Sznaucer - charakterystyka, zdjęcia, cechy, opinie właścicieli

Miłośników psów można podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą wielbiciele niewielkich czworonogów. W drugiej znajdują się entuzjaści sprawnych i zdrowych zwierzaków średniej wielkości. Ostatnią grupę tworzą osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez psiego olbrzyma u boku. Może się, więc wydawać, że nie istnieje jedna rasa, która spełni wymagania wszystkich. Nie jest to prawdą, bowiem sznaucer występuje w każdym ze wspomnianych typów.

Niemiecki pies miniaturowy

Sznaucer to bardzo ciekawa rasa psów typu dogowatego. Należy do drugiej grupy w klasyfikacji stosowanej przez FCI. Warto wiedzieć, że interesujący nas pies występuje w trzech odmianach różniących się wielkością. Najmniejsze rozmiary osiąga sznaucerek miniaturowy. Widocznie większy jest sznaucer średni. Natomiast osobnik zwany sznaucerem olbrzymem to czworonóg o imponujących gabarytach. Każdy z wymienionych zwierzaków jest potomkiem psów już od wieków zamieszkujących tereny południowych Niemiec i Szwajcarii. Były wykorzystywane do stróżowania, tępienia gryzoni oraz pilnowania koni i dyliżansów.

Pierwszą odmianą, którą dokładniej opisujemy są miniaturki. Sznaucerki, i samce i samice, dorastają do 30-35 cm wysokości w kłębie. Ich waga utrzymuje się w przedziale 4-8 kg. Są to psy żyjące średnio 14-15 lat i cieszące się dobrym zdrowiem. Ponadto wykazują dużą odporność na warunki atmosferycznie. Nie szkodzi im mróz, równie dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami. Nie przepadają jednak za deszczową pogodą. Te miniaturki wykształcają gęsty i miękki podszerstek. Wraz z nim równie gęsty a także szorstki i twardy włos okrywowy. Na kufie formuje się w długą brodę a nad oczami tworzy krzaczaste brwi.

W kwestii umaszczenia rasowe sznaucerki dają kilka opcji do wyboru. Wzorzec dopuszcza wariant jednolicie czarny oraz biały. Ciekawa jest maść pieprz i sól, to wszystkie odcienie szarości z czarną maską. Często występuje także wersja czarno-srebrna. Uzupełniana przez biały akcent nad oczami, na spodzie szyi, policzkach i przedpiersiu. Jeśli zaś chodzi o charakter to mały sznauzer jest odważny i pewny siebie. Cechuje go duży temperament, żywiołowość oraz spontaniczność. Mimo niewielkich rozmiarów potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Za szczeniaki trzeba zapłacić minimum 1000 zł. Więcej na temat psa tego typu można dowiedzieć się na naszej stronie.

Psy średniej wielkości

Wiadomo już jak wygląda najmniejszy ze sznaucerów, czas, więc na odmianę średnią. Przedstawiciele tej grupy, bez względu na płeć, dorastają do 45-50 cm wysokości w kłębie. Optymalna waga to 14-20 kilogramów. Zdjęcia rzeczonego sznaucera ukazują psa o zwartej, kwadratowej sylwetce. Czworonóg średnio żyje 13-15 lat. Na ogół nie ma poważnych problemów zdrowotnych. Warto wiedzieć, że nie linieje. Jego sierść stale rośnie, konieczne jest, więc regularne trymowanie. Wyczesywanie nie musi być częste, wystarczy raz w tygodniu. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i dbanie o zęby.

Sznaucer średni ma niezbyt długą sierść. Podobnie jak u psiaka opisywanego powyżej, włos okrywowy jest szorstki, twardy i gęsty. Na kufie tworzy dłuższa brodę a nad oczami krzaczaste brwi. Pod włosiem kryje się miękki i równie gęsty podszerstek. Sierść nie może być nastroszona ani falista. W przeciwieństwie do miniaturki, u odmiany średniej występują tylko dwa rodzaje umaszczenia. W pierwszej wersji pies jest jednolicie czarny. W drugiej jest to umaszczenie pieprz i sól. Wzorzec nie dopuszcza osobników jednolicie białych. Nie mogą mieć też żadnych znaczeń w tym kolorze. Teraz warto dowiedzieć się, jaki charakter ma ten pies.

Sznaucer średni jest inteligentny i mocno przywiązuje się do opiekuna. Potrzebuje bliskości człowieka i źle znosi samotność. Ponadto wykazuje duży temperament, jest ciekawski i wesoły. Może żyć w mieszkaniu, ale pod warunkiem, że będzie mógł rozładować swą energię. Znudzony sznaucer może stać się utrapieniem dla właściciela. Zacznie niszczyć domowe wyposażenie. Ile kosztuje rasowy szczeniak? Minimalna cena czworonoga z rodowodem to około 1000 zł. Miesięczne utrzymanie pochłania niewiele pieniędzy, maksymalnie 150 zł. Szczegółowe informacje o zdrowiu, żywieniu i wychowaniu średniego sznaucera znajdują się na naszej stronie.

Sznaucer olbrzym – usposobienie i cena

Jak wygląda niemiecki sznaucer olbrzym? Prawie tak samo jak psy opisywane powyżej. Najważniejsza różnica to oczywiście jego wielkość. Dorosłe samce i samice dorastają do 60-70 cm wysokości w kłębie. Psy zazwyczaj zbliżają się do górnej granicy a suczki do dolnej. Waga samców mieści się w przedziale 35-47 kg. Samice osiągają maksymalnie 35 kg wagi. Z uwagi na duże gabaryty, olbrzym nie powinien żyć w mieszkaniu. W małych przestrzeniach będzie zawadzał o meble, co może doprowadzić do urazów. Podobnie jak inne duże psy, ten sznaucer nie jest długowieczny. Żyje maksymalnie 10-13 lat. Miewa predyspozycje do dysplazji stawów.

Olbrzym ma praktycznie taką samą sierść jak mały i średni pies. Podszerstek miękki, włos okrywowy średniej długości, gęsty, twardy i szorstki. Tylko na kończynach występuje bardziej miękka okrywa. 

Tak jak każdy inny sznaucer i niejeden terrier, olbrzym ma gęstą brodę i krzaczaste brwi. Wygląda to ładnie, co już pokazują zdjęcia. Zwierzaka trzeba wyczesywać, co dwa dni i regularnie trymować. Umaszczenie nie może być białe, występuje tylko w dwóch wersjach. Sporą popularnością cieszy się wariant jednolicie czarny. Poza nim wzorzec dopuszcza maść pieprz i sól.

Sznaucer olbrzym w porównaniu ze swymi mniejszymi braćmi ma spokojniejsze usposobienie. Jest nieco bardziej zrównoważony, choć nie brak mu temperamentu. Ponadto cechuje go odwaga i silny charakter. Znakomicie nadaje się na stróża, jest, bowiem nieufny wobec obcych. Mimo tego nie bywa agresywny bez powodu. Nie wdaje się też w bójki z innymi psami. Ile kosztują rasowe szczeniaki? Minimalna cena utrzymuje się w okolicach 1800 zł. Był to oczywiście skrócony opis olbrzyma. Szczegółowe informacje oraz zdjęcia znajdują się na naszej stronie. Zachęcamy by się z nimi zapoznać.