Dalmatyńczyk - charakterystyka, cechy, tresura, opinie

Piękny biały pies w czarne kropki o eleganckiej, proporcjonalnej budowie ciała, kojarzy się każdemu. Charakterystyka tej rasy określa go jako psa dla aktywnych. Przyjazne usposobienie i czuły charakter oraz inteligencja i chęć do nauki czyni go idealnym psem rodzinnym. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu, nawet do kilku godzin spacerów i aktywności dziennie. Pomożemy ci zdecydować, czy jest to pies dla ciebie. Wyjaśnimy czy istnieje brązowy dalmatyńczyk lub dalmatyńczyk miniaturka.

Dalmatyńczyk - podstawowe informacje o rasie

Rasa i jej pochodzenie

Pochodzenie dalmatyńczyka nie jest do końca znane. Istnieje na ten temat wiele przypuszczeń. Ponoć pierwsze informacje o tej rasie można znaleźć w egipskich grobowcach, gdzie freski sprzed kilku tysięcy lat przedstawiają podobne, nakrapiane psy. Inni twierdzą, że Cyganie sprowadzili te psy do Europy z Indii. Z kolei wizerunki tego psa pochodzące z kultury minojskiej mogą świadczyć o śródziemnomorskim pochodzeniu dalmatyńczyka.

Pierwszy opis dalmatyńczyka znajduje się w kronikach z Chorwacji z 1719 roku, choć informacje o tych psach pojawiały się już w pismach w średniowieczu. W XVIII wieku zwrócono uwagę na atrakcyjny wygląd i podatność na tresurę i wtedy zaczęła się kariera tych psów nazywanych dalmatyńczykami. Wykorzystywane były jako psy gończe, obronne, a także cyrkowe. Szczególną popularność zyskały w Anglii w okresie wiktoriańskim. Dopiero pod koniec XIX wieku ustalono standard rasy.

Ile kosztuje dalmatyńczyk

Cena szczeniaka z pochodzeniem FCI waha się w granicach 4500 – 7000 zł. Cena zależy do renomy hodowli, osiągnięć rodziców psa oraz od dostępności szczeniąt. Pies rasowy musi mieć odpowiednie dokumenty pochodzenia, które zaświadczają, że pies jest w 100% rasowy. Niektóre pupile mogą brać udział w wystawach, co otwiera drogę do uzyskania uprawnień hodowlanych. Cena dalmatyńczyka z uprawnieniami wystawowymi może być nieco wyższa od zaprezentowanej powyżej.

Należy być ostrożnym jeśli cena szczeniaka jest podejrzanie niska. Możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z pseudohodowcami. Narażamy się wówczas na to, że szczeniak może mieć wady lub choroby genetyczne. Jeśli chcesz pieska dalmatyńczyka lub podobnego do dalmatyńczyka tanio lub za darmo, lepszym wyborem będzie adopcja ze schroniska lub organizacji opieki nad zwierzętami. Ratujesz w ten sposób porzuconego psa i nie wspierasz pseudohodowli.

Charakterystyka rasy - opis wyglądu, zdjęcia i charakter psa

Wygląd dalmatyńczyka - opis i zdjęcia

Dalmatyńczyk ma tak charakterystyczne umaszczenie, że oglądając zdjęcia psów trudno go pomylić z inną rasą. Na śnieżnobiałym futrze znajdują się czarne lub brązowe cętki. Co ciekawe szczeniak rodzi się biały, zaś cętki pojawiają się dopiero w 10 - 14 dniu życia. Czy istnieje brązowy dalmatyńczyk? Raczej nie. Za to, zgodne ze standardem rasy, rzadko mogą występować psy w brązowe cętki. Dalmatyńczyk biało brązowy ma brązowy nos i jaśniejsze oczy.

Pies odznacza się atletyczną sylwetką o pięknych proporcjach. Ma płynny, elegancki ruch. Włos dalmatyńczyka jest krótki bez podszerstka. Ten aktywny pies nie może być otłuszczony. Oczy mają charakterystyczną obwódkę. Uszy są położone wysoko, zwisające i zaokrąglone na końcach. Uszy całkowicie czarne uważane są za wadę.

Zdarzają się ogłoszenia: dalmatyńczyk miniaturka. Osoby zainteresowane tą rasą zastanawiają się czy istnieje taka odmiana, czy też są to oszustwa pseudohodowli. Wyjaśniamy: rasowy dalmatyńczyk miniaturka nie istnieje.

Usposobienie psa

Dalmatyńczyk ma czuły charakter i bardzo przywiązuje się do opiekuna. Jest to pies radosny, żywiołowy, lubiący zabawy. Może być również spokojnym, cierpliwym towarzyszem. Te pojętne i inteligentne psy wykorzystywane są także jako psy tropiące w akcjach ratowniczych. Niezależne usposobienie sprawia jednak, że są to psy dla doświadczonych opiekunów, którzy umieją psa odpowiednio prowadzić i trenować.

Warto wiedzieć również o wadach i wymaganiach tej rasy, które są następujące:

  • nie znosi samotności i może zostać czasami sam w domu nie dłużej niż kilka godzin,
  • hałaśliwy,
  • ma skłonność do ucieczek,
  • jest łakomczuchem ze skłonnościami do tycia.

Zgodnie z wzorcem rasy dalmatyńczyk powinien tolerować koty, inne psy i być przyjaznym towarzyszem dzieci. Co do psów niewiadomego pochodzenia, nie ma takiej pewności.

Czy dalmatyńczyk to pies dla ciebie

Dalmatyńczyk - charakterystyka jako aktywnego psa rodzinnego

Obecnie dalmatyńczyk to głównie pies rodzinny, który idealnie sprawdzi się dla rodziny lubiącej aktywność na świeżym powietrzu i sporty. Rasa ta nie jest zalecana dla osób, które nie lubią ruchu lub są często zajęte pracą. Dalmatyńczyk źle znosi samotność i pozostawanie samemu w domu. Nie jest to dobry wybór dla zapracowanych singli, ani dla osób starszych.

Prawidłowa pielęgnacja psa polega na zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu, spacerów, biegania, a najlepiej udziału w psich sportach. Potrzebne mu sią co najmniej 2 godziny aktywności fizycznej. Mogą to być długie spacery, jogging, wycieczki rowerowe lub udział w psich sportach na przykład agility czy dog dancing. Psy te mają skłonności do tycia i nie nadają się na psy kanapowe.

Pielęgnacja i choroby

Krótka sierść dalmatyńczyka jest łatwa do utrzymania. Wystarczy wyszczotkować psa raz w tygodniu. Kąpiele należ przeprowadzać w zależności od potrzeb. Wystarczy przetrzeć psa wilgotnym ręcznikiem, aby nadać połysk sierści. Należy regularnie przeglądać uszy, oczy, szczęki i pazury. Utrzymanie psa nie kosztuje dużo.

Dalmatyńczyk to pies odporny na choroby, wytrzymały i silny. Nie jest jednak wolny od chorób genetycznych, które zostały spowodowane rozrodem nie zgodnym ze standardami rasy prowadzonym przez pseudohodowle. Może się zdarzyć, że rodzi się szczeniak głuchy, co ma związek z białym umaszczeniem. Do tej pory nie udało się wyizolować genu odpowiedzialnego za głuchotę. Im więcej białego tym większe prawdopodobieństwo, że szczeniak urodził się głuchy. Nie ma jednak testów, które pozwoliłyby ten problem przewidzieć.

Najczęściej występujące choroby tego psa to kamienie moczowe, alergie pokarmowe i zapalenie uszu. Psy te mają szczególnie wrażliwy układ moczowy i często występuje u nich zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek oraz kamica moczanowa. Warto wiedzieć, że dalmatyńczyki są bardzo wrażliwe na słońce oraz na zimno.