Bernardyn - charakterystyka, cechy, usposobienie, zdjęcia

Duże psy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że mimo słusznego rozmiaru są przeważnie spokojne, zrównoważone oraz przyjacielskie. W większości wypadków nadają się do stróżowania. Już samym wyglądem potrafią odstraszyć intruza. Każdą z wymienionych cech można zaobserwować u psa św. Bernarda. Czym jeszcze wyróżnia się ten piękny, szwajcarski olbrzym?

Podstawowe informacje o bernardynie

Bernardyn reprezentuje jedną z największych i najcięższych ras psów. Ten olbrzym znany też, jako pies św. Bernarda jest potomkiem starożytnych, rzymskich psów bojowych. Prawdopodobnie wywodzących się od doga tybetańskiego. Bernardyny to czworonogi typu dogowatego wyhodowane przez szwajcarskich mnichów w XVII wieku. Już przed wiekami pełniły funkcję stróżów i ratowników górskich. Współcześnie są przede wszystkim psami do towarzystwa. Choć czasem nadal strzegą dobytku swych opiekunów. W klasyfikacji FCI bernardyny zaliczono do II grupy ras. Znajdują się tam w sekcji 2 zrzeszającej czworonogi molosowate.

Pies św. Bernarda to prawdziwy, górski olbrzym, wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Dojrzały samiec osiąga od 70 do 90 cm wysokości w kłębie. Jego waga zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 55-90 kg, choć największe osobniki mogą osiągać ponad 100 kg. Suczki są tylko trochę mniejsze. Ich wysokość w kłębie to 65-80 cm a zwyczajowa waga wynosi 50-75 kg. Rasa odznacza się tym, że psy są wysokie i muskularne. Tułów o potężnym kośćcu ma zwartą budowę. Głowa psa jest duża, oczy ciemnobrązowe, uszy trójkątne i zwisające. Kończyny dość długie, ogon szeroki, mocny i lekko zawinięty. Opis wyglądu należy uzupełnić wzmianką o sierści.

Bernardyn to rasa wykształcająca dwuwarstwową sierść. Pierwszą jest obfity podszerstek a drugą włos okrywowy. Warto wiedzieć, że interesujący na górski olbrzym występuje w dwóch odmianach różniących się długością sierści. Jedna to pies krótkowłosy, jego włos jest gęsty, gładki i przylegający do ciała. Druga wersja to czworonóg długowłosy. Tu okrywa jest półdługa, prosta lub lekko falista. Rasowe bernardyny mają przeważnie umaszczenie typu tricolor. Czyli biel, brąz oraz mahoń w różnych proporcjach. Na uszach i pysku występuje czarny odcień. Bardziej szczegółowe informacje o wyglądzie i umaszczeniu można znaleźć na naszej stronie.

Opis usposobienia i umiejętności bernardynów

I szczeniak i dorosły pies św. Bernarda lubi zabawę lecz sam decyduje jak intensywna ma być. Nigdy nie należy go zmuszać do nadmiernej aktywności. Przetrenowanie ma negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie, gdy zwierzak jest mały. Poza tym pieski odznaczają się umiarkowanym temperamentem. Do tego są zrównoważone i spokojne. Nie mają problemu z zaakceptowaniem innych zwierząt domowych. Nie wszczynają bójek, nie dają się wyprowadzić z równowagi. Długo ignorują wszelkie zaczepki. Oczywiście mają swój próg cierpliwości. Gdy inny pies go przekroczy, bernardyny potrafią poradzić sobie z przeciwnikiem.

Bernardyn jest przyjacielski i mocno przywiązuje się do całej rodziny. W przeciwieństwie do wielu innych ras, nie wyróżnia jednego z domowników. Okazuje oddanie każdemu członkowi rodziny. Zazwyczaj duże psy nie są polecane rodzinom z dziećmi. Dlatego, że z uwagi na duże gabaryty mogą niechcący zrobić krzywdę maluchom. Po prostu nie zdają sobie sprawy ze swojej masy. Bernardyna można zaliczyć do wyjątków. Wobec dzieci jest ostrożny, delikatny i opiekuńczy. Trzeba też dodać, że mimo przyjacielskiego usposobienia olbrzym nadaje się na stróża. Wykazuje czujność i instynktownie wyczuwa zagrożenie.

Pies św. Bernarda nie jest agresywny, ale budzi respekt samym wyglądem. Dzięki temu skutecznie odstrasza intruzów. Poza tym doskonale orientuje się w terenie, potrafi wyczuć zbliżającą się lawinę. Ma doskonały węch, co pozwala mu odszukiwać ludzi uwięzionych pod śniegiem. To te cechy pozwalały mu pracować w ratownictwie górski. Obecnie bernardyn coraz rzadziej wykonuje te zadania. Stał się za to psem do towarzystwa. Jest inteligentny i ma dobrą pamięć, więc warto uczyć go podstaw posłuszeństwa. Szkolenie należy rozpocząć, gdy jest jeszcze mały. Po rozwinięcie informacji o charakterze i wychowaniu bernardyna zapraszamy na naszą stronę.

Długość życia i zdrowie bernardyna

Szwajcarski olbrzym potrzebuje dużo miejsca do życia. Zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku. Jest wysoki i masywny, co utrudnia mu poruszanie się po małych pomieszczeniach. Grozi też kontuzjami po uderzeniach w meble. Poza tym częste wchodzenie i schodzenie po schodach nie służy jego zdrowiu. Bernardyn najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Jaka jest długość życia tego czworonoga? Podobnie jak inne duże rasy nie dożywa sędziwego wieku. Opiekunowie cieszą się jego obecnością przez 8-10 lat. Bernardyn to pies silny fizycznie i wytrzymały, ale podatny na pewne choroby.

Wszystkie duże i ogromne psy, w tym i bernardyn, mają tendencje do zapadania na dysplazję stawów. Najczęściej biodrowy, ale często też łokciowych. Na szczęście każda dobra hodowla stara się zminimalizować ryzyko wystąpienie tego schorzenia. Regularnie przeprowadzając badania genetyczne. Zdarzającą się dolegliwością jest osteo­chondroza stawu ramiennego oraz skręt żołądka. U starszych osobników pojawiają się zwyrodnienia kręgosłupa. Sporadycznie rozwijają się choroby serca. Jeśli się już pojawią, najczęściej jest to kardiomiopatia lub podzastawkowe zwężenie ujścia aorty.

Bernardyn nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Pies krótkowłosy, poza okresem linienia musi być wyczesywany raz w tygodniu. Tylko, gdy gubi sierść szczotkuje się go codziennie. Nieliniejący zwierzak długowłosy powinien być czesany dwa razy w tygodniu. Szczególną uwagę trzeba zwracać na sierść za uszami. Dlatego, że zaniedbana może się filcować. Oprócz tego konieczne jest regularne czyszczenie uszu i kącików oczu. W ten sposób pielęgnuje się i młode, rasowe pieski i dorosłe giganty. Jakie ceny proponuje renomowana hodowla? Szczeniak bernardyna z rodowodem kosztuje minimum 4000 zł. Więcej informacji o tej sympatycznej rasie oraz zdjęcia można znaleźć na naszej stronie.