Problemy żołądkowe zwierząt - objawy, leczenie, zapobieganie

Najczęstsze przyczyny problemów żołądkowych kotów i psów to niewłaściwa karma, ciało obce, pasożyty jak również choroby bakteryjne i wirusowe. Może to być zwykłe zatrucie pokarmowe, jednak wymioty i biegunka mogą świadczyć również o poważnych problemach. Problemów żołądkowych psów i kotów nie należy lekceważyć, gdyż stanowią groźbę dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Problemy żołądkowe zwierząt

Problemy żołądkowe zwierząt, jak pies i kot, wynikają najczęściej z podania niewłaściwej karmy, zjedzenia czegoś ze śmietnika lub pasożytów. U kotów problemem mogą być kule włosowe, których zwierzę nie może wydalić. Zaś psy mają tendencję do zjadania różnych rzeczy na spacerze, nie tylko zepsutego jedzenia lecz także połykania kamieni. Bardzo częstym problemem jest ciało obce, na przykład połknięcie piłeczki w czasie zabawy lub pogryzienie i połknięcie zabawki lub jakiegoś przedmiotu. Bardzo niebezpieczne są zabawki z miękkiego plastiku, które kot lub pies może pogryźć i połknąć.

Na jakie objawy należy szczególnie zwrócić uwagę:

  • niechęć do jedzenia,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia.

Wymioty są niebezpieczne, gdyż szybko prowadzą do odwodnienia. Niebezpieczne są również biegunki, gdyż, szczególnie w połączeniu z wymiotami, szybko prowadzą do odwodnienia i wyniszczenia organizmu.

Aby zdiagnozować problem u kota czy psa bada się jamę ustną, zęby oraz obmacuje brzuch czy nie ma tam ciała obcego. Ponadto lekarz może zlecić badanie kału, krwi, RTG, USG lub endoskopię.

Najczęstsze choroby żołądka u kotów i psów to:

  • ostry lub przewlekły nieżyt żołądka,
  • zapalenie żołądka i jelit,
  • skręt żołądka.

Choroby żołądka i jelit u kota

Wymioty u kota zdarzają się dość często, na przykład jeśli kot zbyt łapczywie zje swój posiłek. Zdarzają się też przy niestrawności. Jeśli się powtarzają mogą oznaczać zapalenie żołądka lub być objawem chorób zakaźnych.

Kot może cierpieć na biegunkę z powodu stresu, pasożytów, zmiany karmy, zjedzenia kalorycznych przekąsek lub zepsutego jedzenia ze śmietnika. Ostra biegunka występuje przy zatruciach pokarmowych, lecz może również oznaczać choroby zakaźne, na przykład wirusowe zapalenie jelit.

Kot, szczególnie starszy, może cierpieć na zatwardzenie. Przyczyny mogą być różne, jak kule włosowe, połknięcie ciała obcego, odwodnienie, za mało ruchu, czy za mało błonnika w diecie. Ale może to być również nowotwór, schorzenia kręgosłupa, uraz lub zaburzenia metaboliczne.

Leczenie ostrego nieżytu żołądka rozpoczyna się od głodówki i podaje kroplówki podskórne. W razie potrzeby lekarz podaje środki przeciwwymiotne. Przewlekły nieżyt żołądka jest nieuleczalny i kot musi do końca życia dostawać specjalistyczną karmę.

Zapalenie żołądka to problem bardzo poważny, który prowadzi do groźnych powikłań. Stosuje się kroplówki, leki przeciwbakteryjne i przeciwbiegunkowe oraz przeciwwymiotne.

Bardzo niebezpieczny jest skręt żołądka, który wymaga szybkiej operacji. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w ciągu 6 - 12 godzin, zwykle kończy się to śmiercią zwierzęcia. Skręt żołądka częściej występuje u psów, niż u kotów. Opiekun może zauważyć niepokój zwierzęcia, powiększony brzuch, pluskanie w momencie zmiany pozycji, ślinotok i próby wymiotów.

Pies - choroby żołądka i jelit

Pies dość często cierpi na choroby żołądka i jelit. Są to najczęstsze przyczyny, dla których opiekunowie odwiedzają lecznice weterynaryjne.

U psa objawy, które wskazują na problemy żołądkowe to nie tylko biegunki i wymioty, lecz także:

  • wciągnięty, twardy przy dotyku brzuch,
  • wygięty do góry grzbiet,
  • popiskiwanie.

U psa niebezpieczne są długotrwałe zaparcia. Przyczyny zaparć to najczęściej zarobaczenie lub zbyt suche jedzenie, kości, zbyt dużo suchej karmy, oraz brak dostępu do wody. Jednak zaparcia mogą również oznaczać poważne choroby jelit czy nowotwory.

W przypadku zatrucia pokarmowego u psa 24-godzinna głodówka poprawia stan zwierzęcia. Poważne zatrucie wymaga płukania żołądka. Leczenie zapalenia żołądka u psa polega, podobnie jak u kota, na podawaniu kroplówek, antybiotykoterapii, podawaniu leków przeciwwymiotnych i leczeniu wspomagającym.