Małe zwierzęta - poznaj popularne zwierzęta hodowane w domu

W domach i mieszkaniach żyją rozmaite zwierzaki. Ogromną i niesłabnącą popularnością cieszą się psy i koty. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić. Z powodu alergii, braku czasu czy niewystarczającej ilości miejsca. Co ważne, nie każdy jest też miłośnikiem tych konkretnych gatunków. Na szczęście istnieją bardzo ciekawe, małe zwierzęta domowe. Warto nieco lepiej poznać te cieszące się największym uznaniem.

Popularne zwierzątko hodowlane

Małe zwierzęta żyjące w domach i mieszkaniach, podobnie jak te większe, pełnią ważną rolę. Dlatego, że są hodowane przez człowieka w celu zaspokojenia jest potrzeb emocjonalnych. Pojawiają się pod dachem, jako towarzystwo dla opiekuna. Ich obecność sprawia właścicielowi ogromną przyjemność. Często są traktowane, jak członkowie rodziny. Interesujące nas, małe zwierzaki tworzą dość dużą grupę gatunków. Ważną jej część stanowią gryzonie takie jak chomki czy świnki morskie. Poza nimi, sporą popularnością cieszą się kanarki, papużki oraz żółwie. Wstęp za nami natomiast kolejne akapity wypełnił opis najchętniej hodowanych małych zwierząt.

Chomiki reprezentują najpopularniejsze gryzonie domowe w naszym kraju. Te zwinne i ciekawskie zwierzątka prowadzą głównie nocny tryb życia. By były zdrowe i szczęśliwe trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. W klatce powinna znaleźć się kuweta, pojemniki na pokarm i wodę, koło do biegania dopasowane do wielkości zwierzęcia. Najczęściej spotykane gatunki to chomik syryjski, dżungarski, bengalski, zabajkalski i chiński. W zależności od odmiany, chomik żyje od 2 do 5 lat. Każdy okaz powinien być trzymany w osobnej klatce. Chomik to zwierze o silnym instynkcie terytorialnym, może, więc walczyć z innymi przedstawicielami gatunku.

Kolejnym popularnym gryzoniem jest kawia domowa bardziej znana, jako świnka morska. Podobnie jak chomik jest dobrym zwierzakiem dla dzieci. Pod warunkiem, że rodzic pokaże dziecku jak ma się z nią obchodzić. Oswajanie świnki morskiej to dość długi proces, ponieważ z początku jest płochliwa i nieufna. Występuje w wielu odmianach podzielonych na bezwłose oraz gładko i długowłose. Ciekawe rasy to między innymi świnka abisyńska, crested, curly. Długość życia kawii domowej wynosi 4-8 lat w zależności od rasy. Zdjęcia i szczegółowe informacje o chomikach oraz świnkach morskich znajdują się na naszej stronie.

Lubiane małe zwierzęta hodowlane

Gryzonie opisane powyżej nie wyczerpują listy gatunków cieszących się uznaniem. Potwierdzeniem tych słów jest stale rosnąca liczba miłośników szczurów domowych. Od swych krewnych żyjących na wolności różnią się budową ciała i usposobieniem. Szczury domowe są inteligentne i bardzo towarzyskie. Warto, więc od razu kupić parę zwierzaków. Trzeba jednak pamiętać, że żyją krótko, bo tylko około 2,5 roku. Pod względem długowieczności zdecydowanie bardziej wyróżniają się szynszyle. Średnia ich wieku wynosi około 15 lat. Są to zwierzaki stadne, potrzebujące dużej klatki z wybiegiem i specjalnego pożywienia.

Kolejne zwierzątko chętnie przyjmowane pod dach to królik miniaturka zwany też domowym. Wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest podatny na choroby. Trzeba, więc im zapobiegać, ponieważ leczenie może być trudne a czasem nieskuteczne. Jednakże średnia długość życia zdrowego królika wynosi 6-8 lat. Zazwyczaj jest to zwierze wesołe i ciekawskie. Codziennie należy wypuszczać go z klatki na 3-4 godziny. Królik miniaturka nie przepada za częstym podnoszeniem i przytulaniem. Może zareagować na nie gryzieniem i drapaniem. Nie jest, więc polecany dla dzieci poniżej ósmego roku życia.

W klatce umieszczonej w domu lub mieszkaniu żyją też inne, ciekawe zwierzęta. Należą do nich na przykład kanarki i papużki faliste. Są niedrogie i bardzo łatwe w utrzymaniu. Kanarek jest wesoły, aktywny i ładnie śpiewa. Średnio żyje około 12 lat. Tymczasem papużka falista to inteligentny i aktywny ptak. Długość życia przeciętnej papużki to 7-9 lat. W tym artykule znalazło się miejsce na opis tylko kilku popularnych, małych zwierzaków domowych. Informacje o innych interesujących gatunkach oraz ich zdjęcia zamieściliśmy na naszej stronie.