Problemy z zębami - objawy, opis, leczenie, zapobieganie

Czy psy i koty cierpią na ból zęba? Niestety nie powiedzą nam o tym. Zepsute zęby nie są jednak najczęściej występującym problemem z zębami u psów i kotów. Czarne zęby pokryte kamieniem, zaczerwienione dziąsła świadczą o poważnych chorobach jamy ustnej. Są to głównie choroby przyzębia, które powodują ból zęba i tkanki okołozębowej. Doradzimy jak leczyć chore dziąsła i jak zapobiegać problemom z zębami u psów i kotów. Jak dbać o zęby zanim pojawią się czarne osady i krwawienie.

Najczęściej występujące problemy z zębami psów i kotów

Psy i koty również cierpią na choroby zębów, dziąseł i jamy ustnej. Jeśli w jamie ustnej psa czy kota toczy się proces zapalny, przez uszkodzone naczynia włosowate bakterie dostają się do całego organizmu. Mogą uszkodzić nerki, wątrobę, serce czy stawy.

Na co powinien zwrócić uwagę opiekun psa czy kota? Niektóre zachowania psów czy kotów świadczą, że dzieje się coś niedobrego:

  • brzydki zapach z pyska,
  • niechęć do jedzenia suchej karmy,
  • ocieranie pyska o dywan czy nogi człowieka,
  • przykładanie głowy do zimnych lub ciepłych miejsc w mieszkaniu,
  • opuchlizna,
  • nadmierne ślinienie się,
  • krwawienie dziąseł,
  • wypływ ropny.

Najczęściej występujące choroby zębów i jamy ustnej:

  • kamień nazębny,
  • choroby przyzębia,
  • urazy zębów, złamania, ubytki szkliwa,
  • przetrwałe zęby mleczne,
  • ropnie okołowierzchołkowe,
  • plazmocytarne zapalenie jamy ustnej kotów,
  • zespół uogólnionego zapalenia jamy ustnej kotów.

Jamę ustną zwierzaka należy sprawdzać, najlepiej w czasie rutynowych wizyt w lecznicy, na przykład w czasie szczepienia czy odrobaczania. Dobrym sposobem zapobiegania u psów jest czyszczenie zębów specjalną pastą do zębów dla psów.

Choroby przyzębia u psów i kotów

Problemy z zębami u kota i psa najczęściej zaczynają się od kamienia nazębnego, który składa się z bakterii, resztek pokarmowych wysyconych solami wapnia i magnezu pochodzącymi ze śliny. Towarzyszy mu zwykle przykry zapach z pyska. Odkładanie się kamienia prowadzi do zapalenia dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych oraz ropni okołozębowych. Zapalenie tkanek przyzębia prowadzi nie tylko do wypadania zębów, lecz może prowadzić do powstawania chorób ogólnoustrojowych.

U kotów zapalenie dziąseł może być również spowodowane obniżeniem odporności przy FelV lub FIV, kaliciwirozą lub limfocytarno-plazmocytarnym zapaleniem dziąseł.

Chore dziąsła są zaczerwienione. Może pojawić się krwawienie, obrzęk i ból przy jedzeniu. Chore dziąsła powodują również złe samopoczucie psów i kotów, brak apetytu, brak energii i ogólne osłabienie.

U psów chorobom dziąseł może towarzyszyć ropień lub ropne zapalenie korzeni. Pies odczuwa ból zęba i korzeni, w pysku pojawia się obrzęk i może dojść do wypływu ropy. Chore zwierzę cierpi i ma problem z jedzeniem. Ropnie okołowierzchołkowe należy leczyć antybiotykami oraz przez oczyszczenie jamy ustnej z kamienia i usunięcie chorego zęba.

Chore dziąsła należy leczyć przy pomocy antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nierzadko usuwa się zepsute i ruszające się zęby.

Inne choroby jamy ustnej u kotów i psów

Psy i koty, podobnie jak ludzie, mają zęby mleczne i stałe. Zdarza się, częściej u szczeniaków, że zęby mleczne nie wypadną. Zwierzę ma wówczas więcej zębów, które są stłoczone i szybciej odkłada się na nich kamień nazębny.

Jeśli mleczaki nie wypadają zaleca się podawanie psu gryzaków, przysmaków z twardej skóry oraz zabawy piłeczką gumową lub kauczukową. Nie zaleca się aportowania, ani zabawy piłką tenisową. Jeśli zęby mleczne nie wypadną do 7 miesiąca życia, zaleca się ich usunięcie w znieczuleniu ogólnym.

U kotów, szczególnie starszych, mogą pojawić się przekrwione, kalafiorowate rozrosty błony śluzowej jamy ustnej. Oznaczają one plazmocytarne zapalenie jamy ustnej kotów. Kot źle się czuje i odczuwa ból utrudniający jedzenie. Jest to prawdopodobnie choroba autoimmunologiczna. Leczenie polega na oczyszczeniu jamy ustnej z kamienia i podawaniu antybiotyków. Jeśli to nie skutkuje, podaje się leki immunosupresyjne, a następnie usuwa niektóre lub wszystkie zęby.