Wychowanie kota krok po kroku - praktyczne poradniki

Wciąż wiele osób twierdzi, że kotka nie da się ułożyć. Uważa się, że zwierze chodzi własnymi ścieżkami i jedyne, czym opiekun powinien się zająć to pielęgnacja. Już na wstępie należy wyjaśnić, że oba twierdzenia nie są prawdą. Wychowanie kota jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko poznać kilka ważnych zasad i wykazywać cierpliwość i konsekwencję. Warto też czytać nasze praktyczne poradniki dotyczące kociego wychowania.

Jak wychować małego i dużego kotka?

Na początek przypominamy, że wychowanie kota jest możliwe. Polega ono na wyeliminowaniu złych nawyków i wzmocnieniu tych pozytywnych. Podstawowa zasada jest taka, że niewłaściwe zachowanie należy ignorować. Gdy kot zauważy, że jest ignorowany przestanie rozrabiać. Z drugiej strony właściwe zachowanie trzeba nagradzać. Dzięki temu utrwali się w pamięci zwierzęcia. Warto przy tym pamiętać, że koty nie są wcale złośliwe. Ich postępowanie zawsze jest czymś umotywowane. Rozrabianie to oznaka złego wychowania a czasem też choroby. Niektóre zachowania to po prostu naturalne odruchy, których zwyczajnie nie da się wyeliminować.

Wychowanie kota najlepiej rozpocząć już od małego. Od około 4 tygodnia życia kotki zaczynają intensywnie poznawać otoczenie. Powoli nawiązują kontakt z rodzeństwem. Wtedy też warto stopniowo przyzwyczajać je do obecności człowieka. W przypadku zwierząt, które w przyszłości mają wychodzić z domu kontakty z człowiekiem muszą być umiarkowane. Zbyt duża ufność może skończyć się nieszczęściem. Czworonoga domowego warto zapoznawać z większą ilością osób. Nie każdy właściciel ma jednak kontakt z kotem od jego najmłodszych lat. Małe zwierzaki są kupowane lub przygarniane z podwórka i schroniska. Jak w takim wypadku można je ułożyć?

Każdy kot mający zamieszkać w domu musi mieć minimum 12 tygodni. Czworonogi z hodowli lub schroniska w tym wieku powinny być już wychowane. Wtedy dalsze działanie sprowadza się do kontynuowania tego procesu. Nieco inaczej jest w przypadku maluchów zbyt wcześnie zabranych od matki i tych żyjących na dworze. Tu trzeba wszystko zacząć od początku. Najważniejsze jest stopniowe przyzwyczajanie do obecności człowieka. Więcej cennych informacji o wychowaniu kociąt znajduje się w naszych pozostałych artykułach. W tym przechodzimy do pracy nad zachowaniem.

Jak dobrze wychować kotka?

Jak z typowego dachowca zrobić kota domowego, żyjącego w bloku? To pytanie nasuwa się wielu osobom. Odpowiedź jest bardzo prosta. Najważniejsza jest wspomniana już konsekwencja w działaniu i cierpliwość. Nauka najlepiej udaje się w bezstresowych warunkach. Na kotki, i małe i duże, nie można krzyczeć. Niedopuszczalne jest też karanie a szczególnie bicie. Karanie i krzyki stresują zwierze, przez co staje się nieufne. Takie zachowanie ma też negatywny wpływ na jego zdrowie. Poza tym kot skojarzy ból i niepokój z właścicielem i zacznie się go bać. Nie będzie za to wiedział, że został ukarany z powodu niewłaściwego zachowania.

Jak zatem dobrze wychować dachowca? Najlepiej sprawdza się nauka podczas zabawy i system nagród. Gdy kot zachowuje się właściwie, na przykład drapie drapak a nie meble, dostaje nagrodę. Ową nagrodą może być ulubiony przysmak albo pieszczoty. Dzięki tej metodzie czworonóg utrwala sobie pozytywny nawyk. Złe zachowanie kociaka to często próba zwrócenia uwagi opiekuna. Należy je ignorować lub starać się zastąpić zabawą. To oczywiście tylko kilka podstawowych zasad wychowania. Gdzie można znaleźć rozwinięcie tego tematu? Oczywiście na naszej stronie.

Na koniec pewna ważna kwestia i nie jest nią pielęgnacja. Nie zawsze kot mieszkający w domu czy w bloku będzie zachowywał się tak jak chce tego właściciel. Nie ma to nic wspólnego ze złośliwością. Po prostu pewne nawyki są wrodzone. Nie da się oduczyć kota drapania, wskakiwania na meble czy zrzucania z nich przedmiotów. Zamiast z nimi walczyć trzeba zapewnić zwierzakowi odpowiednią przestrzeń do życia. Kupić drapak, zadbać o podwyższenia, po których może się wspinać. Zaopatrzyć się w zabawki służące do symulowania polowania. Przygarniając kota trzeba o tym pamiętać.