Ptaki śpiewające - rodzaje, wymagania, choroby, porady

Ptaki śpiewające umilają nam życie swoim śpiewem. Niestety nie wszystkie gatunki, które pięknie śpiewają, możemy trzymać w domu w klatce. Hodowla niektórych gatunków jest zabroniona ze względu na nielegalny handel ptakami, z powodu gatunku zagrożonego wyginięciem lub z powodu dużych wymagań co do hodowli w domu. Przykłady ptaków śpiewających, które możemy hodować w domu są nieliczne. Należy do nich na przykład kanarek.

Domowe ptaki śpiewające

Najbardziej popularne ptaki śpiewające to kanarki. Są to domowe ptaki hodowlane łatwe i niedrogie w utrzymaniu. Łatwo przystosowują się na małej przestrzeni mieszkania. Ich wymagania hodowlane są nieduże, zaś potrafią umilić życie pięknymi, wesołymi i dość skomplikowanymi piosenkami. Trzymanie kanarka w domu jest legalne.

W naturze kanarek występuje na wyspach Azorskich, Kanaryjskich i na Maderze. Gatunek nie jest zagrożony. Hodowla kanarków rozpoczęła się już w XV wieku. Ptakiem, który gości w naszych domach jest kanarek domowy. Występuje on w 3 rasach: kanarek śpiewający, kanarek barwny i kanarek kształtny.

Przykłady ptaków śpiewających, których nie można trzymać w domu

Szczygieł

Szczególnie pięknie śpiewają szczygły, które niektórzy uważają za najpiękniej śpiewające ptaki w Polsce. Ptaki te żyją głównie na wybrzeżach morza śródziemnego, choć występują w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Te małe ptaki obdarzone zostały pięknym, kolorowym upierzeniem.

Niestety ten niewielki ptak jest bardzo wrażliwy na choroby. Trzymany w klatce szybko zapada na zdrowiu i jego życie jest krótkie. Z uwagi na handel ptakami, trzymanie szczygła w domu w klatce jest w Polsce zabronione. Ten niewielki ptaszek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową w wielu krajach.

Słowik

Słowiki to małe ptaszki najbardziej znane z pięknego śpiewu, które żyją w lasach Europy i Azji. Zimą odlatują w cieplejsze regiony Afryki. Słowiki są aktywne w ciągu dnia, jednak niektóre szczególnie pięknie śpiewają nocą. Ciekawostką jest, że słowiki przekazują śpiewane przez siebie melodie następnemu pokoleniu. W Polsce gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Pięknie śpiewają samce, których godziny śpiewu przypadają rano, wieczorem, a także nocą. Słowiki śpiewają głównie wiosną.

Jako domowe ptaki hodowlane bardziej sprawdzają się słowiki chińskie. Są to gatunki wróblowate, nie związane ze słowikiem europejskim. Te małe (około 13 cm) ptaki, pochodzą z południowych Chin, Himalajów i Birmy. Pięknie śpiewają i są łatwe do hodowli.

Kosy

Na świecie występują różne gatunki kosów i wszystkie pięknie śpiewają. Są to ptaki niezwykle inteligentne, które nie tylko mają ogromny repertuar melodii, lecz potrafią także nauczyć się nowych dźwięków. Kosy zaczynają śpiewać wczesną wiosną w czasie okresu godowego. Najbardziej intensywnie śpiewają wieczorem, a w oświetlonym ogrodzie mogą śpiewać także nocą.

Kosy hodowano już w starożytności. Obecnie hodowla kosów w domu jest nielegalna. Jest to gatunek zagrożony, jednak w ostatnich czasach liczebność kosów rośnie, prawdopodobnie w skutek ocieplania się klimatu oraz zaprzestania odłowów na początku XX wieku. W Polsce kosy są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Rudziki

Rudzik to niewielki ptaszek o ciekawym rudo szarym upierzeniu. Są to ptaki ciekawskie i ufne w stosunku do ludzi. Niektóre gatunki rudzików odlatują zimą do ciepłych regionów Azji i Afryki. Są też rudziki w Ameryce czy na Wyspach Brytyjskich, które zimą nie odlatują. Mimo że rudziki nie uważa się za gatunek zagrożony, w Polsce są one objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Rudziki śpiewają cały rok, choć najpiękniejszy i najgłośniejszy głos mają wczesną wiosną. Ich godziny śpiewu trwają od rana do późnych godzin wieczorem.