Psy rodzinne

Nie każdy pies do towarzystwa jest czworonogiem dla całej rodziny. Nie chodzi tu wyłącznie o rasę czy wielkość. Zwierzak musi wykazywać pewne ważne cechy charakteru. Istotne jest też to by jego usposobienie było dopasowane do trybu życia domowników. Odpowiadamy, więc na pytanie, jakie wymagania muszą spełniać psy rodzinne. Opisujemy również popularne rasy i podajemy inne, interesujące informacje.

Charakter psów rodzinnych

Psy rodzinne tworzą bardzo zróżnicowaną grupę. Składają się na nią rozmaite rasy czworonogów. To czy zwierze może się do niej zaliczać nie zależy wyłącznie od wielkości czy pochodzenia. Ważne jest to by pies wykazywał pewne cechy charakteru. Po pierwsze liczy się łagodne, przyjazne usposobienie. Pies dla rodziców i dla dzieci musi być spokojny, inteligentny i cierpliwy. Powinien również lubić zabawy i umieć nawiązywać więź ze wszystkimi domownikami. Warto wybierać rasy łatwe do szkolenia. Dla rodzin z dziećmi nie są natomiast polecane psy strachliwe i wycofane. Nie potrafią, bowiem znieść hałasu panującego w domu zamieszkanym przez wiele osób.

Wybierając psa do towarzystwa trzeba mieć na uwadze tryb życia rodziny. Osoby spędzające aktywnie czas potrzebują równie aktywnego czworonoga. Natomiast dla domatorów nie jest polecany pies pasterski, myśliwski czy obronny. Dlatego, że rasy tego typu potrzebują dużo ruchu i stałego zajęcia. Przed zakupem warto przeanalizować jeszcze jedną kwestię. Ile czasu właściciel może poświęcić na pielęgnację psa. Rodzice z małymi dziećmi nie mają go zbyt wiele. Więc idealny dla nich będzie zwierzak niewymagający czasochłonnego szczotkowania. Zanim przejdziemy do najbardziej lubianych psów rodzinnych poruszymy jeszcze jedną kwestię.

Nawet pies obronny czy pasterski może być dobrym towarzyszem dla dzieci. Dużo, bowiem zależy od wychowania czworonoga. Jeśli będzie konsekwentnie prowadzony od szczenięctwa, wyrośnie na wspaniałego przyjaciela. Jednakże w przypadku niektórych ras opiekun musi wykazywać się doświadczeniem w zakresie układania psów. Równie ważne jest nauczenie dziecka obchodzenia się z psem. Wytłumaczenie, że zwierze nie jest zabawką i ma uczucia. Pokazanie, co wolno a czego nie wolno robić. Po szczegółowe informacje o tym jak należy wybierać psy domowe zapraszamy na naszą stronę. Tam też można znaleźć porady dotyczące wychowania czworonogów.

Mały i średni pies rodzinny

Mały pies rasowy, czyli taki, którego wysokość nie przekracza 39 cm w kłębie, może być czworonogiem dla całej rodziny. Nie jest jednak polecany do domów z najmłodszymi dziećmi. Dlatego, że w wielu przypadkach niewielki psy mają delikatną budowę ciała. Są podatne na kontuzje i podczas zabawy dziecko może zrobić im krzywdę. W takiej sytuacji lepszym domownikiem będzie średni pies. Wysokość w kłębie przedstawicieli tej grupy utrzymuje się w granicach 40-60 cm. Są to, więc rasy odporniejsze na urazy a przy tym to one nie zrobią krzywdy dziecku. Przyszedł czas by opisać najprzyjaźniejsze czworonogi z podanych grup.

Do polecanych małych psów rodzinnych należy buldog francuski. Samiec dorasta do 35 a samica 32 cm w kłębie. Tymczasem waga tej rasy to maksymalnie 14 kg. Buldog francuski to przyjazny, wesoły i energiczny psiak. Jego sierść jest gładka i nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Najlepsze małe czworonogi dla rodzin z dziećmi reprezentuje również papillon, czyli miniaturowy spaniel kontynentalny. Mimo, że w kłębie dorasta jedynie do 28 cm jest dość odporny na choroby i urazy. Inne polecane małe rasy to cavalier king charles spaniel oraz miniaturowy pudel. Dokładne opisy wymienionych psów znajdują się na naszej stronie.

Praktycznie każdy ranking lub zestawienie zawierające przyjazne psy rodzinne wymienia dwie średnie rasy. Pierwsza to, wykazujący łagodne usposobienie golden retriever. Ten pies jest towarzyski, ma dobry stosunek do dzieci i nie lubi samotności. Ponadto jest inteligentny i szybko się uczy. Bardzo podobnymi cechami charakteru odznacza labrador, czyli druga z popularnych średnich ras. Trzeba jednak pamiętać, że obie to psy myśliwskie potrzebujące sporo ruchu. Ponadto powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli. Nawet najbardziej przyjazny pies w skutek złego traktowania stanie się agresywny.

Najlepsze duże psy rodzinne

Małe i średnie psy domowe to nie jedyne opcje do wyboru. Wielu miłośników mają duże i ogromne rasy. By czworonóg był do nich zaliczany jego wysokość w kłębie musi przekraczać 60 cm. Natomiast minimalna waga to zazwyczaj około 40 kg. Z uwagi na rozmiary, zwierzęta tego typu nie są polecane do mieszkań. Zwyczajnie potrzebują sporo miejsca do życia. W zasadzie nie powinny również mieszkać z małymi dziećmi. Nawet spokojny, duży pies może niechcący zrobić domownikowi krzywdę. Nie wynika to z usposobienia a ogromnej siły. Jeśli już zamieszka z rodziną trzeba zachować ostrożność.

Duże psy mające zostać przyjaciółmi całej rodziny muszą być konsekwentnie wychowywane. Nie, dlatego, że wykazują jakieś szczególne, złe cechy charakteru. O wszystkim decyduje ich rozmiar i siła. Pies zbyt żywiołowo reagujący na inne zwierzęta czy ludzi stanowi problem. Dlatego, że bardzo trudno nad nim zapanować. Starsze dzieci sobie z tym nie poradzą, dorośli opiekunowie również mogą mieć kłopot. Zatem już szczeniakom trzeba wyznaczyć granice i pilnować by ich nie przekraczały. Jeśli bowiem w tym okresie zaniedba się pewne sprawy, bardzo ciężko jest oduczyć dorosłego psa niepożądanych nawyków.

Czas na najprzyjaźniejsze rasy dużej wielkości. Nasz ranking otwiera życzliwy i łagodny nowofundland. Dorosły samiec może dorastać do 74 cm w kłębie, samica jest niższa, osiąga około 70 cm. Natomiast maksymalna waga to odpowiednio 70 kg i 55 kg suka. Nowofunland jest delikatny wobec dzieci i wykazuje ogromną cierpliwość. Najbardziej przyjacielskie olbrzymy reprezentuje również berneński pies pasterski. Jest zrównoważony, towarzyski i bardzo wesoły. Kolejnym znakomitym towarzyszem całej rodziny jest bernardyn. To tyle, jeśli chodzi o przykładowe rasy. Pełną listę najlepszych psów rodzinnych umieściliśmy na naszym portalu.