Babka tęczowa ze zdjęć

Babka tęczowa (Stiphodon ornatus) zawdzięcza swoją nazwę wyrazistym barwom. Jednak fenomenalne zdjęcia ukazujące wręcz świecące rybki akwariowe przedstawiają połowę prawdy. Wybarwiają się bowiem wyłącznie samce na okres godowy lub przy utarczkach z innymi. Nie są jak kiryski (kirys pigmej, kirys karłowaty, kirysek lamparci, kirysek julii), które większość czasu wyglądają tak samo.

Bywa, że nasza ryba akwariowa pozostanie taka, jaką ją kupiliśmy. Szaro – brązowa z koronkowym wzorem na ciele. Absolutnie nie można powiedzieć, że jest brzydka. Większość osobników ma błyszczące niebieskie policzki i część pyszczka.

To, co zdecydowanie wyróżnia tę babkę od innych ryb, to ruchoma głowa i bystre oczka. Niekiedy bardziej przypomina jaszczurkę niż rybę. Ta urocza słodkowodna ryba akwariowa jest doskonałym kandydatem na obsadę akwarium, ale pod pewnymi względami.

Wrażliwa rybka

Babka o specyficznych wymaganiach

Babka tęczowa daje nam zadanie zweryfikowania, czym jest „czysta woda”. Powinna być wartka. Ta słodkowodna rybka doskonale czuje się w mocnym nurcie i po to właśnie ma przyssawki na brzuchu, żeby nie znosił jej prąd wody.

Kolejną właściwością wody powinno być mocne natlenienie. Ściśle wiąże się to z tematem wartkiego prądu, ale też temperaturą i ilością materii organicznej w zbiorniku. Należy zwrócić uwagę gównie na temperaturę, ze względu na potrzebę „uprawy” glonów w akwarium dla babek.

Temat jest dość trudny i trzeba pogodzić sprzeczność między czystością wody a wyższym poziomem NO3 i PO4. To dzięki nim rosną glony i przez nie woda w akwarium uznawana jest za brudną. W przypadku babek warto wyposażyć się w testy, żeby wiedzieć, czy utrzymujemy odpowiednie wartości tych parametrów. Praktycznie każdy kirysek (kirys pigmej, kirys karłowaty, kirysek lamparci, kirysek julii) jest bardziej odporny na zanieczyszczenia, niż babka, bo potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym.

Rzeczna Stiphodon ornatus

Baki właściwie nie są ściśle związane z roślinami i oczywiście mogą je mieć, ale nie są obligatoryjne. Pamiętajmy, że im więcej roślin, tym mniej glonów… tak w skrócie. Powinny to być gatunki odporne na mocny prąd wody jak nurzaniec, czy anubias.

Słodkowodna rybka babka Stiphodon ornatus powinna mieć intensywne światło stymulujące do wzrostu glony i osad bakteryjny (flock) na powierzchni kamieni, czy korzeni. Babki wcinają też okrzemki, więc woda kranowa im absolutnie nie zaszkodzi. Wysokie poziomy wapnia wspomagają rozrost glonów i utrudniają życie roślinom, więc parametry jak znalazł.

Bezwarunkowo babki potrzebują piasku. Chowają się w nim, szukają jedzenia, kopią norki i zdecydowanie powinny mieć do tego warunki w akwarium. Należy wybrać piasek grubszy, gdzie już widać poszczególne kamyczki, bo drobny piaskownicowy będzie mocno unoszony przez prąd wody.

Babeczka tęczowa i złota osa

Minimalna długość akwarium to 70 cm, bo taka babka dorasta do 7 cm, a najlepiej celować w samca i dwie samice. Jak łatwo powiedzieć, tak trudniej zrobić. Samce niewiele różnią się od samic, szczególnie gdy osobniki są młode.

W tym zakresie z babkami jest generalny problem, bo także gatunki słabo się różnią między sobą. Często już na poziomie dostawy do sklepu ryby są pomieszane. Także babka złota (osa, trzmiel) jest  jedną wielką niewiadomą, bo rzadko kto potrafi je rozróżnić.

Takie świecące rybki akwariowe, jak babki, nie są łatwe w trzymaniu. Zjadają ogromne ilości glonów, a zapasy w akwarium szybko się kurczą. Warto dla nich przygotować dodatkowy zbiornik, gdzie przy oknie będziemy uprawiali glony na kamieniach. Gdy urosną, przekładamy je do akwarium z babkami. Nie wszystkie babeczki są glonożerne – babka złota (osa, trzmiel) woli mięsko. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli babki byczej?

Cena świecącej rybki akwariowej

Kiedy w grę wchodzi utrzymanie babki tęczowej, najlepiej nie trzymać przy dnie innych ryb. Bocje, czy sumy odpadają, a kiryski (kirys pigmej, kirys karłowaty, kirysek lamparci, kirysek julii) można z nimi trzymać tylko w większym akwarium. Ostatecznie mogą być cudaczki, ale to ryzykowny krok i tylko przy większym akwarium. Ryba akwariowa środkowej wody może być dowolna, ale mała, żeby nie płoszyła ryb. Jeżeli w akwarium będzie wartki nurt, to przyda się danio, kardynałek, czy ślicznotka tęczowa.

Rozmnażanie babek w akwarium jest praktycznie niemożliwe. Larwy unoszone są w kierunku zasolonej wody i należałoby zwiększać zasolenie do odpowiedniego etapu rozwoju, a następnie zmniejszać wraz ze wzrostem larw (1). Trudno te warunki odtworzyć w akwarium.

Jeżeli ktoś jest przygotowany na tak wysokie wymagania tej ryby, to babeczka będzie świetnym obiektem do obserwacji, gdy skubie zielone lub przegania inne samce ze swojego terenu. Cena tej ryby nie jest wysoka, więc warto spróbować biotopu rzecznego. Kiedy już ją mamy, uszanujmy fakt, że każda sztuka pochodzi z odłowu.

(1) Maeda, Ken, and Heok Hui Tan. "REVIEW OF STIPHODON (GOBIIDAE: SICYDIINAE) FROM WESTERN SUMATRA, WITH DESCRIPTION OF A NEW SPECIES." Raffles Bulletin of Zoology 61.2 (2013).

ikona podziel się Przekaż dalej