Koty rasowe - lista wszystkich ras kotów z opisami

Koty rasowe od lat cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim, dlatego, że można wśród nich odnaleźć bardzo ciekawe zwierzęta. Niektóre są puchate, inne nie mają włosów. Różnią się wielkością, cechami charakteru czy szczegółami anatomicznymi. Warto, więc poznać kategorie, na jakie się dzielą. Tym właśnie zajmujemy się w poniższym artykule. Opisujemy również przedstawicieli poszczególnych grup.

Różne rasy kotów

Kot jest zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi od wieków. Szacuje się, że został udomowiony 9500 lat temu. Prawdopodobnie wszystkie gatunki współcześnie mieszkające w domach pochodzą od kota nubijskiego.Odmian jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie wśród nich swego ukochanego przyjaciela. Jednakże mnogość ras sprawiła, że konieczny stał się podział na różne kategorie. Ułatwiający sklasyfikowanie kotów domowych. Jest to szczególnie ważne dla osób odwiedzających ze zwierzakami wystawy. Powstała, więc rozbudowana klasyfikacja. Co ciekawe nie jedna a kilka różniących się między sobą.

Na świecie istnieje wiele organizacji skupiających hodowców i miłośników kotów domowych. Jedną z największych jest World Cat Congress, w skrócie WCC. Jest to federacja zrzeszająca największe kluby hodowców kotów. W jej skład wchodzi na przykład FIFe, czyli Międzynarodowa Federacja Felinologiczna(Federation Internationale Féline). Kolejną organizacją zasilającą szeregi WCC jest World Cat Federation, czyli WCF. Uznaniem cieszy się również The International Cat Association. Ta organizacja znana pod skrótem TICA skupia ponad 2000 klubów z różnych państw. W naszym kraju działa między innymi Polski Związek Felinologiczny należący do WCF.

Każda ze wspomnianych organizacji dzieli koty rasowe na kategorie. Kryteria klasyfikacji różnią się pomiędzy federacjami. W Polsce, do określenia rasy najczęściej stosowany jest kod EMS. Ten system został stworzony przez FIFe i korzysta z niego również WCF. Według tego kodu o przynależności do danej rasy decydują pewne cechy zewnętrzne kota. Podstawowe to kolor i jego rozłożenie na całym ciele oraz kolory oczu. Kolejne to typ ogona oraz uszu. Kierując się tymi wskazówkami FIFe wyróżnia cztery kategorie systematyzujące koty domowe. Znajdują się w nich różne, bardzo ciekawe rodzaje czworonogów.

Małe i duże koty rasowe według FIFe i TICA

FIFe jest jedną z największych organizacji felinologicznych na świecie. Nic, więc dziwnego, ze jej klasyfikację przyjęły również inne federacje wchodzące w skład WCC. Przechodząc do rzeczy, w pierwszej grupie znajdują się kocięta perskie i egzotyczne. Co ciekawa nazwa tej kategorii od razu wymienia dwie rasy wchodzące w jej skład. Kolejne trzy to puchate koty birmańskie, bardzo aktywne tureckie vany oraz przyjacielskie i oddane właścicielowi ragdolle. Dokładne informacje o wspomnianych zwierzakach znajdują się na naszej stronie. Zwierają między innymi zdjęcia, opisy charakterów, ciekawostki.

Druga z kategorii proponowanych przez FIFe skupia kotki półdługowłose. Biorąc pod uwagę nazwę, to, że znajdują się w niej również gatunki długowłose może być nieco mylące. Jednym z ciekawych przedstawicieli jest piękny kot syberyjski. Do kolejnej, trzeciej grupy należą koty krótkowłose i somalijskie. Takie jak chociażby ocicat, korat czy manx. Natomiast do ostatniej kategorii przyporządkowano kotki syjamskie i orientalne. Warto pamiętać, że bardzo dużą grupę tworzą rasy nieuznawane przez FIFe. Znajduje się w niej na przykład bardzo duży savannach. Dorosłe kocury mogą osiągać wagę nawet 12 kilogramów.

Jak już wspominaliśmy organizacje skupiające hodowców i miłośników kotów stosują różne kryteria podziału ras. Dla porównania z powyższą przedstawiamy klasyfikację proponowaną przez TICA. Ta amerykańska federacja powstała w 1979 roku. Rozpoznaje 80 ras, z czego 73 są uznawane przez inne organizacje. Zostały podzielone na cztery grup:

  • Kategoria I zawiera rasy wyhodowane jak niebieski kot rosyjski,
  • Kategoria II skupia rasy naturalne takie jak Manx,
  • Kategoria III zawiera rasy zmutowane, do których należy Sfinks,
  • Kategoria IV skupia hybrydy takie jak wspominany już Ocicat.

Popularna rasa kota

Opisując rodzaje kotów nie sposób uniknąć opisów popularnych czworonogów. Jednym z nich jest norweski kot leśny. Został przypisany do drugiej grupy ras wyodrębnionej przez FIFe. Reprezentuje duże zwierzaki domowe. Dorosły samiec może ważyć 6-10 a samica 5-8 kilogramów. Jest to aktywny i skory do zabawy kot. Trzeba jednak wiedzieć, że wykazuje silny instynkt łowcy. Poza tym jest odporny na choroby, przyjacielski, przyjazny i inteligentny. Rasa o podobnych rozmiarach to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych maine coon. Bardzo lubi spędzać czas z opiekunem i co ważne jest długowieczny. Przy odpowiedniej pielęgnacji może żyć nawet 18 lat.

W Polsce sporą popularnością cieszą się brytyjskie koty krótkowłose. Wchodzą w skład trzeciej grupy ras uznawanych przez FIFe. Ich charakter można określić, jako zrównoważony, spokojny i przyjacielski. Te zwierzaki są mocno zbudowane i odporne na choroby. Każdy kot rasy brytyjskiej ma miękkie i gęste furo, dominujące kolory to szary, niebieski, czekoladowy. Do tej samej kategorii należą koty singapurskie. Mocno przywiązują się do opiekuna. Do tego są ciche i spokojne a ich średnia wieku wynosi około 15 lat. Mają jedwabiste futro a czubki pojedynczych włosów są czarno brązowe. To nadal nie ostatnia rasa, o której wspominamy.

W czwartej kategorii ras stosowanej, przez FIFe oraz WCF znajdują się między innymi długowłose koty orientalne. Są stosunkowo małe, przyjazne i ciekawskie, lecz źle znoszą samotność. Poruszają się z dużą elegancją, są smukłe i zgrabne. Przy odpowiednim traktowaniu mogą dożyć 20 lat. Ciekawe kotki z czwartej grupy to również brytyjskie cornish rex. Ich sierść to w zasadzie sam podszerstek przybierający różne odcienie, w tym szary. To tyle, jeśli chodzi o popularne i ciekawe rodzaje kotów z każdej kategorii. Po pełną listę ras zapraszamy na nasz portal. Znajdują się w niej zdjęcia, szczegółowe opisy, ceny i wiele innych cennych informacji.