Napowietrzanie wody w akwarium - sposoby skutecznego natleniania wody

Akwarystyka wymaga sporej wiedzy, aby zapewnić rybom dobre warunki do życia. Ważnym aspektem jest natlenianie wody, które powoduje, że ryby są zdrowe, zaś w akwarium nie namnażają się glony. Czy każde akwarium trzeba napowietrzyć? Wyjaśniamy czy akwarium roślinne wymaga napowietrzania. Doradzamy kiedy w akwarium warto zamontować napowietrzacz i jak to urządzenie działa. Przedstawiamy rodzaje napowietrzaczy do akwarium.

Dlaczego potrzebne jest napowietrzanie wody w akwarium

Akwarystyka stara się stworzyć w akwarium właściwe środowisko dla ryb i roślin, dla których niezbędny jest tlen. W naturze natlenianie wody odbywa się przez ruch wody, proces fotosyntezy, kiedy to rośliny produkują tlen, oraz przez przenikanie do wody powietrza atmosferycznego. Akwarium jako środowisko sztuczne ma inne potrzeby i często wymagane jest dodatkowe dotlenianie wody. Proces ten polega na sztucznym dostarczeniu tlenu do wody przy pomocy napowietrzacza.

Dodatkowe dotlenianie wody potrzebne jest najczęściej w akwariach, gdzie jest dużo ryb i mało roślin, natomiast nie potrzebują go akwaria roślinne. Każdy zbiornik ma różne potrzeby. Akwarystyka wymaga wiedzy, kiedy trzeba napowietrzyć wodę, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar tlenu nie jest wskazany. Nadmiar gazów i tlenu w wodzie powoduje zwiększenie temperatury wody, zmniejszenie ciśnienia oraz chorobę bąbelkową ryb, która może doprowadzić do ich śnięcia.

Niedotlenienie wody powoduje:

  • choroby ryb,
  • rozrost glonów, głównie sinic,
  • zwiększenie poziomu amoniaku i innych niebezpiecznych związków,
  • obumieranie roślin.

Dodatkowe natlenianie należy zastosować szczególnie wtedy, kiedy zauważymy, że ryby przebywają przez większą część czasu przy powierzchni wody.

Jak natlenić wodę w akwarium

Akwarium można napowietrzyć poprzez posadzenie większej ilości roślin. Kiedy jednak naturalne napowietrzanie wody w akwarium nie jest możliwe możemy zastosować następujące sposoby, aby natlenić wodę:

  • filtr z funkcją napowietrzania, który należy odpowiednio ustawić,
  • napowietrzacz typu brzęczyk, który działa na zasadzie pompy tłoczącej powietrze za pomocą membrany,
  • pompka tłokowa, która działa w ten sposób, że tłok porusza się w cylindre i tłoczy powietrze,
  • turbina napowietrzająca,
  • kostka lub kurtyna napowietrzająca, która rozbija doprowadzony strumień powietrza.

Popularnym sposobem napowietrzania jest brzęczyk, który można łatwo zamontować zarówno w małym jak i dużym akwarium. Jego wadą jest głośna praca. Pompka akwariowa jest droższa, lecz pracuje ciszej. Pompka akwariowa do natleniania dostępna jest w dwóch wariantach:

  • pompka z filtrem wewnętrznym,
  • pompka z filtrem zewnętrznym czyli deszczownica akwariowa.

Napowietrzacz z filtrem zewnętrznym może natlenić akwarium na dwa sposoby. Deszczownicę można tak ustawić, aby strumień kierował się w dół akwarium lub pod skosem pod taflą wody.

Napowietrzacz należy tak ustawić, aby woda w akwarium nie była nadmiernie wzburzona. Należy też bardzo starannie obserwować rybki, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar tlenu są szkodliwe. Niepokój powinno wzbudzić, kiedy ryby nie jedzą, są apatyczne, drżą im płetwy. Może to oznaczać zbyt wysoki poziom tlenu. Wówczas należy usunąć kilka roślin lub wyłączyć napowietrzacz.

Napowietrzacz do akwarium kosztuje od około 15 do około 1000 zł. Największą popularnością cieszą się proste, tanie napowietrzacze w cenie około 25 zł, które posiadają płynną regulację mocy napowietrzania, dzięki której można ustawić ilość pompowanego powietrza.