Maltańczyk - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tych psów

Maltańczyk jest marzeniem wielu osób. Jakie są opinie o tej rasie? Ile kosztuje pies rasy maltańczyk? Czy istnieje miniaturka albo maltańczyk krótkowłosy? Ile kosztuje maltańczyk? Ile żyją maltańczyki? Zobacz zdjęcia, opis rasy i zdobądź wszystkie niezbędne informacje.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maltańczykach.

Maltańczyk - opis rasy i niezbędne informacje

Jak wygląda maltańczyk? Cechy charakterystyczne i wzorzec rasy

Pies rasy maltańczyk należy do psów do towarzystwa i sekcji biszonów (nie jest to zatem owczarek maltański). Ich pochodzenie nie jest do końca jasne, ale wiadomo, że towarzyszą ludziom od wielu wieków. Na pewno znane były już w I wieku naszej ery, a nawet sporo wcześniej. To jak maltańczyk wygląda obecnie jest wynikiem wielu lat pracy hodowlanej nastawionej na wybrane cechy.

Dorosły maltańczyk osiąga wzrost 20-25 centymetrów. Waga zwykle waha się w granicy 3-4 kilogramów. Wyjątkiem jest tak zwana "miniaturka", czyli maltańczyk z linii koreańskiej ważący 1,8-2,5 kg. Rozmiar nie eliminuje ich z wystaw, gdyż zostały one uznane przez AKC I FCI. Dyskwalifikować może je jednak zbyt niska waga oraz dysproporcje ciała. Szczeniak tej linii kosztuje obecnie najwięcej, gdyż stały się bardzo poszukiwane w USA oraz Europie. Cena szczeniaka wynosi nawet 15 000 złotych.

Obecnie uznawany opis rasy, czyli inaczej wzorzec opracowany został w 1989 roku. Zdjęcia najczęściej nagradzanych na wystawach zwierząt pokazują ich dystyngowanie i elegancję. Psy tej rasy mają zupełnie czarny, zaokrąglony i dość duży nos oraz okrągłe oczy o żywym wyrazie. Ich kolor opisywany jest jako ciemna ochra, a obwódka powiek powinna być czarna. Uszy są trójkątne i wysoko osadzone. Są one lekko uniesione, ale przylegają do boków czaszki. Ogon maltańczyka jest gruby u nasady i cienki na końcu, a jego długość powinna wynosić mniej więcej 60% wysokości w kłębie.

Maltańczyk ma biały włos, który przyniósł mu dużą sławę! Istnieje maltańczyk biały lub o sierści w odcieniu kości słoniowej. Inne odmiany barwne nie powstały. Włos maltańczyków jest jedwabisty, gęsty i lśniący. Wystawowy pies musi odznaczać się długim i prostym włosem bez fal. Długość włosów na tułowiu musi być większa niż wysokość w kłębie.

Charakter rasy - małe pieski wielkie duchem!

Historia maltańczyków jest bardzo bogata. Szczególnie popularne był za czasów Henryka VIII i Elżbiety I. Przypisywano im wtedy podobno magiczne właściwości i zdolności w terapii m.in. problemów reumatycznych. Wielu właścicieli spało z nimi w swoich nogach. Obecnie, mimo braku magii, wciąż podbijają serca. Tym razem swoim charakterem!

Maltańczyk to pies łagodny, wesoły i bardzo rodzinny. Małe pieski są rezolutne i towarzyskie. Lubią pieszczoty i czas z opiekunem, co sprawia, że mogą źle znosić rozłąkę. Psy tej rasy są także inteligentne i chętnie uczestniczą w szkoleniu. Pozytywnie szkolony psiak będzie posłuszny i uległy.

Maltańczyk to dobry wybór dla osób starszych oraz rodzin, które mogą poświęcać mu odpowiednią ilość czasu. Stosunek maltańczyków do dzieci jest bardzo dobry, choć ze względu na ich rozmiary i możliwość kontuzji należy uważać na sposób zabawy maluchów. Psy tej rasy dogadają się także z innymi zwierzętami w domu, choć początkowo mogą podchodzić do nich nieufnie. Pod tym kątem warto zapoznać się z zasadami wprowadzania nowych zwierząt do domu, w którym jest już kot lub inny pies.

Małe pieski do nowych właścicieli trafić powinny około 8 tygodnia życia. Jest to ważny okres socjalizacji, podczas którego szczenię intensywnie się uczy i poznaje świat. Istotne jest, by w tym czasie spotkał się w przyjaznej atmosferze z jak największą ilością ludzi oraz zwierząt, a także bez stresu poznał np. dźwięki (wystrzały, grzmoty czy klaskanie), które często bywają źródłem psich lęków. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł z opiniami o maltańczykach.

Pielęgnacja i choroby maltańczyków

Sierść, oczy i uszy u maltańczyka

Pielęgnacja sierści opiera się na wizytach u groomera oraz kąpielach z zastosowaniem odpowiednich szamponów i odżywek. Maltańczyk krótkowłosy to bowiem nie odmiana maltańczyka, a regularnie strzyżony przedstawiciel rasy. Częstotliwość wizyt w gabinecie psiego fryzjera jest zależna od preferencji właściciela, ale średnio przypada raz na 2-3 miesiące. Oczy maltańczyka mają niestety tendencję do wypływów, których konsekwencją jest pojawianie się przebarwień sierści. Już szczeniak powinien być oswojony z przemywaniem oczu oraz innymi czynnościami pielęgnacyjnymi. W tym celu stosować można specjalistyczne preparaty lub np. dostępny w aptece Borasol. Płyny przeznaczone do pielęgnacji oczu to m.in.

  • Artero Pretty Eyes
  • Tropiclean Tear Stain Remover
  • PSH Clean Eyes
  • Optex

Pielęgnacja uszu maltańczyka polega na okresowym ich czyszczeniu przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Nie ma konieczności podawania ich zbyt często, ale warto regularnie kontrolować ich stan, gdyż u maltańczyków stosunkowo ławo o stany zapalne uszu.

Jak u każdego psa także u maltańczyka trzeba skracać pazury. Można robić to samemu lub korzystać z usług lekarzy weterynarii oraz groomerów. Ogólną zasadą jest to, by pazur lekko unosił się nad podłożem.

Choroby maltańczyków

Maltańczyki są ogólnie zdrowymi psami, choć dość często pojawia się u nich kamień nazębny powodujący zapalenie dziąseł. Warto zatem regularnie myć psie zęby przy użyciu przeznaczonych dla nich past do zębów lub stosować preparaty ograniczające odkładanie kamienia w formie proszków lub płynów dodawanych do wody.

Psy tej rasy dotyka także otyłość oraz problemy ze stawami. Niezmiernie istotne jest zatem odpowiednie żywienie psa już od okresu szczenięcego. Zakup dobrej jakościowo karmy wzbogaconej np. o siarczan chondroityny lub glukozaminę to inwestycja w długie i komfortowe życie czworonoga.

Maltańczyki mają skłonność do alergii. Zaobserwowanie takich objawów, jak:

  • wylizywanie łap
  • wypadanie sierści
  • świąd
  • zapalenie przewodów słuchowych
  • zaczerwienienie skóry
  • pokrzywka

powinno skłonić właściciela do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zmiana karmy oraz odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne, a także czasowe podawanie leków ograniczających świąd powinno znacząco poprawić komfort życia psa i jego opiekuna.

U małych piesków w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe może pojawić się problem przetrwałych zębów mlecznych. Mówi się o nich wtedy, gdy ząb mleczny jeszcze nie wypadł, a ząb stały zaczyna przebijać się przez dziąsło obok niego. Taka sytuacja musi zostać rozwiązana przez zabieg chirurgiczny polegający na wyrwaniu zęba mlecznego. Zaniedbanie problemu może doprowadzić do wad zgryzu.

Maltańczyka należy zabezpieczać przeciwkleszczowo i przeciwpchelnie oraz wykonywać regularne odrobaczenia. Zaleca się podawanie tabletek na odrobaczenie średnio co trzy miesiące, a w domach z małymi dziećmi, osobami starszymi lub o obniżonej odporności nawet raz w miesiącu. Preparaty przeciwkleszczowe podaje się według zaleceń producenta w zależności od formy podania i rodzaju substancji czynnej.

U psów w wieku średnim i starszym zaleca się coroczne profilaktyczne badania krwi, które pozwalają na ocenę ich stanu zdrowia i wczesne wykrycie takich schorzeń jak niewydolność nerek i niewydolność wątroby.

Pies rasy maltańczyk może w późniejszym wieku mieć nowotwór jąder lub problemy z prostatą, a niewykastrowanej suczce grozi ropomacicze oraz nowotwory gruczołu mlekowego. U zwierząt, których nie planuje się przeznaczać do rozrodu, warto zatem rozważyć przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Opinie i ceny - ile kosztuje maltańczyk?

Opinie zdradzają to, czego nie zawiera opis rasy. Maltańczyki mają tendencję do głośnego szczekania w niektórych codziennych sytuacjach. Potrafią skutecznie zagłuszać dzwoniący telefon lub domofon oraz maskować dźwiękiem swój lęk przed większymi psami lub ludźmi. Nie są to jednak czworonogi, które wykazują bezpośrednią agresję względem gości i innych zwierząt.

Opinie donoszą także o lęku separacyjnym. Chcąc, by dorosły maltańczyk był zrównoważony i pozbawiony lęków, warto od początku przyzwyczajać szczeniaka do samodzielnego zostawania w domu. Zacząć można od wyjścia na kilka minut z pokoju, następnie wyjścia na kilkanaście minut z domu i z czasem zwiększać długość czasu zostawania psa bez opieki. Warto rozważyć także psie przedszkole lub inną formę szkolenia psa.

Małe rasy psów popularne są szczególnie w miastach. Uważane są za idealne psy do niewielkich mieszkań i kawalerek. Małe pieski mają jednak wiele innych zalet. Wielkość psa ma bowiem znaczenie także w podróży. Ceny biletów oraz pobytów w hotelach są dla nich niższe, a niektóre linie lotnicze pozwalają na przewóz niewielkiej wagi zwierząt (w specjalnych transporterach) na pokładzie samolotu.

Małe pieski, choć mieszczą się w torebkach, nie są zabawkami. Opinie takie są dla nich krzywdzące. Dorosły maltańczyk w swoich potrzebach niczym nie różni się od innych psów. Potrzebuje ruchu, zabaw i kontaktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jego naturalną potrzebą jest węszenie czy gryzienie.

Ile kosztuje maltańczyk?

Cena szczeniaka z dobrej hodowli to 5 000 - 12 000 złotych. Zbyt atrakcyjna cena szczeniaka powinna wzbudzić naszą czujność. Niestety, rozmnażaniem maltańczyków zajmują się także pseudohodowcy nastawieni tylko na własny zysk. Obecnie często oferują maltańczyki mniejszych rozmiarów, które cieszą się powodzeniem wśród kupujących. Takie pieski mogą mieć jednak wady genetyczne i problemy np. z sercem.

Pozostaje pytanie, gdzie kupić maltańczyka? Chcąc kupić psa mamy ogromny wybór. Zarówno małe, jak i duże rasy potrzebują ruchu, opieki weterynaryjnej oraz uwagi właścicieli. Maltańczyk nie jest wyjątkiem.

v

Na świecie występują rozmaite rasy psów. Dzięki temu każdy człowiek ma szansę odnaleźć swego najlepszego, czworonożnego przyjaciela. Może być to duży lub średni pies pasterski. Występują też rasy myśliwskie, ratownicze lub wyłącznie do towarzystwa. Tę ostatnią reprezentuje popularny maltańczyk. Jest to zwierzak wykazujący pogodne usposobienie i wielką chęć do zabawy. Już z tego powodu warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Maltańczyki – charakterystyka tych przyjaznych psów

Maltańczyk, prawidłowo zwany maltanase mana, to popularna rasa psa typu lisowatego. Jej przedstawiciele ponadto należą do grupy psów do towarzystwa. Maltańczyki to jedna z najstarszych ras na świecie. Pierwsze wzmianki opisujące te małe czworonogi pochodzą ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dużym uznaniem cieszyły się w XIV wieku na dworach królewskich. Obecnie wzbudzają nie mniejsze zainteresowanie. Wpływają na to ich niezaprzeczalne zalety, jak chociażby przyjazne usposobienie. Zanim jednak do tego przejdziemy, zajmiemy się ich wyglądem. Zatem jak wygląda maltańczyk?

Maltańczyk to w zasadzie rasa miniaturka, z pewnością wiele osób widziało jej zdjęcia. Dorosły pies osiąga wysokość około 25 cm. Suczka zazwyczaj dorasta do 20-23 cm. Natomiast waga to maksymalnie 5 kilogramów. Przeważnie jednak masa ciała utrzymuje się w granicach 1,8-2,7 kilograma. Te małe psy mają ponadto dość duże, ciemne oczy, zaokrąglony, czarny nos i trójkątne uszy. Ogon jest średniej długości, osadzony na linii zadu. Łapy krótkie, proste i równolegle rozstawione. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe pieski mają bardzo charakterystyczną sierść. Po niej od razu można rozpoznać, co to za rasa.

Maltańczyk to popularny pies z włosami. Nie linieje tak intensywnie jak inne rasy ponieważ nie ma podszerstka. Jednakże stanowi to pewne utrudnienie dla właściciela. Musi, bowiem bardzo dbać o sierść swego pupila. Bardzo ważna jest jej codzienna pielęgnacja i okresowe strzyżenie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie. Tu dodamy jedynie, że włos maltańczyka jest lśniący, jedwabisty i praktycznie zawsze biały. Czasem zdarza się odcień lekko kremowy. Uważa się, że przed wiekami żył niejeden czarny maltańczyk, lecz nie są to potwierdzone informacje.

Pies maltański i jego usposobienie

Wiadomo już, że maltańczyk to biały pies z włosami. Znana jest też jego waga i wysokość w kłębie, jaką osiąga dorosły zwierzak. Przed nami natomiast charakter, z jakiego słyną te rasowe psy. Przede wszystkim są bardzo łagodne. Nie wykazują agresji ani w stosunku do ludzi ani innych zwierząt. Mogą być do tego dość strachliwe jednakże nie jest to częsta cecha. Na początku są nieufne wobec obcych osób. Mimo tego nie reagują agresją. Każdy piesek maltański lubi pieszczoty. Jest, więc świetnym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci. Z uwagi na kruchą budowę ciała, podczas zabaw trzeba zachować ostrożność.

Szczeniaki maltańczyków są bardzo żywiołowe, szybkie i zwinne. Tę cechę wykazują również dorosłe pieski. Bardzo lubią ruch i długie spacery. Co równie ważne są bardzo bystre. Szybko się uczą nowych komend oraz sztuczek. Zatem ich wychowanie nie sprawia większych trudności. Musi być jednak konsekwentne. Jeśli pies tej rasy wyczuje słabość właściciela może stać się niesforny. Jednakże w żadnym razie nie można na niego krzyczeć i stosować kar fizycznych. Maltańczyk jest wrażliwy, bicie i krzyk sprawią, że będzie się bał swojego właściciela. Oczywiście nie dotyczy to wyłącznie tej rasy, żadnego psa nie wolno bić. Więcej informacji o prawidłowym wychowaniu czworonogów można znaleźć na naszej stronie.

Przyjazny charakter maltańczyka sprawia, że szczeniak szybko przywiązuje się do opiekuna. Do tego stopnia, że chce mu zawsze towarzyszyć. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed przygarnięciem zwierzaka. Oczywiście można go przyzwyczaić do pozostawania samemu w domu. Nie należy jednak opuszczać go na wiele godzin. Długa samotność ma na maltańczyka bardzo zły wpływ. Jest mu zwyczajnie przykro a w wielu wypadkach cierpi. Jeśli nie zostanie nauczony, może też piszczeć i szczekać. Choć zazwyczaj jest bardzo cichy. Duże przywiązanie do właściciela ma jednak więcej zalet. Wierny pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka, co daje dużo radości.

Ile żyją maltańczyki?

Nie wszystkie małe rasowe pieski to okazy zdrowia. Jeśli jednak chodzi o maltańczyki to odznaczają się długowiecznością. Prawidłowa pielęgnacja i odżywianie sprawiają, że są to zdrowe psy dożywające 15-20 lat. Owszem, może występować u nich wypadanie rzepek kolanowych. Jednakże pojawia się znacznie rzadziej niż u innych ras miniaturowych. Szczeniak czy też dorosły pies jest narażony na podrażnienia oczu. Takie jak chociażby zapalenie spojówek. Nie są to jednak tak powszechne dolegliwości jak może się wydawać. Temat chorób maltańczyków rozwijamy w innych artykułach na naszej stronie.

Jaką karmę dla maltańczyka wybrać?

Warto też przeczytać artykuły na temat żywienia pieska. Czy wiesz na pewno, jaka karma dla maltańczyka będzie odpowiednia? Albo co może jeść maltańczyk oprócz karmy? Nieoczywistą kwestią jest też, ile powinien jeść maltańczyk - to małe pieski ale z niemałym zapotrzebowaniem energetycznym. Wszystkiego dowiesz się z artykułu na temat karm dla maltańczyka.

Zachęcamy by się z nimi zapoznać. Teraz sprawdzamy ile kosztuje utrzymanie pieska maltańskiego.

Gdzie kupić maltańczyka?

Jaka jest cena szczeniaka maltańczyka? Wszystko zależy od tego czy jest to pies z rodowodem czy też bez. Psiaki z rodowodem są dość drogie. Można tu podać uśrednione koszty zakupu wynoszące 1800-3000 zł. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego hodowcy. Cena czworonogów bez rodowodu często jest wyraźnie niższa. Szczegółowe cenniki można odnaleźć na naszej stronie. Teraz warto odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje utrzymanie maltańczyka? W skali miesiąca jest to około 100-200 zł. Podajemy tu dość dużą rozpiętość kosztów. Jest to spowodowane tym, że w niektórych miesiącach konieczna jest wizyta u psiego fryzjera.

Nie trzeba opłacać fryzjera, jeśli właściciel decyduje się na samodzielne strzyżenie psiaka. Porady na ten temat oraz zdjęcia fryzur znajdują się na naszym portalu. O tym, jak ostrzyc maltańczyka dowiesz się z tego artykułu? Na koniec kilka słów na temat odżywiania maltańczyków. Nie są to wybredne czworonogi, lubią i suchą i mokrą karmę. Jej ilość trzeba dostosować do rozmiaru osobnika. Ważne jest też to, że ta rasa ma szybki metabolizm. Zatem karmienie musi być częste, ale w małych porcjach. Dzięki temu psiak będzie zdrowy i chętny do zabawy. I to wszystko, co przygotowaliśmy na temat maltańczyków.