Rozmnażanie ryb - opis, problemu, etapy, porady praktyczne

Akwarystyka to szereg powiązanych ze sobą tematów. Dotyczących aranżowania akwarium, wyboru akcesoriów czy podawanych pokarmów. Jednym z niezwykle ważnych zagadnień jest rozmnażanie ryb akwariowych. Hobbystów interesuje sposób rozrodu, etapy i porady praktyczne. Każdą z tych kwestii rozwijamy w tym i innych artykułach na naszej stronie. Do tego sprawdzamy, jakie problemy towarzyszą zwiększaniu populacji rybek w zbiorniku.

Jak rozmnażają się ryby?

Rozmnażanie ryb należy do podstawowych i zarazem najważniejszych procesów życiowych. Jego zadanie jest bardzo proste. Chodzi o wytworzenie potomstwa a przez to zachowanie ciągłości istnienia populacji. Rozród rybek to ważna kwestia dla każdego zapalonego akwarysty. Oznacza, że doskonale wywiązuje się ze swoich powinności opiekuna. Poza tym daje możliwość podglądania okresu godowego zwierząt często pochodzących z egzotycznych miejsc. Choć oczywiście występują wyjątki od tej reguły, rozmnażanie dzieli się na dwie odmiany. Mamy na myśli metodę żyworodną oraz jajorodną.

Nieco dokładniejszy opis cyklu rozrodczego rozpoczniemy od gatunków żyworodnych. W tym wypadku zarówno zapłodnienie jak i rozwój ikry odbywa się w ciele samicy. Warto wiedzieć, że niektóre samice potrafią magazynować nasienie. Dzięki temu samodzielnie zapładniają kolejne jajeczka. Jeśli zaś chodzi o ciążę to trwa ona zazwyczaj o 4 do 6 tygodni. Wszystko zależy od gatunku. Zwierzęta przychodzące na świat w ten sposób są dość dobrze rozwinięte. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że przeżyją w naturalnym środowisku. Interesująca nas metoda reprodukcji dotyczy ryb słodkowodnych i morskich.

Rozmnażanie gatunków żyworodnych bytujących w akwarium nie jest trudne. W szczególności dotyczy to mieczyków, gupików, molinezji. Dlatego, że te odmiany nie mają zbyt dużych wymagań środowiskowych. Dobrze się czują w temperaturze 22-24°C i nieźle znoszą twardą wodę. Naturalnie mogą pojawić się pewne problemy. Bywa, że młode zostają zjedzone przez inne ryby. Nierzadko należące do tego samego gatunku. W związku z tym przed wydaniem potomstwa na świat, samice należy przenieść do innego akwarium lub umieścić w kojcu. Gody i ciążę ryb żyworodnych dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Tarło i rozmnażanie ryb jajorodnych

Rozród ryb jajorodnych zazwyczaj poprzedza tak zwane tarło. Ma ono na celu zwabienie partnerów do rozmnażania. Wiele gatunków posługuje się jaskrawymi kolorami, zdarza się także wysyłanie sygnałów świetlnych. Miejsce, w którym odbywają się gody nosi nazwę tarliska. W kolejnym etapie dochodzi do składania ikry. Samica wydaje sporo jaj otoczonych galaretowatą osłoną. Następnie samiec pokrywa je mleczkiem, czyli spermą. Zapłodnieni może również odbywać się w narządach rozrodczych i dopiero po nim składana jest ikra. To rzecz jasna zależy od gatunku i jego predyspozycji.

Powyżej opisaliśmy klasyczny sposób rozmnażania się ryb jajorodnych, słodkowodnych i morskich. Warto wiedzieć, że składanie ikry w wybranym miejscu nie jest jedyną opcją. Istnieją ryby, które zakopują jajeczka w podłożu. Inne z kolei rozrzucają je w pobliżu roślinności. W ten sam sposób samce wydają mleczko. Do najciekawszych metod bez wątpienia należy przechowywanie zapłodnionej ikry w pysku. Są gatunki, które w ten sposób magazynują jajeczka aż do chwili wyklucia się narybku. Jeszcze inne ryby budują gniazda, które utrzymują się na powierzchni wody. Teraz czas na ostatnią z ważnych kwestii.

Czy możliwe jest rozmnażanie jajorodnych ryb akwariowych? Oczywiście, że jest możliwe, choć często okazuje się dość skomplikowane. To trudniejszy proces niż w przypadku okazów żyworodnych. Rybom składającym ikrę trzeba zapewnić odpowiednie środowisko. Bogate w roślinność oraz ustronne zakamarki. To wpłynie na rozwój, bowiem ukryte jajka nie padną łupem innych osobników. Powyżej poruszyliśmy tylko kilka podstawowych zagadnień związanych z rozmnażaniem gatunków jajorodnych. Po rozwinięcie każdego z nich zapraszamy na naszą stronę. Tam też zajmujemy się innymi, pasjonującymi tematami.