Sucha karma dla zwierząt - lista i opis popularnych produktów

Regularne i prawidłowe żywienie zwierząt domowych jest obowiązkiem opiekunów. Pokarm dla psa lub kota może przybierać różne formy. Samodzielnie przygotowanego posiłku a innym razem mokrego jedzenia z puszki. Sporą popularnością cieszy się także sucha karma. Będąca koncentratem niezbędnych składników odżywczych. Warto wiedzieć, które produkty są najlepsze dla czworonogów. Z tym tematem można zapoznać się w naszych artykułach.

Suche karmy dla psów

Jak powinny wyglądać psie posiłki? Bez względu na to czy jest to pokarm suchy czy mokry należy zachować pewne proporcje. Jedzenie musi zawierać przynajmniej 70% mięsa, 25% warzyw i owoców i tylko 5% zbóż. W kwestii składników odżywczych pies musi spożywać 30-50% tłuszczów, 20-30% białka i 20-40% węglowodanów. Dobre suche karmy są w stanie pokryć to zapotrzebowanie. Jednakże trzeba pamiętać by były dopasowane do wieku i kondycji zdrowotnej zwierzaka. Tak jak i do rasy oraz trybu życia. Inne wersje są dla dużych zwierząt a inne dla średnich i małych. Ważną kwestią jest też karma junior.

Karma dla szczeniąt jest znana z ogromnych wartości energetycznych. W ten sposób wspomaga prawidłowy rozwój czworonoga. Około szóstego miesiąca należy zacząć zmniejszać kaloryczność. U dużych rasy wygląda to nieco inaczej, bowiem takie psy znacznie dłużej dojrzewają. Jakie suche pokarmy są polecane dla młodego psa? Małym rasom warto podawać Happy Dog Mini Baby Junior. Zawiera między innymi  jagnięcinę, ryby, drób. Kolejną propozycją jest karma ZiwiPeak Dog Air Dried Lamb Jagnięcina. Dobre opinie opiekunów zbiera Versele-Laga Opti Life Puppy Sensitive. Przygotowana dla psów młodych średniej wielkości.

Czas na psie przysmaki dla dorosłych czworonogów. Sporym powodzeniem cieszy się:

  • Acana Heritage Senior – dla psów powyżej 7 roku życia. Ceny zaczynają się od 20 zł za kilogram. Chyba, że trafią się promocje. W około 70% zawierają mięso.
  • Wolf of Wilderness Adult Wild Hills – dla dorosłych psów dowolnej wielkości i wagi. Kosztuje około 19 zł za kilogram. Zawiera dodatek leśnych owoców.
  • Orijen Original Dog – bezzbożowa sucha karma dla małych ras kosztująca około 28zł/kg.

Podaliśmy tylko przykłady suchego pokarmu dla psów. Więcej propozycji i ich cena znajdują się na naszej stronie.

Sucha karma dla kotów

Pies powinien jeść mięso, warzywa, owoce i zboża. Kocia dieta wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim nie może zawierać żadnego rodzaju zbóż. W zasadzie jedynym dopuszczalnym dodatkiem jest niewielka ilość warzyw. I to nie wszystkich. Najważniejszym składnikiem jest mięso. Przede wszystkim wołowina. Ryby i drób należy traktować, jako urozmaicenie posiłków. W przeciwieństwie do psiego, kocie jedzenie nie powinno zawierać dużych ilości węglowodanów. Zamiast tego musi dostarczać sporo białka, tauryny, tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Do tego dochodzą witaminy, mikroelementy.

Wiedząc już, z jakich elementów składa się posiłek czworonoga można przejść do wyboru karmy. Na początek zajmiemy się propozycjami dla kociąt. Najlepsze produkty reprezentuje Purizon Kitten. Stanowi połączenie mięsa drobiowego i śledzi. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, wapń, fosfor i taurynę. Ceny rozpoczynają się w okolicach 75 zł za 2,5 kg, dobrze też mieć na uwadze promocje. Kociętom do 6 miesiąca życia warto podawać karmę Happy Cat Kitten Geflugel. Kosztuje około 45 zł z 1,4 kilograma. Dobrymi opiniami może poszczycić się pokarm Royal Canin Kitten. Stworzony dla zwierzaków do 12 miesiąca życia.

Na końcu należy wspomnieć suche karmy dla dorosłych kotów. Produkty warte uwagi to:

  • Power of Nature – zawiera dużo tauryny oraz witaminy A,D,E, minerały i cenne kwasy tłuszczowe. Kosztuje około 80 zł za 2 kg.
  • ACANA REGIONALS RANCHALNDS CAT – zawiera mięso, wołowe, jagnięcinę i wieprzowinę. Pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Cena wacha się w przedziale 25-250 zł.
  • Smilla Adult Sterilised – kocia karma dla wysterylizowanych osobników. Kosztuje 13 zł/kg.

Przedstawiliśmy tylko kilka suchych karm dla kotów. Więcej polecanych produktów i dokładne opisy można znaleźć na naszej stronie.