Psy pociągowe - lista ras, opis, tresura, wymagania, opinie

We współczesnym świecie pies nadal odgrywa ważną rolę. Najczęściej jest wiernym przyjacielem człowieka. Prawdziwym członkiem całej rodziny. Poza tym różne rasy wykonują trudne zadania. Pracują w policji, wojsku, ratownictwie górskim i wodnym. Czworonogi ułatwiają codzienne życie osobom niepełnosprawnym. Nadal można także natrafić na psy pociągowe. Jakie mają cechy i umiejętności? Na te pytania odpowiadamy w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Charakter i tresura psów zaprzęgowych

Przed wynalezieniem nowoczesnych środków transportu psy pociągowe, podobnie jak konie, pełniły ważną funkcję. Część ras pracowała w dużych miastach. Przechodnie codziennie mijali wózki wypełnione różnymi towarami i przesyłkami ciągnięte przez psy. Drugą grupę stanowiły czworonogi żyjące w mroźnych częściach świata. Chodzi tu głównie o Antarktykę, Antarktydę, Alaskę i Syberię. Zwierzęta zamieszkujące te tereny ciągnęły sanie będących jedynym środkiem transportu ludzi i towarów. Współcześnie rzadko wykonują te zadania. Zdecydowanie częściej biorą udział w zawodach psich zaprzęgów.

Psy zaprzęgowe to nie jedna rasa a kilka, często różniących się wyglądem i wielkością. Mają jednak pewne cechy wspólne pozwalające im ciągnąć sanie lub wózek. Każdy pies pociągowy jest silny i wytrzymały. Wyróżnia go zdolność do szybkiej regeneracji po wysiłku. Czworonogi mieszkające w mroźnych rejonach globu są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Od wieków żyjąc w trudnym środowisku nauczyły się ograniczać ilość traconego ciepła organizmu. Jednakże to czy pies nadaję się do zaprzęgu nie zależy wyłącznie od jego warunków fizycznych. Równie ważne jest usposobienie.

Charakter psa zaprzęgowego ma ogromne znaczenie. Czworonóg musi wykazywać wrodzony zapał do pracy. Ważną cechą jest także podatność na szkolenie. Nie można zapominać o umiejętności współpracy z innymi psami. Zaprzęgi są zazwyczaj ciągnięte przez kilka osobników. Wszystkie muszą biec w jednym rytmie. Tresura skupia się również na tym by pies wykonywał polecenie maszera. Czyli człowieka prowadzącego zaprzęg. Rozwinięcie tematu charakteru psów pociągowych można znaleźć na naszej stronie. W pozostałych artykułach dokładniej opisujemy także ich cechy fizyczne.

Ciekawe psy zaprzęgowe

Praktycznie każda osoba interesująca się psami słyszała o dwóch popularnych odmianach pociągowych. Pierwsza z nich to rasa siberian husky. W naszym kraju funkcjonuje niejedna hodowla tych czworonogów. Siberian to średniej wielkości pies żyjący średnio 13-15 lat. Dorosły osobnik dorasta do 51-60 cm wysokości w kłębie. Husky jest przyjacielski, lecz miewa problemy z posłuszeństwem. W zaprzęgach równie często pracuje druga z popularnych ras, czyli alaskan malamute. Jest nieco większy od siberiana, dorasta do 58-63 cm wysokości, Z uwagi na gabaryty żyje krócej, 10-12 lat.

Alaskan to psi siłacz a do tego ma przyjazne i spokojne usposobienie. Każdy przyszły właściciel musi wiedzieć, że malamute szybko się uczy. Mimo tego nigdy w pełni nie podporządkowuje się człowiekowi. Poza najbardziej znanymi warto wspomnieć inne rasy ciągnące sanie lub wózek. Takim psem jest greyster, pochodząca z Norwegii krzyżówka charta angielskiego z niemieckim wyżłem. Dzięki swemu pochodzeniu potrafi osiągać dużą szybkość biegu. Ten zwierzak jest wysoki i mocno umięśniony. Średnia długość jego życia wynosi 10-11 lat. To jeszcze nie koniec naszej przykładowej listy.

W zaprzęgu doskonale sprawdzi się eurodog. Jest to krzyżówka pointera z huskym. Czworonóg odznacza się ruchliwością oraz szybkością. Poza tym, że może ciągnąć wózek lub sanie, sprawdza się na polowaniach. W naszym zestawieniu znajdują się jeszcze dwie rasy rzadko kojarzone z zaprzęgami. Obie odmiany to psi siłacze znani ze spokojnego i zrównoważonego charakteru. Pierwszym jest nowofundland a drugim bernardyn. W naszym kraju hodowla tych psów nie jest mocno rozpowszechniona, ale szczeniaki są dostępne. W tym artykule opisaliśmy tylko wybrane psy pociągowe. Pełną listę ras wykonujących tę pracę można znaleźć na naszej stronie.