Kosmetyki dla zwierząt - lista i opis produktów do codziennej pielęgnacji

Na każdym właścicielu zwierzaka domowego spoczywa wiele obowiązków. Absolutną podstawą jest prawidłowe i regularne karmienie. Do tego dochodzi zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pupila. Bardzo ważne jest wychowanie i okazywanie uwagi czworonogowi. Trzeba także dbać o jego higienę. Ogromnym ułatwieniem w wykonaniu tego zadania są kosmetyki dla zwierząt. Jakie produkty są niezbędne w codziennej pielęgnacji?

Pielęgnacja psów i innych zwierzaków

Dbanie o higienę i wygląd czworonogów to bardzo ważna sprawa. Wszystkie stosowane preparaty muszą być bezpieczne dla pupili. Zatem w żadnym wypadku nie można wykorzystywać środków dla ludzi. Dlatego, że powodują bardzo groźne podrażnienia. Kosmetyki dla zwierząt występują w wielu odmianach. Każdy opiekun bez problemu znajdzie produkty dopasowane do gatunku i rasy zwierzaka. Bardzo dużą grupę tworzą różnego rodzaju szampony. Wśród nich znajdą się odmiany dla psów, kotów, chomików, świnek morskich. Istotnym kryterium podziału jest także zastosowanie i działanie kosmetyku.

Podstawą są szampony pielęgnujące skórę i sierść. Wykorzystuje się je podczas kąpieli. Sprawiają, że okrywa włosowa jest nawilżona i odżywiona. Niektóre preparaty równocześnie wzmacniają kolor włosia. Inne zostały przygotowane dla zwierząt o białym umaszczeniu by zachować nieskazitelny kolor. Sierść czworonogów występuję w rozmaitych wersjach. Może być krótka, długa, gadka, szorstka, lśniąca, matowa. Na rynku dostępne są szampony dopasowane do poszczególnych rodzajów lub też uniwersalne. Okazują się stosunkowo tanie. Ponadto do dyspozycji są specjalne odżywki ułatwiające czesanie czy też przycinanie włosia.

Pielęgnacja sierści czasem przybiera szczególne oblicze. Na przykład gdy dochodzi do nadmiernego przetłuszczania się. Oprócz tego, zwierzaki różnych ras mogą cierpieć na choroby skóry i alergie. W wymienionych przypadkach należy skorzystać z szamponów leczniczych. Można je nabyć w sklepach zoologicznych oraz przychodniach weterynaryjnych. I nadal nie jest to koniec opcji do wyboru. Równie ważne miejsce na półkach zajmują szampony zwalczające pchły i inne insekty. Mają też działanie kojące i przyspieszające gojenie się ran po ukoszeniach owadów. Dokładniejszy opis szamponów znajduje się na naszej stronie.

Sprawdzone kosmetyki dla zwierząt

Pielęgnacja zwierząt domowych to nie tylko regularne czesanie i kąpiele. U kotów ta druga czynność przeważnie nie jest zalecana. Ewentualnie może być to czyszczenie sierści suchym szamponem bo i takie są dostępne w sklepach. Oczywiście wszystko zależy od rasy, tego czy zwierzak jest bardzo brudny a także zaleceń weterynarza. Tak czy inaczej, nie należy skupiać się wyłącznie na sierści. Niezwykle ważne jest czyszczenie okolic oczu. W kącikach zbierają się różne zanieczyszczenia, które należy usuwać. U niektórych psów pojawiają się przebarwienia sierści w okolicach oczu. Te problemy pomagają zwalczać specjalne preparaty.

Szczególnie ważne u psów i kotów jest dbanie o ich uszy. Zabrudzenie tych części ciała może być przyczyną zapaleń. Jeżeli zostaną zbagatelizowane konsekwencje bywają opłakane. Z utratą słuchu włącznie. Zatem każdy opiekun powinien zaopatrzyć się w dobre preparaty do czyszczenia uszu. Nie należy zapominać o pielęgnacji zwierzęcych zębów. Niektóre rasy psów czy kotów miewają tendencje do odkładania płytki nazębnej. W skrajnych przypadkach powoduje to poważne problemy. Najlepsze jest więc zapobieganie poprzez stosowanie kosmetyków do pielęgnacji uzębienia. Są one bezpieczne dla zdrowia zwierzaków.

Powyższy opis świetnie pokazuje jak zróżnicowaną kategorią są kosmetyki dla zwierząt. Poza wymienionym środkami, istnieje jeszcze wiele innych. Jednym z ciekawszych jest pasta zapobiegająca tworzeniu się kul włosowych w kocim układnie pokarmowym. Zwolenników mają także perfumy dla psów choć to dość kontrowersyjny wyrób. Zawsze warto sięgać po wielokrotnie sprawdzone preparaty. Trzeba też pamiętać, że tanie nie zawsze oznacza dobre. Zawsze najważniejsza jest jakość danego produktu. Najlepsze kosmetyki dla zwierząt dokładniej opisujemy na naszym portalu.