Oczko wodne - rodzaje, budowa, cena, porady

Oczko wodne w ogrodzie to miłe miejsce, gdzie można hodować ryby i rośliny wodne i obcować z przyrodą. Pięknie obsadzony roślinami zbiornik wodny zdobi ogród i stanowi idealne miejsce do wypoczynku nad wodą. Małe oczko wodne można zrobić już w ogrodzie średniej wielkości. Ilość nowoczesnych rozwiązań sprawia, że wykonanie oczka wodnego samemu nie jest rzeczą trudną. Przedstawimy rodzaje oczek wodnych, jakie można samemu wykonać i doradzimy jakie rozwiązanie wybrać.

Jak zrobić ogrodowe oczko wodne

Budowa oczka wodnego w ogrodzie nie jest sprawą trudną, szczególnie że dostępne są różne, nowoczesne rozwiązania. Zanim zaplanujemy oczko wodne do ogrodu, należy zastanowić się nad jego wielkością i położeniem.

Wielkość oczka wodnego zależy od wielkości ogrodu i miejsca jakie chcemy przeznaczyć na zbiornik. Oczko wodne powinno być jednak możliwie duże. Warto wiedzieć, że duże oczko wodne pozwoli łatwiej zachować równowagę biologiczną, a co za tym idzie, wymaga mniej czasu na pielęgnacje. Małe oczko wodne szybko się nagrzewa, szybciej też tworzą się glony, dlatego też wymaga pracochłonnej pielęgnacji.

Głębokość oczka wodnego zależy od tego, czy chcemy hodować w nim ryby. Dla ryb niecka powinna być głęboka na co najmniej 120 cm, zaś dla dużych ryb, jak na przykład karpie koi, wymagane jest co najmniej 2 metry głębokości. W naszym klimacie temperatura zimą spada, a staw może zamarzać. Głębokość pozwala rybom skryć się przy dnie, gdzie jest cieplej i przetrwać zimę.

Warto tak zaprojektować ogród, aby oczko wodne nie było ani cały czas nasłonecznione, ani nie było pod drzewami. Nasłonecznienie spowoduje szybsze parowanie wody, rozrost glonów. Natomiast opadające liście z drzew, będą zanieczyszczać zbiornik i zamulać dno. Słońce powinno oświetlać zbiornik około 5 - 6 godzin w ciągu dnia, gdyż większość roślin wodnych to rośliny światłolubne. Dlatego też warto tak umieścić oczko wodne, aby w południe padał na nie cień muru, płotu, drzew lub krzewów. Ważne jest również, aby oczko wodne było usytuowane blisko sieci wodociągowej i elektrycznej. Należy pamiętać o zabezpieczeniu stawu przed dziećmi oraz przez kotami i drapieżnikami jeśli hodujemy ryby.

Rodzaje oczek wodnych możesz wybrać do ogrodu

Do wyboru mamy następujące zbiorniki ogrodowe:

  • z folii,
  • z betonu,
  • murowane,
  • z iłu i gliny,
  • z kamienia,
  • gotowe.

Folia jest bardzo praktyczna, gdyż można stworzyć oczko wodne dowolnego kształtu. Oczko wodne należy tworzyć z folii specjalnie przeznaczonej do zbiorników wodnych. Zwykła folia się nie nadaje. Wymiary i grubość folii zależą od wielkości zbiornika. Jeśli oczko wodne będzie duże, można zamówić folię na wymiar, aby uniknąć klejenia jej z kawałków. Cena folii do oczek wodnych zależy od jej szerokości. Na przykład cena folii o szerokości 6 m wynosi około 50 zł za metr bieżący.

Beton był do niedawna bardzo popularny, gdyż można było wykonać z niego oczko wodne w każdym miejscu, na każdym podłożu oraz dowolnie duże. Rozwiązanie to jednak jest drogie, nie pozwala na uprawę wielu roślin wodnych i wymaga dużo miejsca. Zbiorniki murowane z cegły są podobne do betonowych, lecz rzadziej pękają.

Zbiorniki z iłu i gliny wykonuje przez ubicie materiału i wysypanie żwirem. Oczka wodne tego typu można łatwo wykonać, zaś ogród wygląda atrakcyjnie i naturalnie. Niestety szybko wysychają i mogą zostać przerośnięte przez korzenie.

Gotowe zbiorniki do wkopania w ziemię sprzedawane są w różnych wymiarach i wielkościach. Wanna wykonana jest z tworzywa sztucznego, odpronego na promieniowanie UV i temperaturę. Gotowe zbiorniki są szczelne i trwałe. Samodzielne wykonanie takiego oczka wodnego jest bardzo łatwe. W razie przeprowadzki można zbiornik wykopać i zabrać ze sobą. Gotowe oczka wodne są raczej małe i przeznaczone do małych ogrodów. Wanna do oczka wodnego kosztuje już od około 200 zł. Cena zależy od wielkości. Duże wanny mogą kosztować nawet kilka tysięcy zł.

Budowa oczka wodnego samodzielnie

Oczko wodne z gotowych elementów

Nowoczesne metody i rozwiązania pozwalają na wykonanie oczka wodnego samodzielnie. Najbardziej popularna jest budowa oczka wodnego z gotowych elementów z tworzywa sztucznego lub z folii i z kamienia. Oba te rozwiązania pozwalają na zbiornik w różnych, nawet fantazyjnych kształtach.

Jeśli nie potrzebne jest nam duże oczko wodne, warto wykorzystać gotowe elementy dostępne w sklepach. Wykonanie oczka wodnego z gotowego wkładu, nie jest trudne i nawet początkujący sobie z tym poradzi. Robimy wykop tak, aby niecka była nieznacznie głębsza i grubsza od wanny. Ubite dno wysypujemy kilkucentymetrową warstwą piasku. Wkładamy wannę, a przestrzeń między zbiornikiem a wykopem uzupełniamy piaskiem. Brzegi warto zakryć roślinnością.

Oczko wodne z folii i kamienia

Natomiast specjalistyczna folia pozwoli nam zrobić duże oczko wodne. Budowa oczka wodnego z folii i z kamienia jest równie proste. Najpierw należy zrobić wykop wybranego kształtu. Niecka musi być o 20 głębsza od głębokości oczka wodnego. Następnie wykopujemy półki, gdzie będą zasadzone rośliny. Aby wyrównać podłoże można wylać cienką warstwę chudego betonu. Na dnie całości układamy 2 - 4 cm piasku lub specjalnego materiału ochronnego. Następnie układamy folię i wygładzamy ją. Wykonujemy obrzeże z kamienia, aby utrzymać folię na miejscu. Kamienie powinny być duże i ciężkie. Kamienie należy umocnić przy pomocy zaprawy cementowej niezawierającej wapna, ponieważ jego związki w wodzie zaszkodziłyby organizmom żywym. Końcówki folii wywijamy na zewnątrz i maskujemy żwirem, roślinami czy kamieniami. Na dnie najlepiej jest umieścić pompę, która będzie tłoczyła wodę do filtra.

Bardzo ważne są rośliny, które nie tylko zamaskują brzegi zbiornika i niedoskonałości budowy, lecz także tworzą odpowiednie środowisko biologiczne. Rośliny produkują tlen i natleniają wodę, chronią wodę przed przegrzaniem i nasłonecznieniem, umacniają brzegi z kamienia. Jeśli oczko wodne ma podłoże z folii, rośliny sadzimy w odpowiednich koszach.