Wyposażenie akwarium - spis akcesoriów wraz z ich przeznaczeniem

Początkujący akwaryści zastanawiają się jak wyposażyć akwarium i jakie akcesoria kupić na początek. Wyposażenie akwarium stanowi nie lada wydatek. Jednak jest to wydatek jednorazowy. Dlatego też doświadczeni akwaryści zalecają, aby kupić jak największe akwarium na jakie nas stać, aby dokupując nowe, większe akwarium, nie kupować nowego zestawu akcesoriów. W handlu dostępne są najczęściej akwaria z wyposażeniem. Przedstawiamy spis akcesoriów do akwarium i wyjaśniamy do czego one służą.

Jak założyć akwarium i jak je wyposażyć

Zaczynając swoją przygodę z akwarystyką należy zaplanować akwarium, ryby i rośliny, które będziemy hodować. Planujemy czy będzie to akwarium wielogatunkowe czy jednogatunkowe, czy może akwarium roślinne. Wybieramy kształt i wielkość zbiornika. Akwaryści zalecają, aby zacząć od największego akwarium, na jakie nas stać, ponieważ w dużym akwarium łatwiej jest utrzymać prawidłowe środowisko, a co za tym idzie wymaga ono mniej pracy. Akwarium ma najczęściej kształt prostokątny. Akwaryści zalecają unikać fantazyjnych kształtów, a przede wszystkim unikać kul, które w niektórych krajach są nawet prawnie zabronione. W kuli rybki męczą się, chorują i szybko umierają.

Niemniej ważne jest podłoże, w którym posadzimy rośliny akwariowe. Podłoże w akwarium powinno być luźne, tak aby woda docierała do korzeni roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest piasek lub żwir nie zawierający związków wapnia. Podłoże nie powinno być jasne, gdyż rybki źle się w nim czują. Natomiast rośliny akwariowe nie tylko zdobią, lecz także dają rybkom schronienie i oczyszczają wodę, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.

Podstawowe wyposażenie akwarium - do czego służy

Filtr do akwarium

W sklepach z wyposażeniem dla akwarystów znajdziemy zestawy akwarystyczne z wyposażeniem podstawowym, które prócz samego zbiornika obejmują także:

  • filtr,
  • grzałkę,
  • oświetlenie.

Filtr stanowi podstawowe wyposażenie akwarium, gdyż wyłapuje zanieczyszczenia i glony z wody. Oczyszczanie wody odbywa się w sposób mechaniczny, chemiczny i biologiczny. Dostępne są następujące rodzaje filtrów:

Rodzaje filtrów:

  • wewnętrzny,
  • kaskadowy,
  • kubełkowy.

Oświetlenie i ogrzewanie akwarium

Rodzaj oświetlenia dobieramy w zależności od tego, gdzie akwarium stoi oraz od gatunku rybek. Niektóre gatunki ryb lubią jasne oświetlenie, zaś inne czują się w ciemniejszym środowisku. Oświetlenie jest niezbędne jeśli hodujemy w nim rośliny. Akwarium musi być ustawione daleko od słonecznego okna, gdyż promienie słoneczne przyczyniają się do znacznej produkcji glonów w akwarium. Najczęściej stosuje się świetlówki lub lampy led.

Optymalna temperatura akwarium powinna wynosić w granicach 23 – 26oC. Ogrzewanie stosujemy w akwarium tropikalny, w którym hodujemy ryby i rośliny wymagające wyższej temperatury. Niektóre gatunki ryb możemy trzymać w akwarium nieogrzewanym. Najlepiej wybierać grzałkę z termostatem. Grzałka do akwarium kosztuje około 20 zł. Na rynku dostępne są grzałki wewnętrzne, zewnętrzne lub montowane razem z filtrem.

Dodatkowe akcesoria do akwarium

Dodatkowe niezbędne gadżety akwarystyczne to:

  • napowietrzacz,
  • siatka do odławiania ryb,
  • czyścik do szyb,
  • termometr,
  • wąż do wymiany wody,
  • szczypce do roślin,
  • odmulacz.

Obecnie coraz częściej stosuje się napowietrzacz, który zwiększa nasycenie wody w tlen i zmniejsza niebezpieczeństwo narastania glonów. Napowietrzacz przydatny jest szczególnie w zbiornikach, gdzie hoduje się dużo rybek i nie ma wielu roślin. Urządzenie to składa się z pompki oraz końcówki, która rozprasza powietrze w wodzie. Napowietrzacz nie będzie potrzebny w akwariach, gdzie jest dużo roślin lub akwariach roślinnych. W niektórych przypadkach, na przykład kłopoty z filtracją lub krasnorosty, lepszym rozwiązaniem będzie hodowla ślimaków lub krewetek.