Leśny kot norweski - opis, zdjęcia, ceny, porady praktyczne

Wbrew czasem powtarzanym opiniom, koty to przyjacielskie zwierzaki. Mocno przywiązują się do opiekuna i całej rodziny. Ważne jest też to, że występują różne ciekawe rasy. Jedną z nich jest leśny kot norweski. To duży czworonóg ujmujący niepowtarzalnym wyglądem. Zdecydowanie warto poznać jego charakter. Jak również inne cenne informacje. Odpowiadamy na pytania czy jest odporny na choroby, ile kosztuje i jakie zbiera opinie?

Charakterystyka norweskiej rasy kotów – rozmiar i umaszczenie

Leśny kot norweski to naturalna i dość popularna rasa czworonogów. Ukształtowała się w gęstych, norweskich lasach bez ingerencji człowieka. Pierwsze wzmianki opisujące te koty pochodzą już z XIII wieku. Mimo tego pochodzenie leśnych norweskich nie jest dokładnie znane. Nie wiadomo skąd przybyli ich przodkowie. Wiadomo natomiast, że są, i zawsze były, to koty odporne na surowy klimat i radzące sobie w trudnych warunkach. Pod koniec XIX wieku ich populacja znacznie zmalała. W latach 30-tych XX wieku zaczęto ją odbudowywać. Program odtworzenia rasy przyniosło skutek dopiero po wielu latach.

Kot odmiany norweskiej to dość duże zwierze, co już pokazują zdjęcia. Dorosły samiec osiąga 35-40 cm a samica 30-35. Waga kocura utrzymuje się w przedziale 6-10 kg. Kotka jest lżejsza, waży od 5 do 8 kg. Spory rozmiar mają też kończyny kota odznaczające się haczykowatymi pazurami. Głowa jest trójkątna, oczy duże, owalne i lekko skośne. Uszy duże, szerokie u nasady z pędzelkami na końcach. Ogon długi i niezwykle puszysty. Budowa ciała sprawia, że te rasowe koty są skoczne i zwinne. Doskonale poruszają się po gałęziach a nawet półkach skalnych. W przeciwieństwie do wielu innych odmian potrafią schodzić z drzew głową w dół.

Charakterystyka rasy wymaga także opisania sierści. Okrywę włosową czworonogów norweskich można określić jako półdługą. Z nieco dłuższą kryzą chroniącą szyję. Ponadto sierść jest dwuwarstwowa z wełniastym podszerstkiem. Dzięki temu doskonale chroni zwierzę przed mrozem i wodą. Jeśli zaś chodzi o maść to występują niemal wszystkie wersje kolorystyczne. Opisywany kot może być szary, czarny a nawet niebieski. Pojawiają się też mieszanki uwzględniające kolor biały oraz rudy. Od czasu do czasu występują umaszczenia bursztynowe i jasnobursztynowe. Nie spotyka się ich u żadnej inne rasy kotów.

Leśny kot norweski – charakter, pielęgnacja, zdrowie, cena

Nie ważne czy mają kolor szary czy czarny, norweskie kocięta są aktywne, żywiołowe i ciekawskie. Wyrastają na zwierzęta łagodne i przyjacielskie. Doskonale dogadują się z dziećmi i innymi czworonogami. Nie przepadają za pieszczotami, choć znoszą je w spokoju. Opisywane koty rasowe lubią przebywać w ludzkim towarzystwie. Są odważne i pewne siebie a przy tym nieufne wobec obcych. Co nie przeszkadza im przywiązywać się do opiekuna i całej rodziny. Trzeba też dodać, że norweski leśny to inteligentny zwierzak z silnym instynktem łowcy. Dlatego często zabawę traktuje jak polowanie.

I niebieski i rudy kot norweski to wierny przyjaciel człowieka. Wiemy, jaka jest jego waga i budowa ciała. Znamy wersje umaszczenia i usposobienie. Czas, więc na opis dotyczący zdrowia. Kot rasy norweskiej żyje średnio 14-16 lat. Jest odporny na choroby, przez co zbiera znakomite opinie. Jednakże i on może cierpieć z powodu pewnych dolegliwości. Pojawiały się przypadki zachorowań na genetyczną chorobę Andersona. Jednakże zakup czworonoga w renomowanej hodowli minimalizuje ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Wszystkie kocięta są poddawane testom genetycznym.

Zanim sprawdzimy ile kosztuje leśny kot norweski zajmiemy się inną kwestią. Czy pielęgnacja tego czworonoga jest czasochłonna? Zwierzak nie jest mały i ma długą sierść jednakże nie wymaga długotrwałych zabiegów. Poza okresami linienia, wystarcz wyczesywać sierść raz w tygodniu. Dopuszczalne są kąpiele, choć futro jest tak gęste, że nie przynoszą dużego skutku. Teraz już można odpowiedzieć na pytanie, jaka jest cena interesującego nas kota. Mały kociak z rodowodem, biały czy jakikolwiek inny, kosztuje około 2000 zł. Dokładniejszy opis tej rasy oraz zdjęcia można znaleźć na naszej stronie.