Akcesoria do karmienia zwierząt - rodzaje, ceny, opinie, porady

Powszechnie wiadomo jak ważne jest prawidłowe żywienie zwierząt domowych. Musi być dostosowane do gatunku i zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Jednakże nadal nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę jak istotne są naczynia. Miski, w których podawane są pokarmy i woda. Dobiera się je w oparciu o pewne kryteria. Czym muszą odznaczać się akcesoria do karmienia zwierząt i jakie rodzaje są do wyboru?

Bezpieczne naczynia dla zwierząt

Wybierając akcesoria do karmienia zwierząt domowych trzeba mieć na uwadze to, czy spełniają pewne wymagania. Podstawą kwestią jest solidne wykonanie i zapewnianie bezpieczeństwa użytkowania. Naczynie nie może wchodzić w reakcję z zawartością i zagrażać zdrowiu pupila. Poza tym nie powinno utrudniać zwierzakowi dostania się do jedzenia lub wody. Dla właściciela ważną sprawą jest to, by zakupione akcesoria były łatwe do wyczyszczenia. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego je wykonano. Warto też przeznaczyć chwilę na dopasowanie miski do gatunku, wieku i wielkości czworonoga. 

Zanim sprawdzimy, jakie rodzaje akcesoriów znajdują się w sprzedaży zajmiemy się używanymi materiałami. Na rynku bez problemu można znaleźć plastikowe miski i poidła. Mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Najważniejsze z nich to lekkość, dostępność ciekawych wzorów i niska cena. Niestety po ich stronie trzeba też zapisać istotne wady. Produkty tego typu są podatne na zadrapania, w których rozwijają się bakterie. Często zachowują zapach podanych pokarmów. Bez wspomagania dodatkowych mat przemieszczają się, gdy zwierze je. Podsumowując akcesoria plastikowe to nie najlepsze rozwiązanie.

Jeśli nie plastik, to, jaki materiał jest polecany? Bardzo dobrze sprawdzają się naczynia metalowe, szklane lub ceramiczne. W przypadku pierwszych z wymienionych, istnieje duży wybór produktów dla psa i kota. Najlepsze są te wyprodukowane ze stali szlachetnej. Wyposaża się je w antypoślizgowe gumki. Miski metalowe są ponadto odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. Wadą jest to, że mogą zmieniać smak wody. Akcesoria szklane i ceramiczne nie wpływają na aromat jedzenia czy wody. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożniej. Wszelkie, nawet drobne uszkodzenia nie są bezpieczne dla zwierząt.

Naczynia duże i małe

Wiadomo już, że polecane akcesoria do karmienia zwierząt to te wykonane z metalu, szkła i ceramiki. Po zdecydowaniu się na któryś z tych materiałów przychodzi czas na dopasowanie wielkości. Miski dla szczeniąt, kociąt i gryzoni nie mogą być zbyt głębokie. Wysokie ścianki mocno utrudniają jedzenie. Tymczasem dorosłe, duże psy potrzebują naczyń o znacznej pojemności. Takiej by mogły pomieścić sporą ilość pożywienia i wody. Dla kotów w zupełności wystarczą akcesoria na jedzenie o pojemności 0,2-0,3 litra. W kwestii wody przedział jest większy, wynosi 0,4-0,5 litra. W obu wypadkach najlepsze są klasyczne kształty, bez kątów i zakamarków.

Przyszedł czas na wymienienie rodzajów akcesoriów do karmienia. W sklepach zoologicznych sprzedawane są miski podwójne. Łączą w sobie naczynie na karmę i funkcję poidła. Podczas żywienia psa takie rozwiązanie zazwyczaj się sprawdza. Jednakże nie jest polecane dla kotów. Dlatego, że te czworonogi nie lubią pić wody znajdujące się bardzo blisko jedzenia. Zatem w tym przypadku potrzebne są osobne miseczki. Kolejna odmiana to naczynia umieszone na stojakach dających możliwość regulacji wysokości. Stworzono je z myślą o starszych lub chorych zwierzętach. Ponadto świetnie psują do dużych ras psów

Osoby opiekujące się zwierzakami często decydują się na małe lub spore naczynia z dozownikiem. Pozwalają na aplikowanie starannie określonej porcji karmy. Inne rozwiązania to:

  • Miski i poidła z automatycznym dozownikiem – dają możliwość zaprogramowania godziny posiłku i ilości podawanego jedzenia. Ich cena jest dość wysoka.
  • Naczynia z czujnikiem ruchu – nieużywane są zamknięte, co wydłuża świeżość jedzenia. Gdy zwierzak zbliża się do miski ta otwiera się. Produkt i dla kota i dla psa.

Szczegółowe informacje na temat wyboru i rodzajów naczyń dla zwierząt znajdują się na naszej stronie.