Buldog francuski - opis, cechy, wychowanie, porady praktyczne

Niemal każdy mały pies ma kilka ważnych zalet. Nie potrzebuje dużo miejsca do życia. Można, więc trzymać go w niewielkim mieszkaniu. Jest wiernym i przyjacielskim towarzyszem. Nie potrzebuje wielogodzinnych, intensywnych spacerów. Żyje długo i cieszy się dobrym zdrowiem. Wymienione cechy wykazują buldogi francuskie. Warto, więc nieco lepiej poznać ich charakter. I inne ciekawe informacje na temat tej rasy.

Buldogi francuskie – charakterystyka rasy

Buldog francuski, znany również, jako buldożek, to rasa psów typu dogowatego. W klasyfikacji FCI zaliczono ją do grupy IX skupiającej psy ozdobne i do towarzystwa. Gatunek wchodzi w skład sekcji 11 zrzeszającej małe psy molosowate. Korzenie rasy nie są do końca znane, istnieje jednak kilka teorii. Jedna z najczęściej podawanych głosi, że pieski pochodzą od dawnego buldoga angielskiego. Czworonoga wykorzystywanego do walk psów i szczucia byków. W 1802 roku w Wielkiej Brytanii zakazano takich praktyk. Duże buldogi nie były już potrzebne, więc wyhodowano mniejsze. Z robotnikami trafiły do Francji gdzie skrzyżowano je z mopsami, pinczerami i terierami.

Z połączenia kilku odmian powstał pies wyglądający jak miniaturowy bokser. Dorosły samiec dorasta do 27-35 cm w kłębie i waży od 9 do 14 kg. Samica osiąga 24-32 cm wysokości i wagę 8-13 kg. Niezależnie od płci, czworonóg nie może ważyć mniej niż 8 kg. Mimo niewielkich rozmiarów, zdrowy buldożek to silny pies. Ma mocną, graniastą głowę z nisko i szeroko osadzonymi oczami. Uszy średniej wielkości, szerokie u nasady, zaokrąglone na końcach. Szyja krótka, tułów muskularny, klatka piersiowa wysklepiona beczkowato. Tylne kończyny pieska są dłuższe od przednich, ogon krótki nisko osadzony.

Sierść buldoga francuskiego jest gładka i przylegająca do ciała. Zadbana lśni i okazuje się miękka w dotyku. Jakie umaszczenie dopuszcza wzorzec rasy? Przede wszystkim jednolicie płowe we wszystkich odcieniach. Od czerwonawego po jasnobrązową kawę z mlekiem. Okrywa włosowa może być także płowa z niewielką lub przeważającą ilością bieli. Występuje także umaszczenie pręgowane. Sprawiające, że ten mały piesek wygląda jak pomniejszony bokser. To tyle, jeśli chodzi o podstawowy opis rasy. Rozwinięcie tematu budowy ciała zwierzaka, sierści i jej umaszczenia opublikowaliśmy na naszej stronie.

Charakter buldoga francuskiego

Choć niewielki, buldożek ma silny charakter. Jeśli będzie miał pozwolenie na wszystko, pojawią się problemy z posłuszeństwem. Dlatego już szczeniak wymaga konsekwentnego, ale łagodnego szkolenia. Ważna jest socjalizacja z innymi psami. Ten francuski dog po przodkach odziedziczył instynkt wojownika. Bez odpowiedniego szkolenia będzie wdawał się w bojki z czworonogami tej samej rasy i płci. Często nawet większymi od siebie. Z innymi zwierzętami domowymi buldożek żyje w zgodzie. Bardzo ważne jest też to, że nie potrzebuje dużo miejsca do życia. Poradzi sobie nawet w małym mieszkaniu.

Rasowe buldogi francuskie maja wesołe usposobienie. Okazują się także ciekawskie i towarzyskie. Nawiązują mocną weź z opiekunem i lubią okazywać mu swoje oddanie. Każdy psiak zaprzyjaźnia się ze wszystkimi członkami rodziny. Uwielbia bliski kontakt z człowiekiem i nie chce być ignorowany. Gdy tak się dzieje potrafi być absorbujący by nie napisać natrętny. Bardzo źle znosi samotność, nie może, więc długie godziny pozostawać sam w domu. Wobec obcych jest nieufny, lecz jeśli są akceptowani przez rodzinę nawiąże z nimi kontakt. Dog francuski jest także czujny i zwraca uwagę na różne hałasy.

Przyjacielskie usposobienie buldoga francuskiego sprawia, że to świetny pies dla rodzin z dziećmi. W stosunku do najmłodszych wykazuje tolerancję i łagodność. Chętnie bierze udział w zabawach. Zawsze jednak trzeba pokazać dziecku jak powinno bawić się z psiakiem. Każde zwierze ma swój limit cierpliwości. Opisywany buldog jest inteligentny i chętny do nauki. Nie toleruje ostrego traktowania ani krzyku. Zapamięta takie zachowanie opiekuna i zaprzestanie współpracy lub będzie się wręcz bał. Opisaliśmy najważniejsze cechy charakteru oraz podstawy szkolenia buldogów. Szczegółowe informacje i porady wychowawcze można znaleźć na naszej stronie.

Buldog francuski i jego odporność na choroby

Znamy już zachowanie psów, czas, więc na kwestie zdrowotne. Buldożek żyje średnio 10-12 lat choć znane są też przypadki, że dożywa 15. Podobnie jak bokser ma krótką kufę. Nie jest, zatem odporny na wysokie temperatury. W lecie trzeba go chronić przed przegrzaniem. Należy zrezygnować z ćwiczeń i spacerów w słońcu. Nie można go schładzać wodą gdyż nie lubi wilgoci. Ta rasa ma to do siebie, że czasem występuje u niej wydłużone podniebienie miękkie. Może prowadzić do zaburzeń oddechowych. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem problemu jest zabieg chirurgiczny.

Buldog francuski może wykazywać alergie pokarmowe. Dotyczy to głównie osobników o umaszczeniu zdominowanym przez biały kolor. Na różnego rodzaju dolegliwości podatne są oczy psa. Jedną z nich jest owrzodzenie rogówki. Może także wystąpić tak zwane wiśniowe oko. Innymi słowy jest to wypadanie gruczołu trzeciej powieki. Oczywiście wymienione problemy zdrowotne nie pojawiają się u każdego osobnika. Psy pochodzące z renomowanych hodowli są regularnie badane i szczepione. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Na tym jednak nie można poprzestać. Każdy właściciel psiaka musi o niego dbać.

Gdy w domu pojawi się szczeniak, trzeba zacząć przyzwyczajać go do pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wtedy dorosły pies nie będzie ich unikał. W kwestii samych czynności, podstawą jest wyczesywanie. W okresie linienia ten zabieg należy wykonywać codziennie. Poza porą gubienia sierści wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Kąpiele odbywają się tylko, gdy zwierzak mocno się wybrudzi. Konieczne jest za to regularne czyszczenie uszu oraz fałd skóry przy oczach i nosie. Opiekun powinien zaopatrzyć się w specjalny środek do pielęgnacji oczu. Buldogi francuskie to ciekawe psy rasowe. Na naszej stronie można znaleźć rozszerzony opis tematów poruszanych powyżej.