Duże koty - poznaj wszystkie rasy dużych kotów domowych

Duże koty zachwycają pięknym wyglądem, puszystą sierścią i dostojnym poruszaniem się. Wśród największych kotów znajdziemy około 10 dużych ras, wśród których za najpopularniejszego uważa się maine coon. Czy hodowla kota dużej rasy jest dobrym pomysłem? Poznaj najpopularniejsze i największa rasy kotów. Doradzimy jak musisz się przygotować, aby hodowla kota okazała się sukcesem i nie sprawiała kłopotu.

Duże koty domowe - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kocięta

Ogromne koty hodowlane są rzeczywiście piękne i dostojne. Wielkie rasy zachwycają rozmiarami i przepięknym futrem. Zanim jednak wybierzesz rasowe kocięta hodowlane warto poznać poszczególne rasy, aby podjąć właściwą decyzje, czy dana rasa jest na pewno dla ciebie. Ani cena ani wygląd kota nie powinien być czynnikiem decydującym. Kot musi dobrze czuć się w domu, zaś domownicy muszą dobrze czuć się z kotem. Jest to bardzo ważne, gdyż kot żyje około 20 lat i na tyle czasu musimy przystosować do niego swoje domowe nawyki. Jeśli natomiast chcemy traktować koty hodowlane w celu zarabiania, należy zastanowić się, czy aby na pewno hodowla kotów to opłacalny biznes.

Czy warto wybierać największe rasy kotów? Przede wszystkim wielkie koty nie będą dobrym wyborem dla początkujących, którzy pierwszy raz decydują się przyjąć kota pod swój dach. Niektóre duże koty mają bardzo wymagające charaktery, co wynika z tego, że ich przodkowie jeszcze niedawno byli dzikimi kotami. Ogromne koty pochodzą często z krzyżówek kotów dzikich i domowych. Dla przykładu największe domowe koty na świecie Savannach, mają mocno kapryśne charaktery i wymagają doświadczonego opiekuna.

Duże koty wymagają więcej przestrzeni niż koty zwykłych ras. Potrzebne jest nie tylko duże mieszkanie, lecz także odpowiednio zabezpieczony, duży balkon lub wybieg na ogrodzie. Duże koty rasowe nie powinny być wypuszczane bez dozoru, choćby z uwagi na niebezpieczeństwo kradzieży. Maine Coon, kot norweski leśny czy selkirk rex lubią polować, dlatego przyda im się zadaszona woliera na ogrodzie, gdzie mogą się wybiegać. Warto wiedzieć, że największe koty potrafią skakać na wysokość 2.5 metra.

Duże koty ważą zwykle ponad 10 kg, dlatego należy zakupić największy i solidny transporter. Podobnie drapak musi być odpowiednio duży i stabilny. Zwykłe kuwety będą dla dużego kota niewygodne. Żeby uniknąć brudzenia w domu, trzeba wybrać największą kuwetę krytą.

Niebagatelną sprawą jest również cena kociąt dużych ras. Kupując kocięta należy liczyć się z kosztem od około 2 tysiące zł, zaś cena kociąt rasy savannah przekracza 6 tysięcy zł. Za najdroższego kota uważa się rasę Ashera, którego cena dochodzi do 135 tysięcy zł.

Największe, domowe koty rasowe na świecie

Za największe na świecie koty domowe uważa się rasę Savannah, która powstała z krzyżówki kota domowego z serwalem lub dzikim kotem afrykańskim. Są to ogromne i silne koty. Kocury średnio ważą około 15-18 kg, zaś największe osobniki dochodzą do 20 kg wagi. Savannah to kot kapryśny, jednak pod opieką doświadczonego opiekuna, okazuje się niezwykle przyjacielski.

Ashery to naprawdę wielkie koty, gdyż stojąc na tylnych łapach osiągają długość 120 cm. Rasa ta powstała z mieszanki serwala, azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. Jest to kot dla alergików, gdyż nie uczula.

Przypominający pumę chausie jest dwa razy większy od kota domowego. Rasa ta stanowi krzyżówkę kota domowego z dzikim azjatyckim kotem błotnym. Waży średnio 7 - 10 kg, zaś największe osobniki osiągają 18 kg.

Przepiękny kot bengalski o wyglądzie lamparta posiada sporo cech dzikiego kota. Jest nieufny i bojaźliwy, dlatego też wymaga doświadczonego opiekuna.

Ogromne, domowe koty rasowe - popularne rasy

Maine coon

Wśród dużych kotów hodowanych w Polsce króluje maine coon. Ten amerykański kot, którego pochodzenie nie jest znane, jest niezwykle przyjacielski i przymilny. Lubi towarzystwo człowieka lub innych kotów i źle znosi samotność i brak uwagi opiekuna. Waga maine coona osiąga średnio 8 kg. Ma on piękną, długą sierść, które jest jednak łatwa do pielęgnacji z uwagi na brak podszerstka.

Kot kartuski

Chartreux czy też kot kartuski to najpopularniejsza rasa w Europie. Popularność zawdzięcza pięknej szaro-niebieskiej sierści. Futro posiada gruby podszerstek i przypomina wełnę, jednak nie kołtuni się i jest łatwa do utrzymania. Kot kartuski jest niezwykle przyjazny, łagodny i spokojny. Uwielbia pieszczoty i jest uważany za kota niemal bezproblemowego.

Kot norweski leśny

Norweski leśny to naturalna rasa pochodząca ze Skandynawii. Dorasta do 8 kg wagi. Rasa ta dopuszcza różne odmiany kolorystyczne. Jest to silny i muskularny kot, który lubi się wspinać i bawić na śniegu. Norweski leśny ma usposobienie łagodne wobec ludzi i zwierząt.

Kot syberyjski

Kot syberyjski jest nieco podobny do norweskiego. Charakteryzuje się okrągłą budową ciala i bujnym, długim futrem. Mimo sporej wagi, do 12 kg, są skoczne i zwinne. Jako koty domowe wykazują się inteligencją i przywiązaniem do opiekuna.

Szukając kota dużej rasy dla siebie, zwracaj uwagę na profesjonalne, renomowane hodowle i nie daj się zwieść okazyjnej cenie. Hodowla kotów rasowych jest kosztowna, dlatego też cena kociąt jest wysoka.