opublikowanych na naszej stronie.

Jak dbać o koty domowe?

Pielęgnacja kota domowego to w rzeczywistości kilka ważnych czynności. Ich zadaniem jest utrzymanie zwierzaka w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie należy skupiać się wyłącznie na wyglądzie czworonoga. Strona psychiczna jest równie ważna. Trzeba pamiętać, że koty to tak naprawdę wrażliwe stworzenia. Zatem pielęgnacja to również prawidłowe wychowanie i traktowanie kota. Nauka oparta na zabawie i nagradzaniu za dobre zachowanie to jedyna słuszna metoda. Sprawia, że kociak jest szczęśliwy i czuje się bezpieczny. To z kolei przekłada się na jego zdrowie. Dotyczy to zarówno wychodzącego dachowca jak i pupila pozostającego stale w domu.

Opieka nad kotem i jego wychowanie to obowiązek każdego właściciela. Podobnie jak pielęgnacja chroniąca zdrowie zwierzaka. Należy do niej bardzo ważny zabieg, jakim jest odrobaczanie. Weterynarze dysponują różnymi środkami do zwalczania robaków. Są to klasyczne tabletki, pasty odrobaczające, żele oraz krople aplikowane na kark. Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się, gdy kotki mają 3-4 tygodnie. Zabieg powtarza się, co dwa tygodnie do 16 tygodnia życia. Starsze koty domowe odrobacza się, co trzy miesiące a wychodzące, co 4 tygodnie. Więcej informacji o tej formie pielęgnacji można znaleźć na naszej stronie. 

Dbanie o kota to nie tylko zakup kuwety i żwirku. Nie można zapominać o ważnym zabiegu weterynaryjnym, jakim jest szczepienie. Zabezpiecza zwierzęta przed niebezpiecznymi chorobami. Niektóre z nich są śmiertelne, jak na przykład wścieklizna. Pielęgnować poprzez szczepienie należy i koty żyjące w domu i wychodzące. Pierwsza wizyta u weterynarza ma miejsce, gdy kociak skończy 8 tydzień życia. Trzeba również, pamiętać o dorosłych zwierzakach, które potrzebują szczepień przypominających. Wstępnie poruszyliśmy tematy wychowania, odrobaczania i szczepienia. W materiałach na naszej stronie rozwijamy te zagadnienia.

Pielęgnacja kota – wyczesywanie i przycinanie pazurów

Wiadomo już jak dbać o kota od strony medycznej. Teraz przechodzimy do czynności o innym charakterze. Istotne jest zapewnienie kotu komfortowego miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuweta musi być wypełniona żwirkiem, który imituje naturalne środowisko. Trzeba też sprzątać ją regularnie. Może się wydawać, że te działania nie należą do pielęgnacje. Należą, ponieważ brudna kuweta stanowi zagrożenie dla kociego zdrowia. Może też być źródłem problemów zdrowotnych pozostałych domowników.

Na czym jeszcze polega pielęgnacja kota domowego? Obowiązkową czynnością jest wyczesywanie. Regularne szczotkowanie ma ogromne znaczenie. Zarówno u kotów długowłosych jak i krótkowłosych. Jeśli opiekun to zaniedba, zwierzak sam będzie zlizywał nadmiar sierści. To może doprowadzić do zakłaczenia żołądka co jest niebezpieczne dla zdrowia kota. Wiele osób zastanawia się, czy kotom potrzebne są kąpiele. Na ogół nie są wymaganie. Zazwyczaj należy o nie zadbać dopiero, gdy kot zostanie zaatakowany przez pasożyty lub choroby skóry. Kąpiel jest też wymagana, gdy zwierzak jest bardzo brudny lub ma skołtunioną sierść.

Opieka roztaczana nad kotem mieszkającym w domu to również skracanie pazurów. W warunkach domowych zwierzak nie może samodzielnie ścierać pazurów. Pewnym rozwiązaniem jest zakup drapaka, ale kot nie zawsze lubi z niego korzystać. Dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalne nożyczki i wykonywać cięcie samodzielnie. Pamiętając by ścinać tylko te lekko przezroczyste części pazurków. Te ciemniejsze są ukrwione i nie należy ich uszkadzać. W przypadku dachowca przycinanie w zasadzie nie jest wymagane. Dbanie o kota to szereg różnych czynności. Wszystkie dokładniej opisujemy w innych artykułach zamieszczonych na naszej stronie.