Kanarki - gatunki, charakterystyka, wymagania, ceny

Jeśli pragniemy słuchać w domu pięknego i nie drażniącego śpiewu ptaka, najlepszym wyborem jest kanarek. Tego, łatwego do hodowli, ptaszka możemy dostać w sklepach zoologicznych. Znajdziemy tam kanarki żółte, oliwkowe, czerwone lub kanarki z grzywką. Doradzamy jak dbać o kanarka i co robić jeśli kanarek nie śpiewa. Opisujemy rasy kanarków i ich zachowanie. Wyjaśniamy co je kanarek i jakie są jego wymagania co do klatki i pielęgnacji.

Kanarek domowy

Pochodzenie kanarka

Kanarek w naturze żyje na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Azorach. Samiec kanarka jest oliwkowozielony, zaś samica ma kolor szarawy. Kanarek jest protoplastą kanarka domowego, czyli ptaka hodowlanego. Kanarki trafiły do Europy dopiero w XV wieku i zaczęto je hodować jako ptaki umilające ludziom życie swym śpiewem, ulubieńcy arystokracji, zaś gdy ptaki te stały się tańsze wykorzystywano je do ostrzegania przed zatruciem w kopalniach.

Warto wiedzieć, że śpiewają tylko samce, zaś samiczka z reguły nie śpiewa. Zdarzają się jednak również śpiewające samiczki, dlatego też trudno je odróżnić od samców. Może się zdarzyć, że kanarek, który pięknie śpiewał w sklepie, w domu nie śpiewa. Dzieje się tak, jeśli kanarek przechodzi akurat okres pierzenia lub jeszcze nie przyzwyczaił się do nowego otoczenia. Jeśli po 2 tygodniach kanarek nadal nie śpiewa, to może być albo chory, albo jest to samiczka, która po pierwszym pierzeniu przestała śpiewać.

Wyhodowano trzy rodzaje kanarków: kanarki śpiewające, kanarki barwne i kanarki kształtne. Najbardziej popularny kanarek hodowlany jest żółty. Samiec i samica wyglądają tak samo i trudno je odróżnić. Rozmnażanie kanarków w klatce nie jest trudne. Samiec i samica powinny był łączone w jednej klatce tylko na czas godów. Zdania hodowców są podzielone co do tego, czy kanarek domowy powinien być trzymany w klatce samotnie czy z innymi kanarkami. Kanarki mogą mieszkać w klatce samotnie, gdyż lubią towarzystwo człowieka. Nie lubią zostawać same bez opiekuna przez długi czas. Kanarki można też trzymać w parach czy grupach, gdyż przyzwyczajają się do siebie i żyją w zgodzie. Muszą to być jednak ptaki tej samej płci i potrzebują wtedy dużo większej klatki.

Rasy kanarków

Wyróżniamy 3 rodzaje ras kanarków: kanarki śpiewające, kanarki barwne i kanarki kształtne. Dużym uznaniem cieszą się rasy śpiewające jak kanarek harceński, kanarek wodnotokowy, kanarek belgijski malinois.

W Wielkiej Brytanii wyhodowano kanarka rasy gloster. Są to kanarki wystawowe, nastawione na wygląd ptaków. Wśród przedstawicieli tej rasy znajdziemy ciekawe kanarki z grzywką oraz z gładką główką. Kanarki z grzywką mają na głowie nastroszone piórka, które układają się jak równo przycięta grzywka, tak że ledwo widać spod niej dziób.

Ze skrzyżowania z czyżykiem powstał kanarek czerwony. Jego ubarwienie może przybierać odcień od blado czerwonego do intensywnie czerwonego.

Kanarek domowy - charakterystyka

  • wielkość: 12 - 18 cm,
  • długość życia: 12 lat,
  • ubarwienie: żółty, czerwony, oliwkowy,
  • rasy: border, gloster, szkocki, harceński, yorkshire.

W naturze kanarek żyje około 8 - 10 lat, zaś w niewoli jego długość życia osiąga około 12 lat. Rekordziści dożywają nawet do 20 lat. Kupując kanarka należy brać pod uwagę, że przyjmujemy pod swój dach domownika na lata. Nie może to być chwilowy kaprys, a tym bardziej prezent, dla osoby, która może nie być przygotowana na taki obowiązek.

Cena kanarka wynosi około 50 - 70 zł za ptaka. Można je jednak rozmnażać w niewoli. Rasy śpiewające, jak kanarek malinoi, kanarki harceńskie czy kanarki serbskie, są droższe. Ich cena może dochodzić do 250 zł. Cena kanarka zależy od pochodzenia ptaków. Najtańsze są te niewiadomego pochodzenia. Droższe są kanarki nabywane u hodowców, zaś najdroższe w sklepach zoologicznych. Wysokie ceny osiągają kanarki rzadkich ras.

Kanarek - hodowla w klatce, wymagania, pielęgnacja

Wymagania - jak opiekować się kanarkiem w klatce

W domu kanarek żyje w klatce, choć należy go często wypuszczać. Klatka powinna być w miarę duża z dużą ilością żerdek i gałązek. Klatka dla kanarka powinna stać na wysokości oczu człowieka, tak aby ptak miał ogląd na mieszkanie. Dzięki temu nie będzie się nudził. Klatka powinna stać w miejscu zacisznym, ciepłym, z dala od przeciągów i dobrze oświetlonym. Dobrze jest jeśli stoi w rogu pokoju. Z uwagi na zmiany temperatury, klatka nie powinna stać w kuchni. Kanarek powinien również mieszkać z daleka (co najmniej 3 metry) od urządzeń elektrycznych jak komputery czy telewizor.

Najlepsza klatka dla kanarka powinna mieć kształt prostokątny. Unikamy klatek okrągłych. Im większa klatka tym lepsza. Ważne jest, aby pręty były na tyle blisko osadzone, aby ptak nie mógł przesadzić przez nie głowy. Na dno klatki wsypujemy piasek. Koniecznym wyposażeniem klatki jest poidełko ze świeżą wodą. Kanarki lubią kąpać się w wodzie, lecz wanienkę do kąpieli lepiej postawić poza klatką i umożliwić ptaszkowi kąpiele, gdy będzie na tyle oswojony, aby wypuścić go na mieszkanie.

Kanarek musi się przyzwyczaić najpierw do nowego otoczenia. Nie należy się niepokoić, że początkowo kanarek nie śpiewa. Ptak musi poznać swoje otoczenie i przyzwyczaić się do opiekunów. Dopiero gdy ptak pozna otoczenie i oswoi się z nim, można wypuścić go z klatki. Ważne jest, aby nie zostawiać kanarka poza klatką bez nadzoru.

Kanarki to ptaki wesołe, towarzyskie i ciekawskie. Można je oswoić, lecz należy na to czekać, aż ptaszek wykona pierwszy krok. Nie są nerwowe, za to ciekawskie i radosne. Jeśli zachowanie kanarka staje się apatyczne lub ospałe, powinno nas to niepokoić, gdyż świadczyć to może o chorobie ptaka.

Co je kanarek

Zanim zdecydujemy się na kanarka, warto dowiedzieć się do je. Podstawą diety kanarka są ziarna. Kanarki zwykle karmimy gotowymi mieszankami karmy dostępnymi w sklepach dla zwierząt. Jako przekąskę można podać im również nasiona konopii lub słonecznika, ale tylko kilka ziaren dziennie.

Ptaki te jedzą również chętnie warzywa i owoce, które stanowią urozmaicenie ich diety. Można im dawać marchewkę, sałatę, ogórki, pomidory, pietruszkę, zaś w owoców jabłka, gruszki, czereśnie lub winogrona. Warzywa i owoce powinny być umyte i rozdrobnione. Raz w tygodniu warto podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka.