Ptaki domowe - spis gatunków, żywienie, pielęgnacja, porady

Wiele osób marzy o posiadaniu w domu egzotycznego ptaka. Mamy do wyboru ptaki śpiewające, ozdobne, ptaki, które można oswoić lub nie, ptaki małe lub duże. Wbrew pozorom opieka nad ptakami w domu wcale nie jest łatwa. Poznaj nazwy i gatunki ptaków odpowiednich do klatki dla początkujących. Osobom, które lubią ptaki ciche, doradzimy jakie rodzaje kupić.

Jakie gatunki ptaków nadają się do hodowli w domu

Ptaki domowe - rodzaje i nazwy ptaków do klatki domowej

Popularne gatunki ptaków do hodowli w domu:

 • papużki faliste i nimfy,
 • kanarki,
 • ptaki domowe rzędu wróblowatych: zeberki i amadyny,
 • papugi średnie jak rozella, aleksandretta,
 • papugi jak ara, żako, kakadu, amazonka,
 • mewki japońskie,
 • słowik chiński,
 • gwarek,
 • gołąb grzywacz.

Wiele osób szczególnie ceni sobie ptaki śpiewające. Niestety ich trzymanie w domu jest często zabronione z powodu handlu ptakami lub zagrożenia gatunku. Ptaki śpiewające, których trzymanie w domu jest zabronione to na przykład szczygieł i kos.

Dla początkujących hodowców najlepiej sprawdzą się zeberki, mewki lub amadyny wspaniałe lub kanarek. Dla entuzjastów papug na początek zalecane są małe rodzaje jak nimfy, papużki faliste lub papugi kozie lub większe takie jak rozella lub aleksandretta obrożna.

Ciche ptaki domowe - nazwy i gatunki

Niektórzy entuzjaści ptaków pragną podziwiać ich kolorowe upierzenie, lecz nie lubią hałasu jakie ptaki czynią. Szczególnie niektóre rasy papug mają głosy niezbyt przyjemne dla ucha, które przeszkadzają i budzą o świcie. Ptaki, nie tylko hodowlane, są z natury społeczne, a wokaliza leży w ich naturze. Jest to sposób komunikowania się. Dlatego też nie występują ptaki całkowicie ciche. Niektóre rodzaje jednak mają głos przyjemny i mniej donośny.

Ciche ptaki hodowlane:

 • kanarki,
 • papużki,
 • parrotlets,
 • cockatiels,
 • papugi senegalskie.

Wymienione wyżej gatunki ptaków są to ptaszki małe, których głos nie jest donośny ani przeszkadzający. Dla osób lubiących spokój nie nadają się takie ptaki domowe jak arę, żako, kakadu, amazonkę, które głośno krzyczą i zalecane są tylko dla doświadczonych hodowców. Ptaki te najczęściej trzymane są w wolierach.

Zanim zdecydujesz się kupić ozdobne lub egzotyczne ptaki do hodowli w domu

Ozdobne, egzotyczne lub śpiewające ptaki wydają się wspaniałymi towarzyszami rodziny, szczególnie jeśli nie mamy chęci codziennie wyprowadzać psa. Wybór ptaków jest ogromny. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć małe papużki lub kanarki lub duże papugi hodowlane. Zanim jednak zdecydujesz się kupić ptaka, warto sprawę dokładnie przemyśleć.

Pamiętajmy, że ptaki hodowlane należą do zwierząt długo żyjących. Kanarek żyje około 12 lat, papużka falista około 20 lat, zaś papugi jak ara czy kakadu żyją przeciętnie 70 lat. Pamiętaj, że jeśli ptak nas przeżyje lub z jakichś powodów zajdzie konieczność oddania go, zmiana opiekuna będzie dla ptaka ogromną traumą.

Ptaki domowe to zwierzęta na lata. Niestety pożycie z ptakiem w domu nie jest wolne od problemów. Ptaki domowe są dość niechlujne i zmuszą nas do częstszego sprzątania. Ptaki należy wypuszczać z klatki, a wtedy załatwiają swe potrzeby gdzie popadnie. W czasie pierzenia pióra fruwają po całym domu. Ptaki rozsypują piasek, ziarno z klatki i rozchlapują wodę. Duże papugi czyszczą swe pióra pudrem, który unosi się wszędzie w mieszkaniu i osiada na meblach.

Zanim zdecydujesz się kupić ptaka, zastanów się ile masz miejsca w mieszkaniu na klatkę i ile swojego czasu możesz ptakowi poświęcić. Ptaki to zwierzęta towarzyskie, które lubią przebywać w stadzie lub mają partnera na całe życie. Para lub stadko ptaków, nie wymaga od opiekuna wiele kontaktu, wymaga jednak znacznie większej klatki. Natomiast ptak hodowany samotnie bardzo przywiązuje się do opiekuna, który musi poświęcać mu dużo czasu i nie jest to rozwiązanie dla osób zapracowanych lub wyjeżdżających. Osamotniony ptak zacznie popadać w depresję i choroby.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ptaka od hodowcy, gdzie możemy sprawdzić jego pochodzenia i warunki w jakich się urodził. Ptaki w sklepach zoologicznych często są niewiadomego pochodzenia.

Ptaki rozmnażają się wiosną, dlatego najlepszym okresem, aby kupić ptaki jest lato. Po sezonie wybór ptaków jest mniejszy. Ponadto ptaki te były długo przetrzymywane w klatkach, czasem w złych warunkach. Ryzykujemy, że ich psychika i zdrowie może nie być najlepsze.