Ryby żyworodne - gatunki, opis, zdjęcia, porady praktyczne

Rozmnażanie rybek w akwarium nie jest łatwe. Warto wiedzieć jakie gatunki rybek łatwiej się rozmnażają. Nie chodzi tu o oszczędność pieniędzy, lecz raczej rozmnażanie stanowi dużą satysfakcję dla entuzjastów akwarystyki. Co to są ryby żyworodne i czy nadają się do twojego akwarium? Wbrew pozorom są to najłatwiejsze rybki akwariowe do hodowli. Świetnie nadają się dla początkujących akwarystów i mogą się rozmnożyć w akwarium. Podajemy przykłady i zdjęcia łatwych do hodowli rybek akwariowych.

Ryby żyworodne w akwarium

Akwariowe ryby żyworodne czy też jajożyworodne są to popularne gatunki w akwariach. Polecane są dla początkujących akwarystów, gdyż hodowla ich jest łatwa i nie sprawia trudności. Nie mają one jakichś specjalnych warunków w akwarium i dobrze się rozmnażają. Ich rozmnażanie się ma miejsce nawet co 4 - 6 tygodni.

Rozmnażanie się tych ryb polega na tym, że samica nie składa jaj, lecz przechowuje je wewnątrz swego ciała. Dlatego też zapłodniona samica ma gruby brzuch. Rybki karmione są przez organ przypominający łożysko.

Ryby żyworodne najczęściej zjadają narybek zaraz po urodzeniu. Robią to rodzice rybek, ale głównie inne ryby w tym samym akwarium. Dlatego też rodziców jak i inne ryby należy dobrze karmić, jeśli chcemy, aby rozmnażanie się odbywało. Należy też tak zaprojektować akwarium, aby było w nim dużo kryjówek w postaci roślin i korzeni. Rybki mogą się też rozmnażać w akwarium tarliskowym ze specjalnym kotnikiem.

Rybki jajożyworodne - gatunki i zdjęcia

Gatunków ryb żyworodnych jest bardzo wiele. Podajemy przykłady i zdjęcia rybek łatwych do hodowli dla początkujących.

Popularne gatunki ryb żyworodnych:

  • gupik pawie oczko,
  • gupik Endlera,
  • molinezja ostrousta i żaglopłetwa,
  • zmienniak plamisty, platka, platynka,
  • mieczyk Hellera,
  • drobniczka jednodniówka,
  • półdziobek karłowaty,
  • drobnotka nadobna,
  • ameka wspaniała,
  • żałobniczka czarna,
  • hokejówka amazońska.

Platka, zmienniak plamisty pochodzi z Ameryki Południowej. Rybki te mają bardzo różne ubarwienie. Hoduje się je jako rybki ozdobne mające bardzo jaskrawe kolory. Są to rybki pokojowo nastawione, spokojne i nieagresywne. Zaleca się trzymanie 2 - 3 samiczek na 1 samca, gdyż samce potrafią być natarczywe. W akwarium nie lubią zakwaszonej wody. Lubią duże akwarium z dużą przestrzenią do pływania i sporą ilością roślin miejscami. Rybki te rozmnażają się szybko i w dużych ilościach.

Molinezja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Jest to rybka towarzyska, aktywna i nadaje się do wielogatunkowego akwarium. Molinezja lubi dużą przestrzeń do pływania i dużo dekoracji w postaci kamieni i korzeni. Jest wrażliwa na niską temperaturę. Woda powinna być często zmieniana, napowietrzana i dobrze filtrowana. Jeśli woda ma dobre parametry rybka dobrze się rozmnaża.

Mieczyk to rybka z Ameryki Środkowej. Samce mają mieczowato wydłużoną płetwę ogonową. Samice są większe. Rybki te występują w ogromnej ilości odmian i kolorów. Nadają się tylko do dużych akwariów, gdyż w małych karłowacieją i umierają. Na jednego samca powinny przypadać 2 - 3 samice. Akwarium powinno być dobrze obsadzone roślinami wzdłuż ścian. Mieczyki można trzymać z innymi rybkami o podobnych upodobaniach. Rozmnażanie ich nie sprawia kłopotu. Jednak racjonalna hodowla wymaga wiedzy i doświadczenia.

Gupik pawie oczko to rybka z Ameryki Środkowej, która dobrze czuje się w akwariach z dużą ilością roślinności. Jest to rybka łatwa do hodowli, wytrzymała i nadająca się do różnych warunków. Gupiki hodowlane występują w różnych odmianach różniących się kształtem i kolorami. Są to ryby aktywne i łagodne. Na jednego samca powinny przypadać co najmniej 2 samice, gdyż samce nie dają samicom spokoju podczas rodzenia, karmienia czy odpoczynku.