Transport zwierząt - radzimy, jak bezpiecznie przewozić małe i duże zwierzęta

Przewóz samochodem psów czy kotów to dość trudne zadanie. Czworonogom trzeba zapewnić komfortową i bezpieczną przestrzeń do podróży. Ponadto nie mogą przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu auta. Jak zatem sprawić by transport zwierząt spełniał oba wymagania? Opiekun powinien zająć się tym samodzielnie czy lepszy będzie profesjonalny kurier? Wymienione tematy poruszamy w poniższym artykule.

Przewożenie zwierząt domowych i gospodarskich

Transport zwierzą(Polska i Unia Europejska) można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należy odmiana o charakterze komercyjnym. Jej głównym celem jest bezpośrednie lub pośrednie osiągnięcie korzyści finansowych. Między innymi poprzez przewożenie zwierząt na wystawy lub też do skupu albo punktu kopulacyjnego. Natomiast drugim wariantem jest podróżowanie z domowymi pupilami jak psy, koty, chomiki itp. Ma to całkowicie prywatny charakter. Nie jest związane z jakimikolwiek kwestiami finansowymi. Zatem w przeciwieństwie do wersji opisywanej powyżej, nie wymaga zdobywania pozwoleń.

Komercyjny przewóz dotyczy różnych gatunków zwierząt.  

Są to stworzenia kopytne jak bydło, owce, kozy oraz trzoda chlewna. Kolejną grupę stanowi drób, ptaki domowe jak również króliki. W celach zarobkowych transportuje się także psy, koty, inne zwierzęta kręgowe i bezkręgowe. Ważnym dokumentem regulującym tę kwestię jest rozporządzeniu Rady (WE) NR 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004. Dotyczy ochrony zwierząt podczas transportu oraz związanych z tym działań. Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem komercyjnym transportem na terytorium Unii Europejskiej mogą zajmować się tylko przewoźnicy mający zezwolenie.

Warto też wiedzieć, że firmy przewozowe nie zawsze potrzebują zezwolenia. Na przykład, gdy trasa nie jest dłuższa niż 65 km, licząc od miejsca wyjazdu do celu. Jeżeli zaś chodzi o właścicieli zwierząt domowych, mogą podróżować ze swymi pupilami bez przeszkód. I nie chodzi tu tylko o psa, świnkę morską czy królika miniaturkę. Dozwolony jest na przykład przewóz konia. W celach rekreacyjnych, na przykład przejażdżki. Oczywiście środek transportu musi być dopasowany do wielkości zwierzęcia. Do tego sprawny technicznie i dopuszczony do ruchu drogowego. Każdy opiekun czworonogo powinien wiedzieć jak bezpiecznie go transportować.

Samodzielny przewóz i agencja transportu

Wstępnie opisaliśmy transport zwierząt i przepisy regulujące tę kwestię. Warto jednak dokładniej prześledzić stronę prawną by nie narazić się na konsekwencje. Teraz przechodzimy do tematu przewożenia czworonogów domowych przez właścicieli. Opiekun przede wszystkim musi zadbać o to by zwierzę było bezpieczne. Podczas jazdy jak również w przypadku kolizji drogowej. Oprócz tego pupil nie powinien utrudniać prowadzenia pojazdu ani ograniczać widoczności drogi. Nie może być przy tym narażony na stres czy cierpienie. Nie jest to wszak przesyłka, którą niedbale rzuca sie na siedzenie.

Jak sprawić by żywe i ciekawskie zwierze usiedziało w miejscu podczas podróży w kraju czy za granicę? Dobrym rozwiązaniem jest zakup pewnych akcesoriów. Takich jak specjalne smycze czy też pasy dla psa i kota, dzięki którym zwierze będzie bezpieczne. Dają możliwość wpięcia w samochodowe pasy. Drugim wariantem jest zakup wielofunkcyjnego transportera. Umieszczanego na tylnej kanapie. Dla większych czworonogów można wybrać klatki przygotowane do zamontowania w bagażniku. Po więcej informacji na temat transporterów, szelek i pasów zapraszamy na naszą stronę. Tam też znajduje się cennik akcesoriów tego typu.

Przewóz zwierząt domowych w kraju i za granicę można także zlecić profesjonalistom. Polska jest państwem, w którym funkcjonuje niejedna agencja transportu. Decydując się na usługę warto sprawdzić, co oferuje wybrany kurier. Często jest to przewóz czworonogów do nowych właścicieli, na wystawy i konkursy czy transport przy okazji przeprowadzki. Dobrze też sprawdzić pojazdy, jakimi dysponuje. Chodzi w końcu o żywe stworzenia a to bardzo delikatna przesyłka. Szczegółowe informacje na poruszane tu tematy i cennik transportu można znaleźć na naszej stronie.