Choroby bakteryjne u zwierząt - lista najgroźniejszych chorób

Popularność zwierząt domowych nie słabnie od wielu, wielu lat. Nie mamy na myśli wyłącznie psa i kota. U boku człowieka często żyją także gryzonie. Każdemu z czworonogów trzeba zapewnić opiekę. W jej skład wchodzi żywienie, szczepienie, odrobaczanie, zabawy. I dbanie o pupila, gdy podupada na zdrowiu. Na przykład wtedy, gdy jego organizm zaatakowały choroby bakteryjne. Listę najgroźniejszych dolegliwości tego typu opublikowaliśmy na naszej stronie.

Schorzenia wywołane przez bakterie

Choroby bakteryjne stanowią duże zagrożenie dla zwierząt domowych. Nie zapada na nie tylko pies czy kot, narażone są też popularne gryzonie. Nazwa wyraźnie sugeruje ich przyczyny, dolegliwości są wywoływane przez szkodliwe bakterie. W sposób bierny lub czynny wnikają do zwierzęcego organizmu. Następnie błyskawicznie się w nim rozmnażają. Taka aktywność bakterii wywołuje często gwałtowną odpowiedź układu odpornościowego. Objawiającą się przeważnie gorączką, wymiotami i silną biegunką. Można także zaobserwować przewlekłe stany zapalne. Zazwyczaj leczenie opiera się na podawaniu leków bakteriobójczych i antybiotyków.

Każdy opiekun czworonoga musi także wiedzieć, czym są choroby odzwierzęce. To schorzenia samych zwierząt lub tylko przez nie przenoszone atakujące także człowieka. Przykłady takich chorób to:

  • Choroba kociego pazura – bakterie atakują w miejscach zadrapania lub ugryzienia przez zakażonego kota. Objawia się powiększeniem węzłów chłonnych, gorączką, bólem głowy,
  • Leptospiroza – wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira. Chorobę przenoszą psy, ale też gryzonie. Może przebiegać bezobjawowo, skutkować gorączką lub ciężkimi powikłaniami.

Inne, częste bakteryjne choroby odzwierzęce to kocia chlamydioza i papuzia ornitoza.

Wracamy do tematu chorób bakteryjnych, na które cierpią czworonogi. W niejednym domu żyją chomiki syryjskie i dżungarskie. Bardzo niebezpieczna dla młodych osobników jest choroba mokrego ogona. To śmiertelne schorzenie, ale szybko wykryte można wyleczyć. Objawia się biegunką i pojawianiem się cuchnącej wydzieliny. Chomiki wyginają grzbiet, są niespokojne i piszczą, mają zmierzwione futerko. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest stres i niewłaściwe żywienie. Kuracja polega na podawaniu antybiotyków i środków zapobiegających biegunce i odwodnieniu. Rozwinięcie powyższych tematów znajduje się na naszej stronie.

Najczęstsze choroby bakteryjne u kota

Zanim opiszemy choroby zakaźne i ich rodzaje warto wspomnieć ogólne objawy. Jak zachowują się chore koty? Przede wszystkim unikają opiekunów. Chowają się w trudnodostępnych miejscach. Nie mają ochoty do zabawy czy nawet głaskania. Wykazują nadmierną senność i zaburzenia apetytu. Zarówno jego brak jak i niepokojący wzrost. Idąc dalej tym tropem, niepokojące jest szybkie tycie lub chudnięcie kota. Oczywiście niepokojące dla opiekuna muszą być biegunki i wymioty. Tak jak i bolesne oddawanie moczu czy krew w kale. To tyle względem wstępu, teraz czas na przykłady konkretnych chorób.

Niektóre dolegliwości bakteryjne często pojawiają się u kotów. Chodzi tu głównie o:

  • Kocią chlamydiozę – przenosi się na ludzi i atakuje same zwierzęta. Wywołuje ją bakteria Chlamydophila felis najczęściej powodująca zapalenie spojówek. Chlamydioza może jednak łączyć się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Nieleczona prowadzi do zapalenia płuc,
  • Bakteryjne zakażenia skóry – należy do nich bakteryjne zapalenie mieszków włosowych. Jak również ropno-urazowe zapalenie skóry. Poza symptomami dermatologicznymi mogą dawać też inne objawy. Powiększenie węzłów chłonnych lub gorączkę.

Bardzo niebezpieczne dla kotów są mykobakteriozy wywoływane przez bakterie zwane prątkami. Wspomniane zakażenia można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym są gruźlice spowodowane przez prątki z grupy tuberculosis complex. Kolejną chorobą jest tak zwany koci trąd. Pojawiający się u zwierząt wychodzących mających kontakt z gryzoniami. Natomiast prątki nie-gruźlicze wywołują zapalenia tkanki tłuszczowej. W tej części artykułu przedstawiliśmy tylko kilka chorób bakteryjnych. Kot może jednak cierpieć też na inne dolegliwości. Pełna listę wraz z precyzyjnymi opisami można znaleźć na naszej stronie.

Psie choroby wywoływane przez bakterie

Każdy opiekun psa musi dbać o jego zdrowie. Podawać wartościowy pokarm, pamiętać o regularnych szczepieniach. Powinien też umieć rozpoznać, kiedy ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego. Przede wszystkim chory czworonóg jest apatyczny i osowiały. Zachowuje się nieswojo i podejrzanie dużo śpi. Niepokojąca jest niechęć do zabawy i jakichkolwiek spacerów. Podobnie jak w przypadku kotów, niezdrowe psy nie mają apetytu. Lub wręcz przeciwnie, jedzą za dużo. Rzecz jasna trzeba zwracać uwagę na biegunki i wymioty. Za wymienione objawy mogą odpowiadać choroby bakteryjne. Warto, więc wiedzieć, które są najczęstsze.

Pies może zapaść na choroby skóry, często wywoływane przez gronkowce. Takie infekcje to:

  • Młodzieńcze zapalenia skóry – jak wskazuje nazwa pojawiają się u szczeniąt. Najczęściej w wyniku braku higieny. Nieowłosioną skórę psiaków pokrywają krosty i grudki. Z czasem przekształcają się w strupy i przebarwienia. Na szczęście nie są bolesne i nie swędzą,
  • Zapalenie mieszków włosowych – przy mieszkach włosowych pojawiają się krosty i grudki a także rumienie. Towarzyszy im uporczywe swędzenie. U psów krótkowłosych dochodzi do plackowatych wyłysień. Natomiast sierść czworonogów długowłosych mocno się przerzedza.

Przed nami jeszcze dwie groźne, zakaźne choroby psów. Pierwszą jest leptospiroza niebezpieczna dla zwierząt w każdym wieku. Psy zarażają się mając kontakt z odchodami gryzoni. Przestają jeść i pić, mają powiększone migdały i zaczerwienione spojówki. W zaawansowanym stadium występują wymioty i biegunki. Choroba może być śmiertelna. Równie groźna jest psia borelioza przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii lub Borrelia afzelii. Leczenie jest skuteczne, ale trzeba je szybko wdrożyć. Po pełną listę bakteryjnych chorób psów wraz z opisami odsyłamy na naszą stronę.