Ubranka dla psów - lista i opis najciekawszych modeli

Wiele osób twierdzi, że ubranka dla psów nie są do niczego potrzebne. Uważa się, że to tylko fanaberie opiekunów i zwyczajna strata pieniędzy. W rzeczywistości ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Istnieją, bowiem rasy piesków, którym ciuszki są bardzo potrzebne. Jest ich naprawdę dość dużo. W związku z tym poniżej rozwijamy ten temat. Opisujemy kryteria wyboru ubranek dla małych i średnich psów oraz najpopularniejsze modele.

Czy psie ubrania są potrzebne?

Ubranka dla psów nie są wyłącznie kolorowymi i modnymi akcesoriami. Ich rola daleko wykracza poza upiększanie wyglądu czworonoga. Trzeba, bowiem wiedzieć, że istnieje całkiem sporo ras piesków bezwłosych lub niewykształcających podszerstka. Takie gatunki czworonogów źle znoszą niskie temperatury. Ubrania przygotowywane specjalnie dla nich stanowią dodatkową ochronę przed chłodem. Są, zatem niezastąpione na zimowe lub jesienne spacery. Zakłada się je również zwierzętom w podeszłym wieku lub osłabionym w wyniku choroby. Na przykład tym, które utraciły okrywę włosową.

Ciuszki są najczęściej kupowane dla małych ras bez podszerstka, niegubiących włosów. Takich jak popularne yorki, maltańczyki i shih tsu. Wrażliwe na warunki atmosferyczne są też charciki włoskie. To jednak nadal nie koniec listy czworonogów nieradzących sobie z zimnem. Nie można zapominać o średnich i dużych zwierzakach. Do pierwszych z wymienionych należy na przykład bulterier czy amstaff. Tymczasem dużym psem, który musi czasem korzystać z okrycia jest na przykład doberman. Dlatego też w sklepach można nabyć ciuchy wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jest to len, wełna, bawełna, polar.

Jak wybierać ubranka dla psów?

Zwierząt wrażliwych na chłód nie można cała zimę trzymać w domu. Owszem są specjalne maty, na których, mogą się załatwiać, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Każdego psa trzeba wyprowadzać na świeże powietrze. Nie można pozbawiać go ruchu i zabawy na większej przestrzeni. Dlatego właśnie polecane są opisywane akcesoria. Jakie więc cechy musi spełniać ubranie dla szczeniaka lub dorosłego psa? Najważniejsze jest to by dobrze chroniło przed wyziębieniem. Najlepsze są okrycia wykonane z naturalnych materiałów. Takich jak wełna, bawełna oraz len. Dobrze sprawdza się również polar.

Kubraczki dla szczeniaczków i okrycia dla dużych ras musza być dopasowane do warunków atmosferycznych. Gdy na dworze pada deszcz, ubranie powinno mieć dodatkową nieprzemakalną powłokę. Nie może za to powodować przegrzewania się zwierząt. Jest to równie niebezpieczne jak wychłodzenie. Niewielkie pieski można ubierać w stroje z elastycznych tkanin. Dla większych osobników lepszym rozwiązaniem są modele wyposażone w suwaki lub rzepy. Dla jednych i drugich nie poleca się wersji z kapturem. Ograniczają pole widzenia czworonoga i mogą go dezorientować.

Psie ciuchy nie mogą krępować ruchów zwierząt. Nie powinny być, zatem za ciasne ani zbyt luźne. Muszą też umożliwiać psu swobodne załatwianie potrzeb fizjologicznych. Zaleca się też by ubrania były łatwe do zakładania i ściągania. Dodatkowo, najlepsze modele to takie, które można połączyć z szelkami. Poprzez sprzączki lub specjalnie stworzone dziurki. Dla wygody właściciela, ciuszki powinny być wykonane z materiałów, które można prać w pralce. Ponadto tkaniny nie mogą podrażniać skóry czworonogów. Zawsze na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo i wygodę psa. Więcej porad na ten temat znajduje się na naszym portalu.

Jesienne i zimowe ubrania dla psa

Ubrania dla szczeniaka i dorosłego osobnika muszą być dopasowane do długości sierści i warunków atmosferycznych. Na szczęście na rynku jest wiele ciekawych modeli. Na pierwsze chłody najlepsze są swetry. Występują w wersji z golfem lub bez a wykonuje się je przeważnie z wełny. Najczęściej są zakładane przez głowę. Zapewniają wygodę gdyż dopasowują się do ciała psiaka. Do zalet należy zaliczyć również to, że są dość tanie. Po stronie wad trzeba zapisać brak ochrony przed wiatrem i wilgocią.

Do kolejnych popularnych produktów należą bluzy. Przeważnie szyje się je z dzianiny bawełnianej. Podobnie jak swetry, są to ubrania na okresy przejściowe. Wczesną wiosnę i jesień, do pierwszych przymrozków. Bluzy są luźne, dzięki czemu zapewniają psu swobodę ruchów. Często są to ciuszki z kapturem. Jak już pisaliśmy powyżej, nie jest to najlepszy dodatek. Chyba, że opiekun nie będzie go zakładał na głowę psa. Wtedy stanie się dodatkowym akcentem dekoracyjnym. Istnieją też stroje nieprzykrywające całego grzbietu psa. Są to bardziej kamizelki niż bluzy.

Dla szczeniaczków i starszych psiaków dostępna jest niejedna kurtka. Często można łączyć ją z szelkami. Stosunkowo tanie i solidne kubraczki produkuje się przeważnie z polaru, ale nie w całości. Ten materiał ocieplający jest tylko jedną z warstw. Potrzebne są również powłoki chroniące przed wilgocią. Takie jak chociażby ortalion. Kurtka może być zapinana na rzepy, suwak, napy. Zabezpiecza zwierzaka przed deszczem, śniegiem, mrozem. Jest, więc najcieplejszym z opisywanych ubrań. Bogatszy zestaw informacji o ciuszkach dla psów opublikowaliśmy na naszej stronie.