Stworzenie prostego technologicznie akwarium tylko z pozoru może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak przygotowaliśmy ten artykuł, aby zdradzić Ci garść szczegółów. Po jego przeczytaniu zdobędziesz niezbędną wiedzę, którą z powodzeniem wykorzystasz podczas aranżacji własnego i niezwykłego zbiornika. Stanie się ono wyjątkowym domem dla ryb akwariowych, w którym warto zestawić kompozycje żywych roślin z elementami martwej natury.

Co to jest akwarium low tech?

Jako że klasyczne akwarium roślinne (zwane również holenderskim), jest kłopotliwe w założeniu oraz kosztowne w utrzymaniu, to coraz większą popularność zyskują akwaria low-tech. Żyjąc w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy zabiegani i zapracowani, pragniemy otaczać się piękną naturą czy mieć w domu odprężające akwarium, które według feng shui jest elementem przyciągającym bogactwo i dobrobyt. Obowiązki zawodowe i rodzinne, aktywność fizyczna, rozwój własnych pasji i dzieci - wszystko to sprawia, że nie mamy czasu, by zajmować się wymagającym akwarium. Stąd też coraz bardziej popularne stają się podwodne zielone ogrody dla amatorów w postaci akwarium low-tech. Ideą tego rozwiązania jest rezygnacja z zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz skomplikowanych i kosztownych zabiegów pielęgnacji. Akwarium low tech powstanie dzięki stworzeniu warunków podobnych do tych panujących w każdym zbiorniku wodnym, stosowanie naturalnego podłoża i w absolutnie minimalnym stopniu wspomaganie działania tego ekosystemu. Akwarium low tech wykorzystuje niewysoki poziom światła. W ten sposób porastające je rośliny rosną 5 do 10 razy wolniej w porównaniu do tych w zaawansowanych technologicznie zbiornikach.

Zalety posiadania akwarium low-tech

  • Akwarium low-tech nie wymaga bardzo częstej podmiany wody.
  • Ze względu na powolny wzrost rośliny wymaga jedynie niewielkiego cięcia.
  • Nie wymaga stosowania zbyt wielu odżywek i nawozów do akwarium.
  • Nie ma ryzyka uduszenia ryb poprzez przedawkowanie CO2.
  • To idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych i zabieganych.
  • Jest zdecydowanie tańszą opcją dla amatorów akwarystyki.

Wady posiadania akwarium low-tech

  • Ze względu na powolny wzrost roślin zbiornik ten może wydawać się nudny, szczególnie osobom, które lubią sadzić i przycinać rośliny oraz zmieniać ich kompozycje w akwarium.
  • Brak CO2 oznacza, że niektóre rośliny nie będą rosły.

Jak krok po kroku założyć akwarium low-tech - poradnik dla początkujących?

Wiesz już, czym one są i jakie są zalety posiadania akwarium roślinnego o niskiej technologii. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Przygotowaliśmy kompletny przewodnik.

Podłoże do akwarium low-tech

Odpowiedni wybór podłoża do akwarium roślinnego low tech to szalenie istotna sprawa. Złe podłoże do akwarium generuje problem w postaci trudno rosnących lub szybko obumierających roślin. Najlepiej wybrać podłoże bogate w składniki odżywcze, które ułatwią wzrost roślin.

Oświetlenie do akwarium low-tech

Poszukując oświetlenia do mało zaawansowanego technologicznie akwarium roślinnego, nie musisz decydować się na wymyślne rozwiązania. W tym przypadku doskonale sprawdzi się najprostsze oświetlenie LED do akwarium, które zużyje mniej energii. Jednak należy zwrócić uwagę, aby było dedykowane do akwarium, ze względu na jego spektrum odpowiednie dla wzrostu roślin i bezpieczeństwo w użytkowaniu przy chlapaniu wody.

Rośliny do akwarium low-tech

Jednym z najważniejszych kroków w trakcie aranżacji akwarium są rośliny. W tym celu w polecanym sklepie akwariowym warto poszukać roślin wymagających słabego oświetlenia. Ważnym elementem regularnej pielęgnacji akwarium low-tech jest przycinanie szybko rosnących roślin. Trzeba też pamiętać, że ich zbyt duża przycinka może powodować zaburzenia równowagi w zbiorniku, ponieważ rośliny wspomagają usuwanie azotanów i fosforanów z wody. Dodatkowo duża ilość biomasy roślinnej ułatwia usuwanie amoniaku oraz szkodliwych glonów.

Filtry do akwarium low-tech

Do oczyszczania akwarium niezbędny jest filtr. Odpowiednio dobrany rodzaj filtra oraz jego usytuowanie i serwisowanie wpływają na równowagę i estetykę akwarium. Podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na sposób pracy, obsługę, wielkość czy materiał, z którego został wykonany. Dodatkowo każdy pasjonat akwarystyki doskonale wie, że do optymalnego funkcjonowania akwarium potrzeba wysokiej jakości mediów filtracyjnych.

Ryby do akwarium low-tech

Pierwszym lokatorem, którego powinniśmy zaprosić do akwarium low tech, jest glonojad, który usunie resztki osadu, mchów, roślin i ryb. Dopiero po jego zaaklimatyzowaniu się warto wybrać odpowiednie ryby do akwarium low-tech. Choć trzeba wziąć pod uwagę, że nowi mieszkańcy mogą początkowo zachwiać równowagę biologiczną tego zbiornika wodnego. Istnieją jednak pewne zasady doboru ryb do akwarium low tech, które objaśnia ekspert Akademii Seachema. A są to wielkość i ilość gatunków ryb oraz ich preferencje żywieniowe.

Mając podstawową wiedzę o akwariach roślinnych w niskiej technologii, możesz kupić niezbędny sprzęt, podłoże, filtry, rośliny oraz akcesoria. A więcej konkretów i podpowiedzi o tym, jak stworzyć idealne akwarium low-tech znajdziesz w Akademii Seachem.

Nasze rekomendacje produktów do akwarium low-tech

  • Flourite – podłoże w szerokim wyborze kolorystycznym z serii Flourite. Nie zmienia parametrów wody i nie trzeba go wymieniać w przypadku rearanżacji akwarium za jakiś czas.
  • Prime – bardzo wydajny uzdatniacz wody.
  • Stability, Pristine – bakterie biorące udział w cyklu azotowym oraz w oczyszczaniu akwarium z materii organicznej. Stałe ich dodawanie zapewni zdrowe warunki dla mieszkańców oraz estetyczny wygląd akwarium.
  • Matrix – idealny wkład biologiczny dla bakterii nitryfikacyjnych.
  • Purigen – wkład mechaniczny, który zapewni krystaliczną wodę, o jakiej marzy każdy właściciel akwarium.
  • Flourish – nawóz podstawowy w całej serii - niezbędnych i wystarczających nawozów do utrzymania roślin w idealnej kondycji.
  • Tidal – filtry dla akwariów od 100 do 400l. Niewielkie gabaryty, estetyczny wygląd, wysoka funkcjonalność. To świetna alternatywa dla filtrów kubełkowych.

A wiele innych, bardziej specjalistycznych preparatów do podniesienia jakości wody akwariowej znajdziesz w sklepie internetowym z najlepszymi preparatami do akwarystyki.

Renata Zielezińska

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej