Sfinks - charakterystyka, wymagania, choroby, opinie właścicieli

Koty bez sierści zachwycają eleganckim wyglądem. Kojarzą się z wytwornością i stylem. Kot to jednak nie zabawka, lecz żywe stworzenie. Dlatego też zanim wybierzesz tę rasę, dowiedz się czy jest to kot dla ciebie. Podajemy przydatne informacje o hodowli tej rasy i jej wymaganiach. Wyjaśniamy czy prawdziwe są opinie, że koty bez sierści nie uczulają.

Jak powstała rasa sfinks kanadyjski?

Historia tej rasy jest stosunkowo nowa, gdyż hodowla sfinksa powstała w XX wieku. Od czasu do czasu pojawiały się informacje o miotach kotów bez sierści, które wzbudzały spore zainteresowanie hodowców kotów rasowych. Pierwsze próby wyhodowania rasy kotów bezwłosych zakończyły się niepowodzeniem. Krzyżowanie wsobne powodowało liczne problemy zdrowotne, w skutek czego pierwsze linie rasowe wymierały. Wbrew nazwie miejscem, gdzie w końcu udało się stworzyć rasę łysych kotów nie jest Egipt lecz Kanada. Pod koniec XX wieku podjęto kolejne, tym razem udane, próby w Kanadzie i w Holandii. Rasa kotów sphinks została uznana przez FIFe.

Niezależnie od hodowli z Kanady i Holandii, również w Rosji powstała hodowla kotów bez sierści. Powstały tam 2 rasy, które również noszą nazwę sfinks, lecz są to całkiem odrębne rasy, niespokrewnione ze sfinksem kanadyjskim. W Rosji wyhodowano rasy: sfinks doński i sfinks peterbald.

Dlaczego egipski sfinks znalazł się w nazwie tej rasy? Zupełnie przypadkowo. Początkowo rasa otrzymała nazwę “kota księżycowego”, aby zasugerować pozaziemskie pochodzenie rasy. Jednak hodowcy nie byli z tego zadowoleni. Gdy zastanawiali się nad nazwą rasy, kot usiadł w pozie egipskiego sfinksa. Uznano, tak właśnie ten kot będzie się nazywał.

Przeciętna cena kociąt rasy sfinks kanadyjski wynosi 3000 - 5000 zł, albo więcej w przypadku zwierzaków z przeznaczeniem do hodowli (aktualizacja cen lipiec 2021). Cena zależy od rodzaju hodowli, przodków kota, jego płci i wieku. Warto wiedzieć, że koszty utrzymania kota tej rasy są znaczne. Sfinks dużo je, gdyż musi nadrobić ubytki energii. Wymaga starannie dobranej karmy wysokiej jakości.

Sfinks kanadyjski - opis rasy

Opis rasy sfinks kanadyjski

Opis rasy można zacząć od tego, że sfinks kanadyjski jest kotem średniej wielkości, przy czym kocury są większe od kotek. Odznacza się muskularną, umięśnioną budową ciała. Jego charakterystyczną cechą są duże uszy i oczy. Oczy są nieco skośne w kolorze harmonizującym z kolorem umaszczenia. Szczególnie pożądane są oczy niebieskie.

Kot ten nie jest całkiem łysy lecz pokryty delikatnym meszkiem przypominającym skórkę brzoskwini. Umaszczenie sfinksa może być w różnych kolorach, także białym.

Jest to kot o delikatnym zdrowiu, wrażliwy na przeciągi i upały. Jego skóra, narażona na promieniowanie UV, jest wrażliwa na nowotwory skóry. Ponadto kot ten może cierpieć na choroby serca i patologiczne skurcze mięśni.

Rasa ta nie nadaje się dla początkujących, głównie z powodu wymagającej i pracochłonnej pielęgnacji. Jego skóra ma bardzo dużo łoju, który zbiera brud. Zanieczyszczenia są szczególnie widoczne u sfinksów o jasnym umaszczeniu. Dlatego też kota trzeba regularnie kąpać. Łatwiejszym sposobem usuwania brudu jest przecieranie skóry kota specjalnymi chusteczkami do sierści kotów. Regularnie należy również czyścić uszy sfinksa i oczyszczać oczy.

Sfinks kanadyjski - charakter

Sfinks ma niezwykle kontaktowy, towarzyski charakter i lubi uczestniczyć aktywnie w życiu rodziny. Sfinks chodzi krok w krok za człowiekiem, towarzyszy mu, głośno przy tym wokalizując. Skala dźwięków jakie wydaje jest imponująca. Sfinks nie znosi samotności, lubi bawić się z człowiekiem, siedzieć na jego kolanach.

Kot ten lubi dzieci i wspólne zabawy. Bardzo dobrze dogaduje się z psami i innymi kotami, szczególnie tej samej rasy. Nie znosi samotności, więc towarzystwo innych kotów jest wskazane. Przy tym jest to zwierzak bardzo aktywny, ciekawski i energiczny. Sfinks jest kotem bardzo inteligentnym i można go wiele nauczyć.

Opinie o rasie - czy sphinks to kot dla ciebie

Sfinks kanadyjski mocno przywiązuje się do człowieka i chce aktywnie uczestniczyć w jego życiu. Dlatego też na sfinksa powinny decydować się osoby, które chcą kotu poświęcić wiele czasu na głaskanie i wspólne zabawy. Nie jest to kot dla zapracowanych, które nie mają czasu. Osoby starsze, którym podoba się sfinks, powinny wiedzieć, że jest to kot o ogromnym temperamencie i ponad przeciętnej aktywności. Kot ten jest najlepszym wyborem dla aktywnej rodziny.

Pokutują opinie, że koty bez sierści nadają się szczególnie dla alergików. Nie jest to prawdą. Alergeny nie występują w sierści kotów, lecz w łoju pokrywającym skórę. Koty łyse mają łoju szczególnie dużo. Jednak mniej roznosi się on po mieszkaniu. Decydując się na tego kota, należy odwiedzić hodowlę kilkakrotnie, zapoznać się z wybranym kotem i przekonać się, że wybrany kot nie uczula. Niestety nie zawsze się to udaje, gdyż uczulenie może pojawić się później.

Zanim zdecydujesz się na sfinksa, warto wiedzieć, że są to koty wymagające pracochłonnej pielęgnacji. Nie nadają się na kota wychodzącego. Są wrażliwe na upał i zimno oraz podatne na urazy. Kot ten nie przeżyje bez opieki człowieka. Dlatego też, jeśli nie możesz zabezpieczyć okien i drzwi, tak aby kot nie wyszedł na zewnątrz, lepiej nie wybieraj tej rasy.