Ryby słodkowodne - spis ryb, zdjęcia, charakterystyka, porady

Ryby to niezwykle liczna grupa zwierząt. Jej przedstawiciele mogą bardzo różnic się między sobą. Pod względem budowy zewnętrznej oraz wewnętrznej lub przystosowania do warunków środowiskowych. Co ciekawe ponad 40% wszystkich gatunków to ryby słodkowodne. To prawie połowa, dla tego też przedstawiamy ich podstawową charakterystykę. Ponadto na naszej stronie można znaleźć spis ryb występujących w Polsce.

Ryby w słodkich wodach – podstawowy opis, zdjęcia

Ryby słodkowodne to zmiennocieplne kręgowce należące do żuchwowców. W naturze żyją w wodach stojących lub płynących o zasoleniu mniejszym niż 1,05%. W takim środowisku spędzają całe życie lub znaczną jego część. Odbywają także tarło i składają ikrę. Zazwyczaj oddychają skrzelami, choć niektóre gatunki potrafią oddychać powietrzem. Umożliwiają to specjalne uchyłki jelit. Część interesujących nas ryb spotyka się w jeziorach, inne to z kolei zwierzęta rzeczne. Ponadto są hodowane w stawach w celach konsumpcyjnych. Natomiast w domach akwarystów pojawiają się słodkowodne ryby akwariowe.

Ryby, które żyją w słodkich wodach odżywiają się na trzy sposoby. Spora grupa preferuje rośliny wodne. Kolejna to gatunki drapieżne zjadające drobne zwierzęta. Do tego dochodzą osobniki żywiące się zwierzętami dennymi. Odmiany ryb słodkowodnych są zróżnicowane pod względem wyglądu i budowy. Można jednak podać ogólny opis. Mają szkielet chrzęstny, częściowo skostniały lub kostny. Kształt ciała opływowy, przeważnie wrzecionowaty. Głowa nieruchomo połączona z tułowiem, otwór gębowy z ruchowymi szczękami. Wyraźne płetwy piersiowe oraz brzuszne. Skóra zwykle pokryta łuskami, większość ryb wykształca linię boczną.

W Polsce występuje około 120 gatunków ryb słodkowodnych. Zaliczane są do wielu różnych rodzin. Najliczniejszą grupę tworzą ryby karpiowate. Inne, dość często spotykane rodziny to ciernikowate i okoniowate. Można także natrafić na łososiowate, głowaczowate, piskorzowate. W naszym kraju swych przedstawicieli mają również:

  • Minogowate i jesiotrowate,
  • Sumowate i szczupakowate.

Szczegółowe informacje o rybach słodkowodnych opublikowaliśmy na naszej stronie. Teraz czas na krótką charakterystykę wybranych ryb.

Polskie odmiany słodkowodne

Jak już wspominaliśmy karpiowate to liczna, a w zasadzie najliczniejsza rodzina ryb. Skupia odmiany kostnoszkieletowe należące do rzędu karpiokształtnych. Na świecie występuje około 1500 gatunków. Całkiem spora cześć to popularne, małe i duże, okazy akwariowe. Zanim podamy konkretne nazwy, niezbędna jest krótka charakterystyka. Wszystkie karpiowate to zwierzęta jajorodne. Żyją w wodach stojących i płynących. Wykształcają duży pęcherz pławny, nie mają właściwych zębów. Zamiast nich występują zęby gardłowe i płytki rogowe. Te tak zwane żarna mają za zadanie rozcierać pokarm. Opisywane ryby są w zasadzie wszystkożerne.

U karpiowatych samce są zazwyczaj mniejsze od samic i szybciej osiągają dojrzałość płciową. Bez względu na płeć, ciało ryb jest pokryte łuskami. To tyle, jeśli chodzi o opis rodziny. Teraz przechodzimy do jej przedstawicieli. W naszym kraju bez wątpienia najpopularniejszy jest karp występujący w dwóch odmianach. Pierwszą z nich jest dziki karp sazan. Druga to karp udomowiony hodowany w celach konsumpcyjnych. On z kolei pojawia się w czterech odmianach. Jest to karp łuskowy, liniowy, lustrzeń(karp królewski) oraz bezłuski golec. Do tego dochodzi pięć wariantów kolorystycznych, barwa żółto-biała, złota, szara, brązowa, niebieska.

Kolejna popularna ryba karpiowata to leszcze. Można go spotkać w jeziorach i wolno płynących rzekach. Jest dość duży, silnie wygrzbiecony, ma też bocznie spłaszczone ciało. Dorosłe osobniki mają czarne płetwy, grzbiet ciemny, pozostałe ubarwienie brunatne, srebrzyste lub złotawe. Leszcze jest cenioną rybą z uwagi na smaczne mięso. Inne, ciekawe ryby karpiowate w naszym kraju to:

    Lin – ma ciało wydłużone i lekko, bocznie spłaszczone. Łuski liczne i drobne,
  • Ukleja – niewielka ryba lubiąca środowisko rzeczne oraz wody stojące,
  • Płoć – najczęściej spotykana w naturze polska ryba słodkowodna.
  • Listę gatunków i szczegółowe informacje o rybach karpiowatych można znaleźć na naszej stronie.

    Małe i duże ryby słodkowodne

    W naszym zestawieniu obejmującym słodkowodne gatunki ryb nie może zabraknąć rodziny okoniowatych. Najwięcej zwierząt należących do tej grupy żyje w Ameryce Północnej. Poza tym zamieszkują tereny Azji i Europy. W Polsce pospolicie występuje okoń europejski. To drapieżnik polujący na bezkręgowce i inne ryby. Żywi się także ich ikrą. Okoń żyje maksymalnie 22 lata. Wyraźnie większą rybą z tej samej rodziny jest sandacz. Poszczególne okazy dorastają do 40-70 cm długości. Ulubionym środowiskiem tego gatunku są duże, wolno płynące rzeki. Mięso sandacza jest uznawane z bardzo smaczne.

    Kolejna interesująca na rodzina to łososiowate. Większość ryb do niej zaliczanych to zwierzęta spędzające część życia w wodach morskich. Tymczasem tarło odbywają w rzekach i strumieniach. Jednakże w tej grupie znajdują się także odmiany słodkowodne. Jedne i drugie to ryby kostnoszkieletowe. Charakteryzują się smukłą sylwetką. Ciało delikatnie, bocznie spłaszczone, ogon lekko rozwidlony. Płetwy niewielkie, łuski małe i okrągłe. Paszczę porastają ostre zęby. Łososiowate to drapieżniki żywiące się planktonem, bezkręgowcami oraz drobnymi kręgowcami. Na koniec warto dokładniej opisać ciekawe ryby z tej rodziny.

    W naszym kraju, w zimnych wodach bogatych w tlen występuje lipień pospolity. Upodobał sobie rzeki, bardzo rzadko spotyka się go w jeziorach. Ma długie ciało pokryte drobnymi łuskami. Lipień z wierzchu jest szarawy a od spodu białawy. Boki każdego okazu są natomiast srebrzyste. Wyróżniającą się rybą jest także pstrąg potokowy. Prowadzi samotny tryb życia i co ciekawe wyznacza własne terytorium. W Polsce najczęściej widywany w górnych dopływach Wisły. Żyw się rozmaitymi organizmami wodnymi. W tym artykule wymieniliśmy jedynie kilka przykładów ryb słodkowodnych. Po pełna listę zawierającą nazwy, opisy i zdjęcia zapraszamy na naszą stronę.