Średnie psy

średnie psy

Średnie psy rasowe tworzą najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę. W jej skład wchodzą osobniki myśliwskie, stróżujące oraz zaprzęgowe i pasterskie. Ten skład uzupełniają również rasy typowo do towarzystwa. By pies mógł zaliczać się do średnich jego wysokość w kłębie musi mieścić się w granicach 40-60 cm. Tymczasem maksymalna waga sięga około 20-30 kilogramów. Ważnym kryterium podziału średnich ras jest długość sierści. W tej grupie znajdują się osobniki krótkowłose i długowłose.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie średnie psy

Średnie psy

O tym, jaki pies będzie najlepszym wyborem decyduje kilka czynników. Takich jak Ilość czasu, jaką dysponuje przyszły właściciel, obecność dzieci oraz wielkość domu. Do mieszkania o niewielkim metrażu zdecydowanie nie pasuje żadna duża rasa. Co zrobić, gdy mimo tego domownikom nadal marzy się spory zwierzak? W takim wypadku przyjaciela warto poszukać wśród psów średniej wielkości. Podstawowe wiadomości o tej grupie przedstawiamy w poniższym artykule.

Średnie psy domowe

Podanie ogólnych informacji opisujących średnie psy rasowe nie jest łatwe. Dlatego, że tworzą one najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę. Jej trzon stanowią osobniki myśliwskie, stróżujące oraz zaprzęgowe i pasterskie. Ten skład uzupełniają rasy wykorzystywane wyłącznie do towarzystwa. By pies był zaliczany do średnich jego wysokość w kłębie musi mieścić się w granicach 40-60 cm. Tymczasem maksymalna waga to zazwyczaj około 20-30 kilogramów. Opisywane pieski dzielą się też ze względu na długość sierści. W tej grupie znajdują się osobniki krótkowłose i długowłose.

Pies średniej wielkości może żyć w domu z ogrodem, ale nadaje się też do mieszkania. W przeciwieństwie do naprawdę dużych osobników wymaga mniej miejsca do życia. Nie jest też tak masywny i silny, więc nie stanowi zagrożenia dla małych dzieci. Z drugiej strony podczas zabawy to jemu nic nie zagraża. Czego nie można napisać o małych psiakach podatnych na kontuzje, czasem bardzo poważne. Warto też wspomnieć nieco o charakterach ras średniego wzrostu. W tej grupie znajdują się w większości osobniki życzliwe, pogodne i przyjacielskie. Oczywiście wiele zależy od wychowania i indywidualnych cech czworonoga.

Więcej informacji o psi charakterach znajduje się na naszej stronie. W tym artykule przechodzimy do aktywności i zdrowia. Nie jest tak, że wszystkie średnie psy potrzebują tyle samo ruchu. Zdecydowanie najbardziej aktywne są rasy myśliwskie, pasterskie i stróżujące. Takie jak siberian husky czy owczarek australijski. Bulteriery i amstaffy są nieco mniej wymagające. Jeszcze mniej ruchu potrzebują buldogi angielskie. W kwestii zdrowia psy średniej wielkości są odporne na choroby. Ich średnia długość życia wynosi 14 lat. Co ważne, rosną wolniej od dużych ras, dlatego ich stawy i ścięgna są mniej podatne na zwyrodnienia.

Długość sierści i rasy średnich psiaków z włosami

Jak już wspomnieliśmy psy domowe średniej wielkości różnią się długością sierści. Sporą popularnością cieszą się czworonogi krótkowłose. Pomijając kilka wyjątków, pielęgnacja ich sierści nie należy do skomplikowanych. Bardzo często sprowadza się do solidnego wyczesywania 2-3 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać, że psy krótkowłose nie zawsze są odporne na niskie temperatury. Nie mogą, więc mieszkać przez cały rok poza domem. Trzeba pamiętać, że krótka sierść może być gładka lub szorstka. Najpopularniejsi obecnie przedstawiciele opisywanej grupy to między innymi beagle, pit bulle, dalmatyńczyki.

Chyba każdy oglądał zdjęcia lub widział na żywo pieski rasowe długowłose. Słowo pieski od razu odsyła wyobraźnię do małych osobników. Jednakże wśród średnich ras jest bardzo dużo długowłosych. Pielęgnacja ich sierści jest zazwyczaj czasochłonna. Często wymaga specjalnych szamponów i szczotek. Dodatkowo okres linienia oznacza częste sprzątanie. Jednakże średnie psy z długą sierścią urzekają wyglądem. Do najpopularniejszych należą owczarki border collie, cocker-spaniele, owczarki szkockie collie, teriery tybetańskie. Psy długo jak i krótkowłose szerzej opisujemy w innych artykułach na naszej stronie.

Na koniec pozostawiliśmy psy średniego wzrostu z włosami. Nie linieją tak intensywnie jak gatunki z tradycyjną sierścią. Jednakże wymagają szczególnej pielęgnacji. Jednym z takich psów jest samojed, bardzo aktywny, pociągowy czworonóg. Może ważyć nawet 30 kg a jego wysokość w kłębie sięga 60 cm. Do psów z włosami zalicza się również pudel średni. W sieci krążą liczne zdjęcia przedstawiające tę rasę. Dotarliśmy do końca wprowadzenia do tematyki dotyczącej średnich psów rasowych. Wszystkie poruszane tu kwestie rozwijają pozostałe artykuły.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto