Choroby psów - popularne dolegliwości, objawy, sposoby leczenia

Chory pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje szybkiej i fachowej pomocy. To, dlatego usługi weterynaryjne są tak istotne i poszukiwane. Ważne jest też by właściciel umiał rozpoznać, kiedy coś dolega jego pupilowi. Wtedy będzie mógł zareagować szybko i zdecydowanie. W związku z tym sprawdzamy, jakie są najczęstsze choroby psów. Wspominamy również o najniebezpieczniejszych dla ich zdrowia.

Osowiały pies to chory pies – dolegliwości i ich objawy

Choroby psów, podobnie jak ludzi, są powodowane przez różne czynniki. Bardzo często zdarza się, że są to zakaźne choroby wirusowe. Co już można wywnioskować po nazwie, wywołują je obecne w organizmie wirusy. Do takich chorób należy na przykład parwiworoza oraz nosówka. Równie dużą grupę stanowią psie dolegliwości powodowane przez bakterie i grzyby. Jedną z takich chorób jest atakująca również ludzi borelioza. Psy, szczególnie te należące do dużych ras, zapadają na schorzenia zwyrodnieniowe. Jednym z występujących najczęściej jest dysplazja stawu biodrowego. Czworonogi padają również ofiarą rozmaitych pasożytów. Takich jak nicienie lub płazińce.

Oczywiście poszczególne choroby wirusowe czy bakteryjne dają charakterystyczne objawy. Każdy weterynarz będzie umiał je rozpoznać. Tymczasem właściciel czworonoga zazwyczaj nie ma tak rozległej wiedzy by od razu postawić diagnozę. Powinien, zatem skupić się na ogólnym zachowaniu zwierzaka. Osowiały pies jest podstawową oznaką problemu. Jeśli z dnia na dzień stracił ochotę do zabawy i energię oznacza to, że dzieje się coś złego. Kolejną wskazówką w rozpoznaniu choroby jest nagły zanik apetytu. Jeśli pies podejrzanie dużo śpi i zachowuje się nieswojo, jest to znak, że trzeba odwiedzić weterynarza.

Najczęstsze choroby psów

Wiadomo już jak zachowuje się chory pies. Teraz warto wspomnieć o najczęściej występujących dolegliwościach. Jedną z nich jest zapalenie jelit powodowane przez różne czynniki. Dotyczy zarówno starych jak i młodych psów. Objawia się przede wszystkim biegunką wywołaną infekcją bakteryjną lub zatruciem pokarmowych. Czasem zdarza się też, że zapalenie jelit jest następstwem niewłaściwej diety lub robaków. Pasożyty takie jak nicienie mogą być niebezpieczne dla zwierzaka. Tak samo jak płazińce. Więcej informacji na temat pasożytów i odrobaczania można znaleźć na naszej stronie.

U młodych i starych psów może wystąpić zapalenie uszu. Szczególnie, gdy uszy są duże i zwisające. Chorobie sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Dolegliwość rozpoznaje się po tym, że pies drapie się w okolicach uszu i energicznie potrząsa głową. W zaawansowanym stadium z organu słuchowego wypływa też obfita wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Chory szczeniak czy też dorosły pies musi w takim wypadku od razu trafić do weterynarza. Nieleczone zapalenie uszu może, w skrajnym przypadku, doprowadzić nawet do utraty słuchu. Nie należy, więc go lekceważyć.

Zapalenie spojówek reprezentuje najczęstsze choroby u Yorków. Oczywiście dotyka również innych ras a także mieszańców. Wywołuje je infekcja bakteryjna, podrażnienie lub alergia. Zapalenia spojówek nie można lekceważyć, ponieważ może przerodzić się w jeszcze poważniejsze problemy. Takie jak owrzodzenie rogówki. Trzeba też wiedzieć, że opisywana choroba może być jednym z objawów nosówki. To niezwykle niebezpieczna choroba psów. Po więcej szczegółowych informacji na temat wymienionych schorzeń odsyłamy do innych naszych artykułów.

Choroby młodych i starych psów

Do tej pory opisywaliśmy nieco łagodniejsze dolegliwości psów. Dopiero, gdy się je zaniedba stają się groźniejsze. Teraz skupiamy się na przypadłościach sprawiających znacznie więcej problemów. Jedną z nich jest parwiworoza. Jest to przeważnie choroba młodych psów, choć wirus atakuje też starsze, niezaszczepione zwierzaki. Występuje w postaci jelitowej i sercowej. W przypadku pierwszej objawia się biegunką, brakiem apetytu, przewlekłymi wymiotami, odwodnieniem. W znacznie rzadszej, postaci sercowej, chory szczeniak ma duszności i sinieją jego błony śluzowe.

Nieleczona babeszjoza to bardzo niebezpieczna choroba psów prowadząca do śmierci. Jest to schorzenie pasożytnicze przenoszone przez kleszcze. Dotknięty nim czworonóg staje się apatyczny, nie ma apetytu, wymiotuje i ma powiększone węzły chłonne. W dalszym stadium choroby występuje u niego krwiomocz i bladość. Psy lubią buszować w krzakach gdzie jest dużo kleszczy, zatem babeszjoza jest realnym zagrożeniem. Pojawiającym się częściej od boreliozy. W jej zwalczaniu najważniejsza jest profilaktyka, czyli stosowanie preparatów przeciw kleszczom.

Szczepienia to bardzo ważne usługi weterynaryjne. To one chronią psy przed niezwykle groźnymi chorobami. Takimi jak nieuleczalna wścieklizna czy kaszel kenelowy. Jeżeli zaś chodzi o dolegliwości opisane powyżej to warto dokładnie obserwować swojego pupila. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, od razu trzeba udać się do specjalisty. Oczywiście wszystkie wspomniane wcześniej przypadki to tylko kilka przykładów. Więcej informacji o częstych chorobach psów opublikowaliśmy na naszej stronie. W licznych artykułach poruszamy tak ważne kwestie jak objawy, zagrożenia oraz sposoby leczenia.