Pies bokser - informacje, charakterystyka, zdjęcia, opinie

Niektóre psy są powszechnie uważana ze groźne. Do tej grupy można zaliczyć boksery. Przy wydawaniu takiej oceny pod uwagę bierze się ich muskularną sylwetkę. Uwagę zwraca także charakterystyczna budowa pyska. Trzeba jednak wiedzieć, że te zwierzaki są czułe i wierne a przy tym bardzo wesołe. Mają jeszcze wiele innych zalet, choć nie każdy powinien się nimi zajmować. Dlatego też przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej rasy.

Boxery – rys historyczny i wygląd

Bokser czy też boxer to rasa psa typu dogowatego należąca do grupy molosów. W systematyce Międzynarodowej Federacji Krynologicznej(FCI) boksery znajdują się w II grupie ras. W sekcji molosowatych w typie mastifa. Przodkami opisywanych psów były potężne i muskularne czworonogi żyjące w starożytnej Grecji i Epirze. Z nich w średniowieczu wyodrębniły się brabantczyki, bullenbeisery i barenbeisery. Współcześnie występująca rasa została stworzona w drugiej połowie XIX wieku w Niemczech. Pierwszy jej przedstawiciel był krzyżówką suki brabantczyka z bullenbeiserem. W Polsce psy tej odmiany pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym.

Co już pokazują zdjęcia, dorosły bokser osiąga spore rozmiary. Samiec w kłębie może mieć od 57 do 63 cm wysokości. Samica jest niższa, dorasta do 53-59 cm. Waga psa utrzymuje się w przedziale 30-38 kg, suczki 24-32 kg. Charakterystyczna, kwadratowa głowa zwierzaka opiera się na szerokiej, umięśnionej szyi. Nos szeroki i zadarty, oczy ciemne, dość szeroko rozstawione. Wszystkie boksery mają przodozgryz. Oznacza to, że żuchwa wystaje bardziej niż górna szczęka. Tułów psa muskularny, kończyny silne, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Ogon naturalny, wysoko osadzony. Ogólnie sylwetka jest bardzo harmonijna.

I szczeniak i dorosły bokser to szorstkowłosy pies niewykształcający podszerstka. Jego włos okrywowy jest krótki, twardy, lśniący i ściśle przylegający do ciała. Co ważne nie występuje na brzuchu. Typowe umaszczenie jest żółte w odcieniach od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego. Równie popularna wersja to włos pręgowany. Na jaśniejszym tle czarny akcent. Dopuszczalne są białe znaczenia. Warto wiedzieć, że od czasu do czasu pojawia się całkowicie lub w przeważającej większości biały pies. Nie może startować na wystawach i nie dopuszcza się go do hodowli. Ten rodzaj umaszczenia ma jednak wielu miłośników.

Bokserki i ich usposobienie

Niemiecki bokser jest odważny i czujny, ale nie wykazuje nadmiernej agresji. Ma mocne nerwy i zrównoważony charakter. Już młode pieski wykazują te cechy. Zatem gdy dorosną świetnie sprawdzają się, jako obronne czworonogi. Zazwyczaj ograniczają się do ostrzegawczego warczenia. Jednakże w razie zagrożenia zaatakują intruza. Do obcych akceptowanych przez opiekunów odnoszą się przyjaźnie, choć z dystansem. Zdarza się, że samce są mało tolerancyjne w stosunku do innych psów tej samej płci. Samice są w tym względzie bardziej ugodowe. Psiaki obu płci dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

Choć czasem uważany za groźnego, pręgowany bokser jest czuły i wrażliwy. Cechuje go wierność oraz przywiązanie do opiekuna i jego rodziny. Może być zaborczy, lecz da się zmienić odpowiednim wychowaniem. Trzeba wiedzieć, że ten zwierzak źle reaguje na krzyki. Nie lub także długiej samotności w domu. W żadnym wypadku nie powinien być trzymany w kojcu na dworze, szczególnie jesienią i zimą. Wykazuje wrażliwość na chłód, ponieważ nie wykształca podszersta. Bokser jest łagodny wobec dzieci, to jego kolejna, niewątpliwa zaleta. Poza zabawą często je pilnuje, przez co może być niemiły dla osób, które uzna za zagrożenie.

Rasowy bokser ma bardzo wesołe usposobienie. To psiak, którego wręcz rozpiera energia. Trzeba znaleźć dla niej ujście. W przeciwnym wypadku będzie niszczył przedmioty codziennego użytku. Zdarza się, że przestaje wykonywać polecenia opiekuna. Dlatego każdy przedstawiciel tej rasy potrzebuje bardzo dużo ruchu. Należy zapewnić mu także zadania umysłowe. To sprawia, że nie każdy może się nim opiekować. Rodzina przygarniająca boksera musi prowadzić aktywny tryb życia. Więcej informacji na temat charakteru bokserów znajduje się na naszej stronie. Tam też zamieściliśmy porady dotyczące wychowania.

Rasowy niemiecki bokser – pielęgnacja, zdrowie i cena

Każdy zdrowy bokser ma małe wymagania pielęgnacyjne. W okresach intensywnego linienia, wiosną i jesienią, należy wyczesywać go codziennie. Poza nimi także gubi sierść, lecz szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Poza tym sierść warto przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. W ten sposób usuwa się kurz, martwe włosy i złuszczony naskórek. Rasowe bokserki kąpie się tylko w razie potrzeby. Gdy są bardzo brudne. Używa się do tego specjalnych szamponów do krótkiej sierści. Podobnie jak w wypadku innych zwierzaków, nie można stosować kosmetyków dla ludzi. To jeszcze nie koniec tematu pielęgnacji.

Zazwyczaj czarny pysk boksera ma charakterystyczna budowę. Znajdują się na nim fałdy skóry, na policzkach i pod oczami. W tych miejscach gromadzą się zanieczyszczenia. Codziennie trzeba je usuwać. Każdy szczeniak musi być przyzwyczajany do tego typu zabiegów. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zdrowie interesującej nas rasy. Pieski żyją od 8 do 12 lat, nie można, więc nazwać ich długowiecznymi. Natomiast podstawowa kwestia zdrowotna to podatność na przegrzanie. Jest to problem wynikający ze skrócenia kufy. Zatem w upalne dni trzeba chronić psy przed pełnym słońcem.

Jak już wspominaliśmy boksery są wrażliwe na zimno, wywołuje u nich wyziębienie. Przejawiają także skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Istnieje również małe prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnień stawów łokciowych. Rzadko pojawiają się problemy kardiologiczne i niestety dość często nowotworowe. Jednakże psy pochodzące z renomowanych hodowli cieszą się dobrym zdrowiem. Jaka jest ich cena? Rasowe czworonogi można kupić już za około 2500 zł. Biały, niedopuszczany do wystaw okaz może być nieco tańszy. Przedstawiliśmy podstawowe informacje o bokserach. Rozwinięcie tematu, porady i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.