Bichon frize - charakterystyka, cechy, charakter, opinie

Pies to nie tylko doskonały stróż czy obrońca. Czworonóg pomaga osobom niepełnosprawnym, służy w policji, wojsku itp. Nie musi jednak pracować, dla pojedynczych osób i całych rodzin jest najlepszym przyjacielem. Z takie roli doskonale wywiązuje się, niewielki i kudłaty bichon frise. Czasem można spotkać się z pisownią „frize”, co jest błędem. Nie zmienia to faktu, że warto dowiedzieć się więcej o tym piesku.

Podstawowy opis pieska do towarzystwa

Bichon frise w naszym kraju bywa nazywany biszonem kędzierzawym. Można go czasem spotkać pod nazwą bichon fryzyjski. Niezależnie od nazewnictwa, to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa. Jest spokrewniona z pudlem oraz barbetem. Do bliskich kuzynów należy także bolończyk, maltańczyk i hawańczyk. Bichony są małymi, kudłatymi pieskami pochodzącymi z rejonu Morza Śródziemnego. Cieszyły się popularnością na dworach królewskich w XV i XVI wieku. Po rewolucji francuskiej trafiły na ulicę a stamtąd do domów prostych ludzi. Pierwsza hodowla została założona pod koniec I wojny światowej. W Polsce pieski pojawiły się w latach 90-tych XX wieku.

FCI umieściło opisywane zwierzaki w IX grupie ras wraz z innymi psami ozdobnymi i do towarzystwa. Znajdują się w sekcji 1 skupiającej biszony i rasy pokrewne. Piesek fryzyjski nie należy do dużych zwierząt. Dorosły czworonóg niezależnie od płci osiąga 23-30 cm wysokości w kłębie. Samiec waży zazwyczaj 5-7 kg, suczka może być nieco lżejsza ważąc 4-7 kg. Sylwetka biszona jest proporcjonalna i elegancka. Głowa niewielka, raczej płaska, oczy ciemne, niezbyt duże i okrągłe. Uszy zwisające, gęsto pokryte sierścią. Ogon psiaka jest wysoko osadzony, wyraźnie zgięty. Kończyny krótkie, również pokryte włosiem.

Biszon kędzierzawy ma piękną sierść. Jest delikatna, miękka i układa się w luźne loczki. Pies praktycznie nie linieje. Jego wełenka stale rośnie i wymaga regularnego strzyżenia. Bichon nie jest psem dla każdego, bowiem jego sierść może wywoływać alergie. Teraz czas na opis umaszczenia. Żaden rasowy biszon nie jest brązowy czy na przykład czarny. Zawsze jest to śnieżnobiały czworonóg, co wyraźnie pokazują zdjęcia. Jeżeli przyszły opiekun chce mieć bardziej kolorowego psa, musi sięgnąć po inną rasę. Może być to podobnej wielkości, popielaty, rudy lub brązowy hawańczyk. Dokładniejszy opis wyglądu i pochodzenia biszona znajduje się na naszej stronie.

Charakter psa i opinie o bichonie

Choć bichon frise(nie frize) to niewielki i uroczy pupil, nadal jest psem. Potrzebuje, zatem takiego samego wychowania jak inne czworonogi. Nie można, więc mu na wszystko pozwalać. Poza tym, bichon ma spokojny i łagodny charakter. Odznacza się sporą inteligencją i chęcią do nauki. Szybko przyswaja nowe sztuczki. Jednakże bywa uparty i lubi stawiać na swoim. Chętnie wyleguje się na kanapie, ale nie stroni od dłuższych spacerów. Będąc w domu pobawi się piłką czy też inną zabawką. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami domowymi. Jeśli są od niego większe, trzeba uważać by nie zrobiły mu krzywdy.

Bichon fryzyjski jest czuły i wylewny w okazywaniu uczuć opiekunowi. Uwielbi przytulanie i pieszczoty. Potrzebuje obecności człowieka i chce mu stale towarzyszyć. Lubi być w centrum uwagi i często zabiega o względy. Bardzo źle znosi samotność, nie należy zostawiać go samego na długie godziny. Gdy nikogo nie ma w domu, kładzie się na ubranie opiekuna by poczuć jego zapach. Nadaje się na zwierzę do domu z dziećmi. Maluchy muszą jednak wiedzieć jak się z nim obchodzić. Bichon ma dość delikatną budowę ciała i bywa podatny na urazy. Zatem lepiej czuje się w towarzystwie starszych dzieci.

Bichon frise jest dość żywiołowy i lubi zabawę. Zazwyczaj przyjaźnie odnosi się do obcych ludzi. Może zdarzyć się bardziej strachliwy osobnik. Jednakże ta cecha wynika bardziej z zaniedbania socjalizacji niż wrodzonego usposobienia. W niektórych przypadkach okazuje się nieco hałaśliwy. Na przykład, gdy szczekaniem domaga się uwagi opiekuna. Przeważnie nie niszczy mebli czy przedmiotów codziennego użytku. Może do tego dochodzić tylko, gdy będzie stale ignorowany. Ogólnie rzecz biorąc rasa zyskuje pozytywne opinie. Tym sposobem opisaliśmy charakter bichona. Rozwinięcie tego tematu oraz kwestii wychowania znajduje się na naszej stronie.

Bichon z rodowodem – zdrowie, pielęgnacja, cena

Bardzo sympatyczny bichon frise to długowieczny pies. Żyje średni około 16 lat, ale spotyka się psiaki dożywające 18-20 lat. Należy podkreślić to, że biszony są odporne na choroby. Od czasu do czasu pojawiają się pewne problemy, choć nie są bardzo niebezpieczne. Najczęściej dochodzi do łzawienia oczu, co pozostawia żółte ślady na sierści. Występuje także zatykanie się kanalików łzowych oraz alergie skórne. Jak inne niewielkie psy, bichony mają tendencje do zwichnięć rzepki kolanowej. Zagrożeniem dla zdrowia piesków są spacery w deszczowe dni.

Dorosły bichon frise chodząc po wilgotnej trawie moczy sobie brzuch. Jeżeli właściciel go nie wysuszy dojdzie do przeziębienia oraz problemów żołądkowych. Szczeniaki również są narażone na te dolegliwości. Najczęstsze choroby już za nami, przechodzimy, więc do pielęgnacji. Najważniejsze jest codzienne dbanie o sierść psiaka. Trzeba ją czesać za pomocą specjalnych szczotek. Ponadto włos stale rośnie, konieczne jest, zatem regularne strzyżenie. Przynajmniej raz na dwa miesiące warto udać się do psiego salonu fryzjerskiego. Ewentualnie doświadczeni właściciele mogą samodzielnie przycinać futro. Porady i zdjęcia fryzur znajdują się na naszym portalu.

Biszon kędzierzawy potrzebuje także kąpieli. Używa się do nich specjalnych szamponów. W okolicach pyszczka i oczu psa mogą pojawiać się żółte i brązowane przebarwienia włosów. Wtedy kąpiel jest absolutnie konieczna. Na koniec opisu rasy pozostało sprawdzić, jaka jest cena czworonoga z rodowodem. Renomowana hodowla oferuje szczeniaki za minimum 5000 zł. Koszty zakupu są dość duże, bowiem w Polsce nie ma wielu hodowców bichonów. W tym artykule poruszyliśmy kilka kwestii związanych z biszonami. Dokładniejsze omówienie każdej z nich znajduje się w innych materiałach na naszej stronie.