Purina - lista i opis produktów marki Purina dla psów i kotów

Psów i kotów nie można karmić ludzkim jedzeniem. Resztki ze stołu nie są dla nich najlepsze, choć wiele osób nadal o tym zapomina. W potrawach, które zjadamy znajdują się przyprawy i składniki szkodliwe dla zwierząt. Dlatego też pupilom trzeba podawać karmy stworzone specjalnie dla nich. Dopasowane do wieku, wielkości, trybu życia czy rasy. Wiele ciekawych i popularnych produktów oferuje Purina. Co konkretnie do dyspozycji mają opiekunowie i ich czworonogi?

Podstawowe informacje o Purinie

Purina jest amerykańską spółką zajmującą się produkcją karmy dla psów i kotów. Jej główna siedziba znajduje się w Saint Louis w stanie Missouri. Jeśli chodzi o branżę jedzenia dla zwierząt domowych, to przedsiębiorstwo jest największe w Stanach Zjednoczonych. Natomiast na świecie zajmuje drugie miejsce. We wszystkich swych oddziałach zatrudnia około 15 000 pracowników. Zakłady należące do Puriny znajdują się również w naszym kraju. Warto wiedzieć, że spółka jest właściciele kilku znanych marek. Do tego tematu powrócimy nieco później. Teraz warto przedstawić krótką historię interesującej nas firmy.

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1894 roku. George Robinson i WilliamAndrews założyli firmę dostarczającą paszę dla zwierząt hodowlanych. Już w 1902 roku zmienili jej nazwę na Ralston PURINA. Przez lata działalności zyskali renomę wśród klientów. Co jakiś czas wprowadzali na rynek innowacyjne produkty. W 2001 roku firma zyskała swą obecną formę. Wtedy, bowiem została wykupiona przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Nestle S.A. Kwota transakcji opiewała na 10,3 miliarda dolarów. W ten sposób powstała działająca do dziś Nestlé Purina Pet Care. To jeszcze nie koniec ciekawostek historycznych.

Nestle to wiodący producent żywności na świecie. Wykupienie przez niego Puriny nie było pierwszym kontaktem z jedzeniem dla zwierząt. W 1985 roku Nestle przejęło firmę Carnation razem z jej flagową marką Friskies. W 1998 roku pod skrzydła szwajcarów trafił Spiller’s, a więc i znany do dziś Felix. Wspomniane i inne wyroby wchodzą obecnie w skład Puriny. Zatem grupa ma olbrzymie doświadczenie w tworzeniu pokarmu dla zwierząt. Co ważne do jego powstania wykorzystywane są różne surowce. Między innymi mięso wołowe i z kurczaka, jagnięcina, ryby jak również zboża, warzywa oraz owoce.

Karma dla psa Purina

Purina zajmuje się produkcją następujących marek karm dla dorosłych psów i szczeniąt:

 • Friskies –
 • sucha i mokra karma dla szczeniąt, dorosłych psów oraz seniorów,
 • Dog Chow – suchy pokarm dla czworonogów z każdej grupy wiekowej,
 • Pro Plan Veterinary Diets – karmy weterynaryjne dla psów chorych i alergików,
 • Darling – suchy pokarm z dużym dodatkiem warzyw,
 • Pro Plan – produkty dopasowane do potrzeb żywieniowych zwierząt w każdym wieku,
 • Adventuros – przysmaki uzupełniające podstawową dietę, w nietypowych smakach,
 • Dentalife – przekąski stworzone do higieny jamy ustnej psów.

Niejeden sklep zoologiczny oferuje karmę dla psa Friskies. Jak już wspominaliśmy występuje w wersji suchej i mokrej. Do wyboru są odmiany dla czworonogów w każdym wieku. Ponadto można ją dopasować do wielkości zwierzaka. Są, zatem produkty dla małych, średnich i dużych osobników. Skład każdego z nich jest starannie dobrany. Dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku jedzenia dla szczeniaków jest ich znacznie więcej niż w karmie dla dorosłych. Dlatego, że psia młodzież do rozwoju potrzebuje dużo witamin, minerałów i kalorii. Marka Friskies zbiera dobre opinie wśród opiekunów a cena produktów jest atrakcyjna.

Marka obecnie znana, jako Purina Dog Chow ma długą historię. Jest to suchy pokarm zawierający naturalne probiotyki. Podobnie jak Friskies występuje w wersji dla szczeniąt, dorosłych psów oraz seniorów. W tym oczywiście przedstawicieli dużych ras. To jednak nie koniec propozycji. W opisywanej linii produktowej znajdują się karmy odpowiadające na specjalne wymagania żywieniowe. Jest to na przykład DOG CHOW Light Adult dla psów z tendencją do nadwagi. Istnieje też wersja dla zwierząt aktywnych i wrażliwych na niektóre pokarmy. List karm produkowanych przez Purinę zawierającą pełne opisy można znaleźć na naszej stronie.

Informacje o kramie dla kotów

Purina produkuje także karmy dla kotów. Niejeden sklep oferuje następujące, należące do niej marki:

 • Friskies – sucha i mokra karma dla kociąt i dorosłych czworonogów.
 • Purina One –dla młodych i dorosłych kotów, ale też seniorów o specjalnych potrzebach,
 • Cat Chow –dla kotów, młodych, dorosłych , sterylizowanych i wspomagająca układ moczowy,
 • Pro Plan Veterinary Diets – karmy weterynaryjne dla kotów chorujących i alergików,
 • Felix – mokre karmy i suche przekąski dla kociąt i dorosłych czworonogów,
 • Gourmet – różnego rodzaju wilgotne potrawy dostępne w saszetkach i puszkach,
 • Pro Plan – karma dopasowana do potrzeb żywieniowych kotów w każdym wieku.

Karma Felix cieszy się powodzeniem wśród opiekunów czworonogów. Same koty też wystawiają pozytywne opinie zjadając ją ze smakiem. Jak już wiadomo występuje w formie mokrego jedzenia i suchych przekąsek. Przeznaczonych dla juniorów i dorosłych kotów. To jednak nie ostatni podział. Wilgotna karma jest dostępna w odmianach Fantastic, Fantastic Duo, Sensation. Pierwsza to mięso królika, jagnięcina czy ryby zanurzone w galaretce. Druga to dwa różne smaki połączone w jednej porcji. Natomiast Sensation to mix smaków mięsnych w sosie lub też galaretce. Wybór jest duży a cena bardzo atrakcyjna.

Purina to producent karmy znanej pod nazwą Gourmet. W jej skład oczywiście wchodzi różnego rodzaju mięso. Nie jest to jednak zwykły pokarm. W saszetach i puszkach znajdują się specjalnie skomponowane dania. Jednym z nich jest pstrąg z pomidorami i marchewką. Kolejnym mini fileciki w sosie. Przygotowane na bazie łososia, wołowiny, królika i kurczaka. Bardzo lubianym przez zwierzaki połączeniem jest dziczyzna z warzywami. Wszystkich propozycji jest ponad 30 i warto sprawdzić, choć cześć z nich. Każdą z wymienionych marek karmy dla kotów dokładniej opisujemy na naszej stronie. Podajemy skład, ceny i inne, cenne informacje.