Pyszczaki - przegląd gatunków, opisy, zdjęcia, porady hodowców

Akwaria z kolorowymi zwierzętami i bujną roślinnością znajdują się w niejednym domu. Stanowią znakomitą ozdobę pomieszczenia. Jest to zasługa dekoracji w zbiorniku oraz oczywiście żyjących w nim okazów. W kwestii fauny, każdy hobbysta ma wiele opcji do wyboru. Może postawić na przykład na pyszczaki. Czym wyróżniają się te rybki? Jakie konkretnie zwierzęta wchodzą w skład tej grupy? Te i kilka innych kwestii rozwijamy w niniejszym artykule.

Skąd pochodzi pyszczak?

Pyszczaki to grupa, w której skład wchodzą niezwykle interesujące gatunki ryb. Chodzi tu o zwierzęta wyróżniające się nietypowym sposobem dbania o ikrę. Wspomniane osobniki przechowują ją i wylęgają we własnej jamie gębowej. W tym celu wykształcają tak zwany worek gardzielowy. W większości przypadków inkubacją zajmują się samice. Zdarza się jednak, że to na samce spada ten obowiązek. Przeważająca część gatunków pyszczaków jest zaliczana do rodziny pielęgnicowatych. Są to ryby zamieszkujące śródlądowe wody Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz Azji. Tylko nieliczne rodzaje bytują w zbiornikach słonawych i słonych.

Pisząc o pyszczakach nie można zapominać o ważnej kwestii dotyczącej ich pochodzenia. Warto, bowiem wiedzieć, że w większości są rybami endemicznymi. Oznacza to, że naturalnie występują tylko w jednym zbiorniku wodnym. Spora liczba gatunków zamieszkuje afrykańskie jeziora Tanganika oraz Malawi. Ponadto, opisywane ryby tworzą grupę zróżnicowaną pod względem preferencji żywieniowych. W zależności od odmiany spożywają pokarm roślinny czy też inne zwierzęta. W ich wyglądzie wyróżnia się długa płetwa grzbietowa. U pyszczaków zauważalny jest dymorfizm płciowy. Poszczególne okazy przybierają ładne barwy.

Wiadomo już skąd może pochodzić pyszczak. Teraz wrócimy jeszcze na chwilę do tematu rozmnażania. Inkubacja ikry w worku gardzielowym ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwoliła na zmniejszenie ilości wytwarzanych jaj. Do tego i jajka i narybek ukryte w pysku nie są narażone na atak drapieżników. To znacznie zwiększa szanse na przeżycie i przetrwanie gatunku. Gdy jeden rodzić zajmuje się opieką nad przyszłym potomstwem, drugi strzeże terytorium. Nierzadko wykazuje przy tym dużą agresją. To tylko wstępny opis naturalnego środowiska pyszczaków, ich wyglądu i rozmnażania. Rozwiniecie tych tematów znajduje się na naszej stronie.

Rybki akwariowe i ich wymagania

Pyszczaki są rybami, które bez problemów mogą żyć w akwarium. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednie środowisko. Wszystko zaczyna się oczywiście od zbiornika. Powinien być przynajmniej średniej wielkość a najlepiej duży. Dlatego, że pyszczaki to zwierzęta ławicowe. W związku z tym należy hodować je w większej grupie. Pojemność zbiornika powinna przekraczać 120 litrów. Nie musi być wysoki, wystarczy 40-50 cm. Opisywane ryby to gatunki przydenne, bardziej potrzebują przestrzeni do pływania. Trzeba też zadbać o temperaturę wody. Ogólny przedział to 24-28°C, choć zalecane jest 26-27°C.

Niemal każdy pyszczak jest wrażliwy na wahania temperatur. Ponadto rybka najlepiej czuje się w wodzie średnio twardej lub twardej. Natomiast optymalne ph utrzymuje się w przedziale 8,2-8,5. Ważnym elementem wyposażenia akwarium jest system filtrujący. Musi odznaczać się wysoką wydajnością. Z jakimi rybami mogą być pyszczaki w jednym akwarium? Najlepiej dogadują się z innymi przedstawicielami swojej rodziny. Nie należy łączyć ich z rybami o łagodnym usposobieniu i mniejszych gabarytach. Jeśli w zbiorniku żyją pyszczaki mięsożerne, nie wolno łączyć ich ze zwierzętami roślinożernymi.

Akwarystyka to także wybór dekoracji, które znajdą się w tanku. Zawsze powinny odzwierciedlać naturalne środowisko ryb. Dla pyszczaków przygotowuje się sporo skał i kamieni. Trzeba też zadbać o kryjówki pomiędzy kamieniami. Dno akwarium należy wysypać piaskiem, nie za drobnym i nie za grubym. Całość można uzupełnić bujną roślinnością. Zapewnienie rybom środowiska jak najbardziej zbliżonego do naturalnego to konieczność. Przekładająca się na powodzenie hodowli. Wymagania pyszczaków znacznie dokładniej opisujemy w innych naszych artykułach. Natomiast w tym przed nami opis ciekawych okazów.

Rodzaje pyszczaków w akwarium i cena

Pyszczaki, choć egzotyczne, nie są specjalnie drogie. Cena ryby utrzymuje się w przedziale 8-12 zł. Które gatunki cieszą się największym powodzeniem? Przede wszystkim te pochodzące z jeziora Malawi. Zbiornik jest położny w południowo-wschodniej Afryce. Leży na terytorium trzech państw, Tanzanii, Mozambiku i Malawi. Ciekawa ryba wywodząca się z tego jeziora to pyszczak acei (złotopłetwy). Osiąga od 10 do 15 cm długości, żywi się glonami i drobnymi bezkręgowcami. Okazy akwariowe zadowoli suchy pokarm wysokiej jakości. Występują w kilku odmianach barwnych. Jedna z ładniejszych to yellow tail acei.

Akwarystyka to w dużej mierze poszukiwanie i hodowanie interesujących ryb. Jedną z nich jest bez wątpienia pyszczak saulosi. To niewielki gatunek, należące do niego zwierzęta dorastają do 8 cm długości. Dominujące samce są niebieskie z pionowymi, ciemnymi pasami na ciele. Pozostałe przybierają bardziej blady odcień. Samice wybarwiają się na żółto. Naturalnym pożywieniem tych ryb jest zooplankton, glony i drobne bezkręgowce. W akwariach karmi się je główne pokarmami roślinnymi. Doskonale sprawdzają się granulaty i płatki ze spiruliną. Podawanie pokarmów mięsnych jest niewskazane. Jakimi jeszcze odmianami warto się zainteresować?

Piękna rybka to pyszczak żółty(yellow) osiągający do 10 cm długości. Co już opisuje nazwa, jego ubarwienie jest żółte lub jaskrawożółte. Uzupełniane czarnymi płetwami. Samce są nieco większe od samic i mocniej ubarwione. Podstawę ich akwariowej diety stanowią pokarmy roślinne. Podaje się im także żywą karmę. To naturalnie nie jedyne popularne ryby z interesującej nas rodziny. W domowych zbiornikach żyją pyszczaki afra żyjące od 8 do 12 lat. Można też pokusić się o hodowania pyszczaków Livingstona dorastających do 25 cm długości. Wszystkie wymienione i wiele innych gatunków opisujemy na naszej stronie.