Terrarium - rodzaje, rozmiary, wyposażenie, porady użytkowników

Hodowla w mieszkaniu takich zwierząt jak węże, żaby, żółwie, owady itp wymaga stworzenie im warunków przypominających naturalne. Takie warunki spełnia terrarium z odpowiednim wyposażeniem. Terrarium wygląda pięknie w mieszkaniu, jednak opieka nad nim nie jest ani łatwa ani tania. Wymaga sporo pracy. Jednak obserwacja życia egzotycznych zwierząt gwarantuje ogromną satysfakcję. Dowiedz się jakie są rodzaje terrariów i jak je przygotować.

Do czego służy terrarium

Terrarium stanowi miejsce do życia zwierząt hodowlanych, które muszą być trzymane w klatce, gdzie muszą być zachowane szczególne warunki klimatyczne, inne niż w mieszkaniu. Zwierzęta hodowane w terrarium potrzebują specjalnego oświetlenia, temperatury, wilgotności powietrza, które stworzy warunki podobne do tych, w jakich żyją w naturze.

Terraria dzielimy na biotopowe i sterylne. Terrarium biotopowe ma jak najbardziej stwarzać warunki podobne do naturalnych. Nie jest to w pełni możliwe, gdyż terrarium jest w stanie zapewnić jedynie odpowiedni mikroklimat i otoczenie, na przykład lasu tropikalnego, lasu umiarkowanego, stepu czy też pustyni. Natomiast terrarium sterylne służą głównie do hodowli dużych węży, którym należy zapewnić, oprócz mikroklimatu, jak najbardziej higieniczne warunki.

Terrarium możemy kupić lub zrobić samemu. Cena terrarium z wyposażeniem wynosi kilkaset zł. W zależności od gatunku zwierząt wyróżniamy terraria: podziemne, naziemne lub wysokie, jak również terraria wilgotne lub suche czy też terraria ogrzewane i nieogrzewane.

Jakie zwierzęta trzymamy w terrarium

W terrarium hodujemy płazy, gady, owady, bezkręgowce, ale także małe ssaki. Są to zwierzęta, które nie mogą swobodnie biegać po mieszkaniu, gdyż potrzebują specjalnego klimatu, są niebezpieczne dla człowieka lub życie na swobodzie może być niebezpieczne dla nich.

W terrarium hodujemy:

 • płazy: żaby, traszki, salamandry, ropuchy,
 • gady: węże, żółwie, jaszczurki (kameleony, agamy, gekony, warany, legwany), krokodyle,
 • bezkręgowce: owady (na przykład: mrówki, patyczaki, modliszki, karaczany), ślimaki, pająki, raki, wije, skorpiony, kraby,
 • ssaki: jeże, chomiki, skoczki pustynne, świnki morskie.

Obecnie, zgodnie z prawem, wielu gatunków zwierząt nie wolno odławiać i nimi handlować. Dlatego też do własnego terrarium nie można zabrać zwierzęcia na przykład z lasu. Wyjątek stanowią zwierzęta urodzone w niewoli. Dlatego też kupując zwierzęta do terrarium należy żądać od sprzedawcy dowodu kupna-sprzedaży (lub przekazania) oraz zaświadczenia o urodzeniu w hodowli.

Zwierzęta do hodowli w terrarium należy kupować dobrych sklepach zoologicznych lub u hodowców. Należy przy tym sprawdzić, czy zwierzę wygląda na zdrowe. Zwierzęta urodzone w hodowli łatwiej się zaaklimatyzują w terrarium niż te schwytane w naturze.

Przygotowanie terrarium

Jak założyć terrarium - wymiary i wyposażenie

Przygotowanie terrarium zależy od tego jakie zwierzęta chcemy w nim hodować. Akwaria nie nadają się jako terrarium, gdyż nie mają odpowiednich otworów wentylacyjnych oraz drzwiczek. Terrarium można zrobić samemu lub kupić, zaś akcesoria oferuje każdy sklep zoologiczny.

Wymiary terrarium zależą od gatunku hodowanego zwierzęcia. Dla przykładu przyjmuje się, że wymiary terrarium dla węża powinny być 2 razy większe niż długość węża. Oświetlenie będzie potrzebne, jeśli terrarium będzie stało wewnątrz mieszkania.

Wyposażenie terrarium:

 • podłoże,
 • elementy dekoracyjne,
 • ścianki,
 • oświetlenie,
 • ogrzewanie lub oświetlenie grzewcze,
 • urządzenia do utrzymania wilgotności,
 • kryjówki,
 • pojemniki na wodę.

Temperatura i oświetlenie

Większość zwierząt egzotycznych potrzebuje temperatury wyższej niż w naszym klimacie. Dlatego potrzebny będzie system grzewczy lub oświetlenie grzewcze. Warto przy tym pamiętać, aby oświetlenie i ogrzewanie było zabezpieczone przed poparzeniem zwierząt. Oświetlenie grzewcze sprawdzi się dla zwierząt, które lubią wygrzewać się na słońcu jak jaszczurki i żółwie. Stosujemy żarówki grzewcze i świetlówki z UVB, które pozwolą zwierzętom na syntetyzowanie witaminy D. Natomiast dla zwierząt nocnych montujemy oświetlenie o słabym natężeniu.

Dla zwierząt, które nie potrzebują wygrzewać się na słońcu, budujemy system ogrzewania w postaci maty grzewczej, kabla grzewczego lub emitera ceramicznego z termostatem. Temperatura i natężenie światła muszą być dostosowane do naturalnych warunków danego gatunku zwierząt.

Akcesoria i wyposażenie terrarium można kupić w sklepach zoologicznych lub internetowych. Dla przykładu żarówka grzewcza kosztuje kilkanaście zł, zaś mata grzewcza około 25 zł. Cena kabla grzewczego wynosi około 2,60 za metr.

Terrarium suche lub wilgotne

Przygotowanie terrarium wymaga też odpowiedniej wilgotności powietrza. W terrarium tropikalnym musi panować wyższa temperatura i duża wilgotność powietrza, którą uzyskujemy także przez gęste obsadzenie roślinnością lub roślinami sztucznymi. Najczęściej stosuje się podłoże z keramzytu, pokrytego włóknem kokosowym zmieszanym z ziemią. Wilgotność zapewniają baseny z wodą, zamgławiacze lub wodospady. Potrzebny będzie również termometr i higrometr. Zamgławiacz kosztuje około 60 zł. Natomiast cena termometru/higrometru waha się od 7 do 90 zł. Sklep dla zwierząt oferuje włókno kokosowe w postaci brykietów, który kosztuje około 8 zł.

Natomiast dla zwierząt pustynnych potrzebne będą suche warunki, czyli wyższa temperatura, podłoże w postaci piasku, żwiru, czy wysuszonego torfu kokosowego. Do takiego terrarium najlepiej sprawdzą się imitacje roślin pustynnych. Ważnym elementem suchego terrarium są kryjówki dla zwierząt, które lubią wypoczywać w chłodniejszych, spokojnych miejscach.

Ważne są również wszelkiego rodzaju dekoracje w postaci ścianek, korzeni czy kamieni, które nie tylko zdobią terrarium, lecz także pozwalają zwierzętom na przemieszczanie się, chowanie i bardziej urozmaicone środowisko.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z terrarium, powinny dobrze przemyśleć dobór gatunku zwierzęcia. Nie decyduj się na hodowlę zwierzęcia, którego boisz się wziąć do ręki.

Następnie należy zebrać potrzebną wiedzę i przygotować terrarium, które ma odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Decyzja powinna być przemyślana, gdyż zwierzę nie jest rzeczą, którą można wyrzucić, gdy się znudzi, lecz żywą, czującą istotą.