Husky - charakterystyka, cechy, zachowanie, szczególne umiejętności

Rasowe husky, czyli psy o niebieskich oczach i puchatej sierści budzą zachwyt. Ich łagodne usposobienie sprawia, że zdobywają popularność jako psy rodzinne. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to psy zaprzęgowe Eskimosów. Dowiedz się skąd pochodzą husky i jakie są rodzaje tej rasy. Opiszemy jak wygląda rasowy husky. Podamy informacje o zaletach i wadach tej rasy, dzięki czemu zdecydujesz czy jest to pies dla ciebie.

Husky - informacje o rasie, pochodzenie, rodzaje

Pies haskie o niebieskich oczach i puchatym futrze z przewagą bieli, kojarzy się z eskimoskimi psami zaprzęgowymi. Nic bardziej mylnego. Rasowe husky pochodzą z Syberii, gdzie od 3 tysięcy lat lud Czukczów używał ich do ciągnięcia psich zaprzęgów. Czukcze musieli pokonywać duże odległości w czasie polowań i wyhodowali psa, który miał być nieduży, lecz tak silny, aby mógł ciągnąć upolowaną zdobycz. Gdy potrzebowali ciągnąć duży ładunek, pożyczali psy od sąsiadów i zaprzęgali do sań nawet do 20 psów.

Dopiero w XX wieku haskie zostały sprowadzone do Kanady, aby wziąć udział w wyścigu psich zaprzęgów. Początkowo wyśmiewano je jako pieski za małe do wyścigów sań. Lecz gdy zaprzęgi silnych i wytrzymałych haskie zaczęły wygrywać wyścigi, rasa zdobyła uznanie i upowszechniła się w USA i Kanadzie.

Czy husky to jedna rasa czy są różne rodzaje husky? Rasowe husky to rasa husky syberyjski sklasyfikowana przez FCI w grupie 5, szpiców i ras pierwotnych. Podobne psy z Alaski, czyli alaskan husky, to rasa niezarejestrowana przez FCI i przez niektórych uznawana za mieszańce. Rasa ta przywędrowała na Alaskę wraz z emigrantami z Rosji. Natomiast psy zaprzęgowe Inuitów z północnej Ameryki to Alaskan Malamute.

Wydaje się, że siberian husky i alaskan malamute wygląda tak samo. Rasy te są często mylone. Jednak alaskan malamute jest większy niż husky syberyjski i nie ma charakterystycznych niebieskich oczu. Usposobienie tych ras także się różni. Szkolony od szczeniaka malamut będzie posłuszny, podczas gdy siberian jest trudny do szkolenia i nieposłuszny. W odrużnieniu od malamuta, siberian nie znosi samotności i bezczynności.

Husky syberyjski - opis rasy

Zastanawiając się jak wygląda husky, od razu przychodzi na myśl pies o niebieskich oczach. Oczy husky mają kształt migdałów i są lekko skośne. Mają kolor jasno niebieski lub brązowy. Często można spotkać psa husky, który ma jedno oko niebieskie, a drugie brązowe.

Opis husky można zacząć od charakterystycznego umaszczenia. Umaszczenie husky może być bardzo różne, od białego do czarnego. Najczęściej spotykane kolory to czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy i złocisty z bielą, także pinto (łaciaty). Sierść husky jest bardzo gęsta z podszerstkiem. Pielęgnacja sierści husky nie jest trudna. Wystarczy psa czesać od czasu do czasu. Warto jednak pamiętać, że husky mocno linieje.

Usposobienie husky można określić jako przyjazne, radosne i łagodne. Dlatego też nie nadaje się on na psa stróżującego. Ten towarzyski i żywiołowy pies wymaga jednak doświadczonego opiekuna, którego nie zdominuje.

Jako psy pochodzące z dalekiej północy, są lepiej przystosowane do zimy. Podczas upałów powinny mieć stały dostęp do wody, zaś dłuższe treningi należy wykonywać rano. Mimo dużej wytrzymałości, husky źle znoszą nagłe zmiany temperatury. Po kąpieli psa trzeba dokładnie wysuszyć, zanim wypuścimy go na spacer zimą.

Siberian husky - czy to pies dla ciebie?

Decydując się na pieski husky warto dobrze wybrać hodowlę i sprawdzić przodków szczeniaka. Cena zależy od tego czy będzie on z rodowodem czy bez. Szczeniak husky kosztuje od 2 do 5 tysięcy zł. Cena i piękny wygląd psa nie powinny być warunkiem decydującym. Zanim się zdecydujesz poznaj opis tej rasy, wiarygodne informacje o zaletach i wadach.

Husky syberyjski wymaga bardzo dużo ruchu. Nie jest to pies dla domatorów i osób wymagających od psa posłuszeństwa. Może mieszkać w bloku, ale musi się wybiegać, w przeciwnym razie będzie niszczył rzeczy w mieszkaniu. Ponadto opiekun musi poświęcić mu dużo uwagi, gdyż pieski te nie znoszą samotności.

Warto wiedzieć, że huskie ma skłonności do ucieczek. Jeśli husky ma mieszkać w ogrodzie, należy zbudować wysokie ogrodzenie na solidnej podmurówce. Dwumetrowy płot nie stanowi dla niego przeszkody.

Ogród nie zastąpi psu spacerów i sportów, gdyż jest to rasa wymagająca bardzo dużo ruchu. Nie wystarczy jeśli pójdziesz z husky na spacer na smyczy. Ten pies wymaga biegania. Będzie idealnym towarzyszem dla osób uprawiających jogging, bieganie lub jazdę na rowerze. Idealną aktywnością są dla nich psie sporty czy wyścigi.

Husky ma dość trudny charakter i nie jest to rasa dla początkujących. Rasa ta uchodzi za niełatwą do szkolenia i niezależną. Skłonność do nieposłuszeństwa i niechęć do słuchania komend to wady psów husky. Szczeniak szybko się nudzi w czasie szkolenia. Dodatkowo są to pieski niejadki i trudno je skusić smakołykiem. Jeśli zależy ci na psie posłusznym, wybierz inną rasę.

Husky świetnie sprawdzają się jako psy dla rodziny z dziećmi. Są towarzyskie i lubią spędzać czas z rodziną. Husky świetnie dogadują się z dziećmi. Jednak z powodu dużej żywiołowości i siły tych psów, nie należy ich zostawiać z małymi dziećmi bez nadzoru.

Zalety tego psa to wytrzymałość i odporność. Świetnie nadają się dla ludzi aktywnych, którzy lubią bieganie lub uprawianie sportów z psem. Niektórzy miłośnicy tej rasy mają mają ich całe stado i spędzają wolny czas prowadząc psi zaprzęg.