Urządzanie akwarium - wyjaśniamy, jak urządzić akwarium krok po kroku

Opiekowanie się psem, kotem czy chomikiem nie oznacza, że w domu nie ma miejsc na inne zwierzęta. Nic nie stoi na przeszkodzie by zająć się hodowlą różnych gatunków rybek. Zanim jednak trafią pod dach należy dowiedzieć się jak założyć akwarium. Jaki zbiornik będzie najlepszy? Jakie urządzenia są absolutnie niezbędne do stworzenia ekosystemu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Zakładanie akwarium krok po kroku

Akwarystyka jest bardzo szeroką i wciągającą dziedziną. Wśród wielu zagadnień trzy można uznać za szczególnie ważne. Pierwszym z nich jest wiedza dotycząca zwierząt akwariowych i sposobów ich hodowli. Fauna nie ogranicza się tylko do rybek, w zbiorniku mogą żyć małże, głowonogi i ślimaki. Drugą kwestią jest wiedza na temat roślin akwariowych. Interesujących gatunków i ich wymagań środowiskowych. W tym artykule skupimy się na trzecim z istotnych tematów. Chodzi o urządzanie akwarium. Jest to proces składający się z kilku etapów. Start może wydawać się trudny, lecz porady opublikowane na naszej stronie pomogą wszystko uporządkować.

Zakładanie akwarium rozpoczyna się od wyboru zbiornika. Decydując się na zakupy trzeba zwracać uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonano akwarium. Najlepiej wybierać modele stworzone ze szkła wysokiej jakości. Są odporne na uszkodzenia takie jak zarysowania czy wyszczerbienia. Równie istotny jest kształt zbiornika. Do dyspozycji jest wiele opcji, najlepiej jednak postawić na prostokątne akwarium. Bez względu na to czy będzie słono czy słodkowodne. Zbiornik o wspomnianym kształcie jest najbardziej funkcjonalny. Ponadto ułatwia czyszczenie a to ogromna zaleta.

Duże znaczenie mają także wymiary akwarium. Zalecane minimum to wysokość sięgająca 50-55 cm i długość 100 cm. Daje to około 100 litrów pojemności. Warto wiedzieć, że im większa konstrukcja tym lepiej. Małe zbiorniki wymagają częstszego czyszczenia i nie dają dużej przestrzeni aranżacyjnej. Natomiast w dużych łatwiej stworzyć środowisko bardzo zbliżone do naturalnego. Pielęgnacja nie jest tak czasochłonna, ponieważ ekosystem oczyszcza się sam. Strat już za nami czas, więc na kolejne tematy. Po zakupie zbiornika trzeba skompletować najważniejsze urządzenia oraz dodatkowe akcesoria.

Zakładamy akwarium słodkowodne

Osobom początkującym doradzamy urządzenie akwarium słodkowodnego. Dlatego, że jest ono łatwiejsze w utrzymaniu. Środowisko słone wymaga sporej wiedzy a do tego większych nakładów finansowych. Po wstępie przyszła pora na pierwsze elementy wyposażenia. Bardzo ważne jest oświetlenie imitujące naturalne promienie słoneczne. One z kolei wspomagają proces fotosyntezy roślin i natleniania wody. W sklepach akwarystycznych można znaleźć specjalne świetlówki i żarniki. Najlepiej kupować nowe, w pełni bezpieczne sprzęty. Przy montażu należy pamiętać o zabezpieczeniu wszelkich kabli.

Przygotowanie rybkom przyjaznego miejsca do życia to także zakup odpowiedniego filtra. Jego zadaniem jest czyszczenie i napowietrzanie wodny. Dobry filtr poprawia jakość wody i utrzymuje jej parametry na odpowiednim poziomie. W sklepach znajduje się wiele różnych urządzeń. Kupić a następnie założyć w zbiorniku można biokule lub pierścienie ceramiczne. Do dyspozycji są filtry wyposażone w gąbkę, włókninę lub węgiel aktywny. By nowe akwarium nie sprawiało problemów najlepiej wybierać sprzęt wysokiej jakości. Kierowanie się niską ceną nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Przygotowanie akwarium na przyjęcie zwierząt i roślin to także montaż grzałki z termostatem. To urządzenie będzie odpowiadać za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w zbiorniku. Zakładamy je w wybranym miejscu i przechodzimy dalej. Urządzanie akwarium, niezależnie czy jest małe czy duże, wchodzi w ostatni etap. Na dno trafia podłoże składające się z substratu odżywczego i żwirku. Następnie wybiera się elementy dekoracyjne jak skały, kamienie, korzenie. Po tym zostaje tylko posadzenie roślin i wpuszczenie zwierząt. Akwarystyka to bardzo przyjemne hobby. Na naszej stronie znajdują się porady jak zajmować się nim w domu.